Ogrzewanie etażowe - tradycyjne i alternatywne źródła ciepła

sie 13, 2019 · Time 6 min. czytania

Ogrzewanie etażowe to innymi słowy, ogrzewanie centralne. Mamy więc jedno źródło ciepła i instalację do jego rozprowadzania po budynku. Najczęściej jest to kocioł, rury i grzejniki w poszczególnych pomieszczeniach.

Źródło ciepła, to w ostatnim czasie, temat tak gorący, jak samo ogrzewanie.  Ekolodzy biją na alarm z powodu zanieczyszczenia powietrza i emisji gazów cieplarnianych. Użytkowników martwią stale rosnące koszty. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób zapewnić sobie ciepło, a jednocześnie chronić środowisko.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Jakie zalety i wady mają tradycyjne i alternatywne metody ogrzewania
 • Jak rodzaj ogrzewania etażowego wpływa na cenę nieruchomości
 • Skąd uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji budynku

Ogrzewanie w bloku

W większości przypadków, nie masz wpływu na to, jaki rodzaj ogrzewania etażowego jest w twoim budynku. Najczęściej ciepło dostarczane jest z sieci miejskiej lub lokalnej kotłowni. Zaoszczędzić na ogrzewaniu pozwoli ewentualnie, wymiana okien. Wyjątkiem są stare budynki, w których pierwotnie były (lub nadal są) piece kaflowe, albo kotły na węgiel.

Takie ogrzewanie jest uciążliwe dla mieszkańców oraz negatywnie wpływa na jakość powietrza. Warto więc, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego, rozważyć modernizację.  Problemem może być to, że stare budynki są słabo izolowane, a wentylacja nie działa zbyt sprawnie. Trzeba wówczas działać kompleksowo. Nie wystarczy bowiem wymiana kotła węglowego na gazowy, jeśli ciepło będzie uciekać każdą szparą. Ogrzewanie elektryczne lub kominkowe w niedocieplonym budynku będzie kosztowało fortunę. Ponieważ duża część zadań leży po stronie administracji, tam należy się zwracać w pierwszej kolejności i wspólnie uzgodnić dalsze kroki.

Tradycyjne ogrzewanie etażowe w domu

Posiadacze domów mają dużo większy wybór, nie tylko ze względu na liczbę dostępnych metod. Mają również możliwość pozyskania sporych dotacji na instalację ekologicznego ogrzewania lub modernizację tego, które jest. Warto to wziąć pod uwagę planując kupno domu.
Przyjrzyjmy się więc najpierw tym tradycyjnym.

Ogrzewanie gazowe

Konieczne jest wykonanie przyłącza. Dodatkowo, gdy nie ma możliwości podłączenia się do instalacji gazu ziemnego, niezbędny jest zbiornik na gaz płynny na posesji. Wiąże się to niestety z uciążliwymi i długotrwałymi formalnościami. Koszt inwestycji jest zatem dość duży.

W zamian uzyskujemy wygodę, bo piec gazowy jest niemal bezobsługowy. Nie jest potrzebna wydzielona kotłownia ani pomieszczenie na opał, można więc zagospodarować je na pralnię lub spiżarnię. Piec może jednocześnie podgrzewać wodę.

Ogrzewanie gazowe plasuje się w środku stawki, jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne.

Ogrzewanie olejowe

W tym przypadku niezbędne jest pomieszczenie na kotłownię oraz duży zbiornik na olej. Trzeba też pilnować poziomu paliwa i odpowiednio wcześnie zamawiać dostawę. Przy tankowaniu powinno się sprawdzić stan filtrów i palnika. Poza tym piec olejowy jest równie wygodny w użytkowaniu, jak gazowy.

Koszt inwestycji jest dosyć wysoki, a eksploatacja nieco droższa niż w przypadku ogrzewania na gaz.

Ogrzewanie kominkowe

Raczej nie sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła w domu, bo jego wydajność jest niezbyt duża i wymaga stałego nadzoru (częste dokładanie opału, czyszczenie popiołu). Po stronie minusów dochodzi jeszcze miejsce na składowanie drewna. Plusem są względnie niskie koszty instalacji i użytkowania.

Kominek jednak świetnie sprawdzi się doraźnie, kiedy wieczory zrobią się chłodne, a zimą odciąży ogrzewanie i zapewni przytulną atmosferę.

