Ogród przydomowy - ciekawe wskazówki i aranżacje

cze 10, 2019 · Time 7 min. czytania

Raz a dobrze zaprojektowany ogród przydomowy będzie cieszył oko latami. Sprawdź, jakie rośliny wybrać do ogrodu i gdzie najlepiej je posadzić. Jak zadbać o funkcjonalność ścieżek i wybrać idealne położenie altany? Wreszcie – jakie są trendy w projektowaniu ogrodów?

Jak zaprojektować ogród przydomowy?

Ogród przydomowy to nie tylko „zielone płuca” posesji. To także miejsce, gdzie można wypocząć, poczytać książkę czy pobawić się z psem. Projektowanie ogrodów nie jest łatwą sztuką. Wymaga wiedzy teoretycznej w zakresie ogrodnictwa, kreatywności i zmysłu estetycznego. Ogród to przestrzeń, która powinna być funkcjonalna i piękna. Aranżując ogród, oprócz roślinności, należy przemyśleć również przebieg ścieżek, położenie altany czy ustawienie mebli ogrodowych. Jaka jest zatem droga do realizacji wybranego projektu? Jaki wybrać styl ogrodu, by zachwycał nas codziennie przez wiele lat?

Projektując ogród przydomowy, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • bezpieczeństwo -jeśli w ogrodzie będą bawić się małe dzieci, koniecznie trzeba zabezpieczyć posiadłość, ogród powinien być tak zorganizowany, aby podczas zabawy nikomu się nic się stało,
 • estetykę – ogród ma być prawdziwą chlubą i ozdobą posiadłości,
 • przeznaczenie oraz warunki lokalizacji ogrodu – trzeba zadać sobie pytanie o ostateczne przeznaczenie, czyli do czego ma służyć ogród (relaks, uprawa roślin czy idealny wygląd?),
 • dodatkowe udogodnienia – warto przemyśleć sprawę oświetlenia i nawadniania.

Samodzielne urządzanie ogrodu

Nie powinno rozpoczynać się od sadzenia czy przekopywania kwiatów. Pierwszym krokiem do samodzielnego urządzania ogrodu zawsze powinien być research. Szukanie inspiracji oraz porad, dotyczących profesjonalnego zagospodarowania przestrzeni, można zacząć od przeglądania branżowych czasopism. Jeśli interesuje Cię uprawa roślin, koniecznie sprawdź, kiedy (o jakiej porze roku) i gdzie zasadzić poszczególne odmiany kwiatów, krzewów i drzewek. Jak należy przygotować podłożę pod uprawę? Specjalistyczna literatura to również kopalnia pomysłów. Dobrą alternatywą w poszukiwaniu inspiracji jest także wyszukiwarka internetowa, która zawiera bogatą galerie zdjęciową.

Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą stylu ogrodu, warto skonsultować to z projektantem terenów zielonych. Specjalista w tej dziedzinie doradzi, podpowie albo zaprojektuje cały ogród od A do Z. Często bywa tak, że inwestor nie potrafi nazwać stylu, jaki mu się podoba. To właśnie projektant bada gust i opinię klienta. Na tej podstawie doradza wybór odpowiednich rozwiązań.

Style ogrodów

 • Ogród wiejski – dla osób kochających naturę

W ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć ziół, warzywnika i drzewek owocowych. Klimat w takim ogrodzie zapewniają: drewniane ławeczki, studnie i właściwie wszystkie rodzaje kwiatów, nawet polne.

 • Ogród w stylu holenderskim i francuskim – dla osób lubiących żywe kolory

Ogród urządzony w tym stylu optycznie powiększa przestrzeń. To połączenie spontaniczności z prostą klasyką znaną od wielu lat. Jeśli jesteś zwolennikiem kolorowych tulipanów i innych kwiatów cebulowych, ogrody w stylu holenderskim i francuskim na pewno cię zachwycą.

 • Ogród w stylu nowoczesnym – łatwy i prosty w utrzymaniu

Najbardziej popularny wśród inwestorów i najczęściej realizowany przez architektów. Kolorystyka ogrodu nowoczesnego jest zawsze stonowana – dominują zieleń, beż, biel i szarość. Najczęściej wybierane rośliny to m.in.: berberys, cis, drzewa liściaste, bukszpan czy trzmielina. Ogród może być dodatkowo zaopatrzony w basen i spory taras.

 • Ogród angielski – romantyczny i owiany tajemnicą

Jeśli jesteś romantykiem bądź lubisz przepych w ogrodzie, zdecyduj się na styl angielski. Dróżki w ogrodzie, pnącza na ścianie domu czy na ogrodzeniu, dziko rosnące krzaki tworzą niepowtarzalny romantyczny, owiany tajemnicą klimat.

