Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przegląd prasy 10.07.2023

lip 10, 2023 ·

Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe przez alokowanie części gruntów w planach miejscowych samorządów. Na ten temat wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki, zahaczając także o temat nowego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Deweloperzy przestawiają się na mniejsze mieszkania. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” sztucznie zawyży popyt” Bankier.pl, 10.07.2023

Najnowszy odczyt indeksu urban.one wskazuje na uspokojenie sytuacji na rynku sprzedaży mieszkań. Może to być jednak cisza przed burzą związaną z wejściem w życie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. W opinii ekspertów, popyt, choć sztucznie, wystrzeli zwłaszcza w przypadku mniejszych mieszkań.

Źródło: Deweloperzy przestawiają się na mniejsze mieszkania

Podatek od nieruchomości to relikt. Co musi się zmienić po wyroku TK? Business Insider, 10.07.2023

Ministerstwo Finansów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego musi od nowa napisać definicje budowli i budynku w podatku od nieruchomości. Ma na to 18 miesięcy, a w praktyce znacznie mniej czasu. Zdaniem ekspertów, konieczne są głębsze zmiany.

Źródło: Podatek od nieruchomości to relikt

Dom i kamienica dla flippera. Rzeczpospolita, 06.07.2023

Eliza Rudnicka-Wąsińska, dyrektor agencji Freedom Nieruchomości Magdalenka, zaznacza, że podaż wielopiętrowych, wielopokoleniowych domów systematycznie rośnie. – Nie sprawdziły się scenariusze budowy bardzo dużych domów z myślą o dzieciach i wnukach – wyjaśnia. – Młode pokolenie wybiera niezależność i mieszkanie bez rodziców i teściów, nawet za cenę niższego standardu życia.
Większość takich dużych domów pochodzi z lat 1985–2000. – Nie są to nowoczesne obiekty, więc ich cena może być atrakcyjna, nie uwzględniając działki, na której stoi budynek.

Źródło: Dom i kamienica dla flippera

Dramatycznie kurczy się oferta nowych mieszkań. Zmienia się też struktura cen. Business Insider, 07.07.2023

Po okresie posuchy wróciło spore zainteresowanie mieszkaniami z pierwszej ręki. Deweloperzy wręcz nie nadążają z budową. W efekcie potencjalni nabywcy mają coraz mniejszy wybór. Jak wygląda sytuacja w siedmiu największych miastach Polski?

Źródło: Dramatycznie kurczy się oferta nowych mieszkań

Po wyborach zmiana planowania przestrzennego, by wzrosła podaż gruntów pod mieszkania. Gazeta Prawna, 03.07.2023

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w poniedziałek, że w kolejnej kadencji, po wyborach, rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe przez alokowanie części gruntów w planach miejscowych samorządów.

Źródło: Po wyborach zmiana planowania przestrzennego, by wzrosła podaż gruntów pod mieszkania

Może to też Ci się spodoba

Czeka nas kilka ciekawych miesięcy na rynku mieszkaniowym. Przegląd prasy 20.02.2023

Obecnie widać wyraźną zmianę na rynku mieszkaniowym. Dotychczas kupujący wstrzymywali się z decyzją o własnym “M”, ale wygląda na to, że ta sytuacja się zmieniła. Co wpłynęło na ponowy wzrost zainteresowania mieszkaniami? Przeczytaj najnowszy przegląd prasy Freedom Nieruchomości i dowiedz się więcej! Najmniej mieszkań w budowie od lat. Gdzie sytuacja jest najgorsza? Business Insider, 20.02.2023 […]

Pomysł na biznes w 2019 roku – franczyza nieruchomości

Jeśli nie odziedziczyłeś w spadku fortuny, chcesz założyć własny biznes i zacząć zarabiać duże pieniądze, ale nie masz pomysłu, to dobrze trafiłeś. W tym artykule wskażemy ci jedną z możliwych propozycji na rentowny biznes – pokażemy na przykładach, czym jest franczyza i jak ją prowadzić. Opowiemy o branży nieruchomości i krok po kroku przeprowadzimy Cię […]

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Wykład otwarty

Dlaczego niektórzy nie mogą sprzedać mieszkania? Dlaczego szybka sprzedaż nieruchomości jest dużym problemem? Przygotowują się wspólnie z moim kolegą Dominkiem do wykładu na temat szybkiej sprzedaży mieszkań musieliśmy poznać odpowiedź na te pytania. Nie można przecież komuś skutecznie pomóc bez wcześniejszej diagnozy. Zapraszamy na wykład otwarty, pt. “Jak szybko sprzedać mieszkanie?”

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.