Alternatywne źródła ciepła w domu jednorodzinnym

Wspomniane wcześniej metody wymagają paliwa do podgrzania wody w instalacji. Istnieją jednak i takie, które pobierają ciepło z otoczenia. Pompa ciepła to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie zarówno w nowo budowanych domach, jak i przy modernizacji ogrzewania etażowego.
W zależności od tego, skąd pobierane jest ciepło, wyróżniamy:

 • Pompy gruntowe – pobierają ciepło z ziemi. W związku z tym konieczna jest spora ingerencja w działkę. Instalację trzeba bowiem zamontować albo głęboko (wymaga specjalistycznego sprzętu) albo na dużej powierzchni, której potem nie można zabudować ani nawet obsadzić roślinami. Koszt montażu jest więc dość duży.
 • Pompy korzystające z ciepła wód gruntowych – rzadko stosowane ze względu na dostępność tych wód oraz kłopotliwe utrzymanie (czyszczenie filtrów, wahania poziomu wód).
 • Pompy wykorzystujące powietrze – najtańsze, najłatwiejsze w montażu i całkiem sprawnie działające. Urządzenia przypominają klimatyzację, nie wymagają podłączenia do kominów ani dodatkowej wentylacji. Działają efektywnie nawet przy temperaturze -10 stopni. Przy niższych, konieczne może okazać się wsparcie elektrycznych grzałek, ale nie pobierają one dużo prądu.

W przypadku pomp, ciepło w budynku najczęściej rozprowadzone jest płaszczyznowo, czyli montuje się ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Eliminuje to wątpliwą ozdobę w postaci kaloryferów, a ciepło rozprowadzone jest równomiernie.

Koszt inwestycji jest dosyć wysoki, ale jeśli termoizolacja domu jest wykonana poprawnie, to zwraca się bardzo szybko. Choćby przez to, że nie kupuje się opału. No i wygoda – takie ogrzewanie nie wymaga obsługi.

Ogrzewanie etażowe, a cena nieruchomości

We wszystkich przedstawionych rodzajach ekologicznego ogrzewania etażowego, wspólnym mianownikiem jest wysoki koszt inwestycji. Z tego powodu cena nieruchomości, w których centralne wymaga modernizacji, jest niższa niż w przypadku tych nowoczesnych.
Warto to wykorzystać!

Pogarszająca się jakość powietrza i zmiany klimatyczne zaczynają być odczuwalne dla wszystkich. W związku z tym uruchomiono fundusze unijne, dzięki którym można uzyskać znaczące dofinansowanie do modernizacji instalacji grzewczych, na bardziej wydajne i oszczędne oraz chroniące środowisko naturalne. Wsparciem objęte są  m.in:

 • wymiana kotłów na ekologiczne
 • termomodernizacja budynków
 • instalacja odnawialnych źródeł energii

Ogrzewanie etażowe powinno być jednym z aspektów branych pod uwagę przy decyzji, czy kupujemy dom nowy czy stary. Decydując się na nieruchomość wymagającą termomodernizacji, można negocjować cenę, a potem wykonać remont, korzystając ze wsparcia. W ten sposób koszt inwestycji będzie symboliczny.

O szczegółach programu CZYSTE POWIETRZE przeczytasz na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

A jeśli planujesz zakup nieruchomości – zapraszamy do naszych agentów. Pomagają negocjować ceny!

Może to też Ci się spodoba

Nowe technologie w pracy pośrednika nieruchomości

Postęp technologiczny oraz szeroko rozumiana cyfryzacja naszego życia dają nieograniczone możliwości. Nie inaczej jest w biznesie, bez względu na branżę. Nikogo dzisiaj nie dziwi widok pośrednika nierozstającego się ze swoim smartfonem i tabletem. Tylko jak inteligentnie wykorzystać wszystkie gadżety, jakie ma w swoim arsenale agent nieruchomości?

Kariera w nieruchomościach 10: Branża dla osób, które mają konkretne cele

Kariera w nieruchomościach 10: Zimna krew to podstawa

Łączenie pracy w nieruchomościach wraz z innymi aktywnościami zawodowymi jest możliwe, ale - jak każda tego typu sytuacja - wymaga dokładnej organizacji. Jeśli dotyczy nauczycielki wychowania fizycznego, może wiązać się nawet z… przebieraniem w oficjalny strój na prezentację nieruchomości z dresu, stojąc autem na czerwonym świetle. Poznaj historię Natalii Prokurat!

Ewelina Zdancewicz lut 23, 2024 · 3 min. czytania

Czy muszę mieć doświadczenie w branży nieruchomości?

Czy muszę mieć doświadczenie w branży nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.