 • Ogród w stylu japońskim – dla osób kochających zieleń i precyzję

To bardzo uporządkowany, stworzony z niezwykłą precyzją ogród. Tu nie ma mowy o chaosie. Panuje w nim ład i harmonia. Każde drzewko jest dokładnie zaplanowane i idealnie formowane. Przeważają formy kuliste bądź drzewka bonsai.

Skalniak

Skalniak jest oryginalnym elementem ogrodu. Tworzą go rabaty oraz kamienie, ułożone w odpowiedni sposób. Jest łatwy w pielęgnacji i przykuwa uwagę gości. Poniżej znajdziesz listę roślin idealnych do zasadzenia na skalniaku.

Gatunki roślin na skalniaki:

 • Ułudka wiosenna – delikatne niebieskie kwiaty ułudki pojawiają się już w marcu, potrzebują ziemi próchniczej i wilgotnej, najlepiej czują się w cieniu.
 • Floks szydlasty (płomyk) – białe, jasnoróżowe lub liliowe drobne kwiatki, które kwitną w maju, zalecana gleba piaszczysto-gliniasta, a stanowisko słoneczne lub lekko ocienione, roślinka jest wrażliwa na nadmiar wilgoci.
 • Rozwar wielokwiatowy – mrozoodporne kwiaty w kształcie dzwonków, tworzące luźne kępy, lubią się rozrastać, dlatego należy wybierać dla nich większe połacie, by mogły się naturalnie rozprzestrzeniać, zalecana gleba żwirowo-próchnicza, a stanowisko półcieniste.
 • Rojnik – dobrze znosi susze i mrozy, pięknie rozprzestrzenia się po skalniaku, najlepiej wygląda na półkach skalnych lub w szczelinach między kamieniami.
 • Smagliczówka – roślina zimozielona, której łodygi wiosną wydłużają się, a ich wierzchołki obsypują żółtymi kwiatami, dobrze rośnie wokół kamieni, preferuje glebę przepuszczalną i suchą, a stanowisko słoneczne.
 • Stokrotka trwała – czerwone kwiaty kwitną już od kwietnia, nadają się na niższe warstwy skalniaka. Lubi ziemię próchniczą i wilgotną ,stanowisko słoneczne.

Altany i zadaszone tarasy

Wyciszający zakątek w najpiękniejszej części ogrodu, w którym można odpocząć lub wypić kawę ze znajomymi. Mowa oczywiście o altanie lub zadaszonym tarasie.

Pierwszym krokiem do zbudowania altanki jest określenie jej lokalizacji. Jeśli zdecydujemy się na postawienie jej w głębi ogrodu, wtedy można zaszaleć i stworzyć baśniową oazę spokoju. Natomiast gdy altana ma znajdować się blisko domu, radzimy stylem nawiązać do elewacji budynku. Warto także przemyśleć, jaki rodzaj materiałów wykorzystać. Do wyboru mamy altanę o solidnej konstrukcji, która będzie służyć przez wiele lat bądź nowoczesny i szybki w rozkładaniu pawilon. Można zaprojektować również rozwieszenie żagli, chroniących przed słońcem.

Innym rozwiązaniem jest budowa zadaszonego tarasu, który świetnie sprawdzi się podczas upałów czy spotkań rodzinnych. Często jest on od razu uwzględniany przy projekcie domu. Konstrukcję można wykonać ze szkła, zadaszenie z drewna lub poliwęglanu. To transparentny, lekki i trwały materiał, który jest bardzo łatwy w montażu. Dobrą alternatywą w letnie dni jest także markiza lub rozkładane parasole. Ten wariant jest oczywiście sezonowy.

Efekt wow w ogrodzie

Nie zapomnij o oświetleniu alejek, łańcuchach lampek w bawełnianych osłonkach na tarasie, lampionach i hamaku. Wybierz dodatki, które sprawią, że Twój ogród nabierze indywidualnego charakteru.

Może to też Ci się spodoba

Wyłącznie wyłączność – Recamp 7

Wyłącznie wyłączność. To tytuł wystąpienia trenera sprzedaży sieci Freedom Nieruchomości, Pawła Sobocińskiego na Recamp 7. Dowiedz się, jak pozyskiwać klientów na wyłączność. Nie tylko tych z polecenia, ale i z zimnych telefonów.

Czym jest depersonalizacja?

„Wolnoć Tomku w swoim domku”. Przyszli właściciele mieszkań podczas prezentacji nieruchomości na sprzedaż wielokrotnie zastanawiają się: jak będę się czuł w tym miejscu? Gdzie postawię swoje rzeczy? Jak ozdobię ściany? Depersonalizacja, czyli usunięcie zbędnych rzeczy po dotychczasowych mieszkańcach ma ogromne znaczenie w procesie kupowania nieruchomości.

Ile wynosi prowizja biura nieruchomości na wyłączności?

Ile wynosi prowizja biura nieruchomości na wyłączności?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.