Bezpieczny kredyt 2 proc. już ruszył! Przegląd prasy 03.07.2023

lip 03, 2023 ·

Wraz z początkiem lipca wystartował rządowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. Rozgrzewa on rynek mieszkaniowy – zainteresowanych zakupem pierwszego mieszkania na kredyt z dopłatą państwa mogą być aż cztery miliony Polaków. To najważniejsza, ale nie jedyna nowość na rynku nieruchomości. Zachęcamy do przeczytania nowego przeglądu prasy Freedom!

Rządowy program rozgrzewa rynek mieszkaniowy. Polacy w blokach startowych. Money.pl, 01.07.2023

Zainteresowanych zakupem pierwszego mieszkania na kredyt z dopłatą państwa mogą być aż cztery miliony Polaków. Tymczasem banki zakładają, że w tym roku udzielą ok. 20 tys. takich hipotek.

Źródło: Rządowy program rozgrzewa rynek mieszkaniowy

Deweloperzy: “Bezpieczny kredyt” może przyspieszyć uruchomienia nowych inwestycji. Forsal.pl, 29.06.2023

Rynek pierwotny odbija się dziś od dna. W biurach sprzedaży firm deweloperskich pojawia się coraz więcej klientów. Czerwiec może być najlepszym miesiącem w tym roku pod względem sprzedaży nowych mieszkań. To m.in. efekt wydania zalecenia do rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Tym niemniej, żeby dojść do dynamiki kredytowej z 2021 roku, miesięcznie w ramach programu powinno być udzielanych 10 tys. kredytów, co nie jest możliwe w obliczu założeń przyjętych przez ustawodawcę, a także biorąc pod uwagę możliwości techniczno-organizacyjne banków.

Źródło: Deweloperzy: “Bezpieczny kredyt” może przyspieszyć uruchomienia nowych inwestycji

NBP: Kolejne firmy wycofują się z sektora najmu mieszkań w Polsce. Bankier.pl, 30.06.2023

Kolejne firmy wycofują się z sektora najmu mieszkań w Polsce ze względu na uwarunkowania legislacyjne i ekonomiczne – podał Narodowy Bank Polski w raporcie z rynku nieruchomości za I kw. 2023 r. Spadek dochodowości inwestycji związany m.in. z nałożeniem podatku od tzw. centrów handlowych (tj. budynków o wartości powyżej 10 mln zł) oraz wprowadzeniem zakazu amortyzacji podatkowej mieszkań powoduje, że kolejne firmy wycofują się z sektora najmu mieszkań w Polsce.

Źródło: NBP: Kolejne firmy wycofują się z sektora najmu mieszkań w Polsce

Rynek nieruchomości w Polsce odbija. Do 2024 r. ceny transakcyjne mieszkań wzrosną o nawet 10%, oceniają analitycy PKO BP. Strefa Inwestorów, 28.06.2023

I kw. 2023 r. przyniósł wzrostowy trend cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i widoczne ożywienia na rynku kredytów mieszkaniowych. W opinii ekonomistów z PKO Banku Polskiego, II kw. będzie kontynuował obserwowane już zachowanie, również na rynku wtórnym, a biorąc pod uwagę start programu Bezpieczny kredyt 2%, do końca I kw. 2024 r. oczekuje się nawet 10 procentowego wzrostu cen transakcyjnych mieszkań.

Źródło: Rynek nieruchomości w Polsce odbija

Mieszkania łatwiej dostępne, kolejny boom za progiem? Rzeczpospolita, 27.06.2023

Inflacja hamuje. Prognozy zakładają, że w czwartym kwartale tego roku może być już jednocyfrowa. A to nie pozostaje bez wpływu na rynek nieruchomości. Jak zauważa Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku w Otodom Analytics, „reakcję rynku mieszkaniowego na spowalniające procesy inflacyjne już obserwujemy przede wszystkim po stronie popytu”.

Źródło: Mieszkania łatwiej dostępne, kolejny boom za progiem?

Likwidacja użytkowania wieczystego 2023. Jak uzyskać grunt na własność. Nowy termin na wykup. Gazeta Prawna, 26.06.2023

36 miesięcy, czyli aż 3 lata czasu miała mieć firma na to, by dokonać zgłoszenia o wykup użytkowanej nieruchomości na własność. Po senackiej poprawce ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej może wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz – w terminie 12 miesięcy. Zmianie uległ zapis art. 198g. ust. 1 ustawy. Po poprawkach Senatu ustawa została skierowana do Sejmu. Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Likwidacja użytkowania wieczystego 2023

Nie tylko “Kredyt 2 proc.” wpłynie na sytuację mieszkaniową. Jak zareagują ceny? Biznes.Interia.pl, 26.06.2023

Maj przyniósł ożywienie w kredytach hipotecznych, bo Polacy powoli odzyskują zdolność kredytową, choć do stanu z czasu niskich stóp oczywiście jeszcze bardzo daleko. Drugie półrocze będzie lepsze od pierwszego, ale tylko częściowo za sprawą tzw. Kredytu 2 proc. Pomóc powinny oczekiwane zatrzymanie realnego spadku płac i poluzowane procedury oceny zdolności kredytowej.

Źródło: Nie tylko “Kredyt 2 proc.” wpłynie na sytuację mieszkaniową. Jak zareagują ceny?

Może to też Ci się spodoba

Jak wygląda dokładnie usługa kupna z pośrednikiem?

Jak wygląda dokładnie usługa kupna z pośrednikiem?

Siła kobiet w biznesie nieruchomości. Franczyza to droga do bycia liderem

Jest licencjonowanym pośrednikiem nieruchomości. Fachu uczyła się w rodzinnej firmie w Opolu. Do działania motywuje ją zadowolenie klientów, którym pomogła sfinalizować wyjątkowo trudne transakcje. Postanowiła dołączyć do ogólnopolskiej sieci, żeby kreować wysoką jakość usług i nowoczesne rozwiązania.  Aleksandra Cieplik, dyrektor biura Freedom Nieruchomości w Opolu, opowiada o inwestowaniu w nieruchomości na rynku lokalnym. Siła kobiet […]

Gdzie inwestować w nieruchomości pod wynajem?

Inwestowanie w nieruchomości jest obecnie najpopularniejszą lokatą kapitału. Według wyników badań przeprowadzonych przez Grupę Mzuri, 70% inwestorów lokuje swoje pieniądze w nieruchomościach, a 93% z nich za najatrakcyjniejszą formę uważa mieszkania na wynajem. Gdzie inwestować w nieruchomości pod wynajem?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.