Konferencja Partnerów Freedom Nieruchomości – omówienie trendów panujących na rynku nieruchomości

lip 09, 2021 ·

W dniach 1 – 2 lipca 2021 r. w hotelu Novotel w Warszawie odbyła się Konferencja Partnerów Freedom Nieruchomości – największe, tegoroczne wydarzenie sieci Freedom Nieruchomości. Po raz pierwszy, spotkanie odbyło się w tak uroczystej formule. Uczestnikami wydarzenia byli Partnerzy i Franczyzobiorcy firmy, a gośćmi specjalnymi eksperci z branży byli: 

 • Marek Wielgo, Analityk serwisu gethome.pl,
 • doktor Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich,
 • Jacek Łaszka, dr hab. prof. SGH kierujący Wydziałem Analiz Rynku Nieruchomości, na co dzień pracujący w Narodowym Banku Polskim,
 • Alicja Palińska, Analityk serwisu nieruchomości-online.pl
 • Zyta Machnicka, specjalistka od Employer Brandingu.  

Tematem przewodnim dwudniowej Konferencji było wieloaspektowe omówienie aktualnych trendów panujących na rynku nieruchomości. W pierwszym dniu Konferencji wysłuchaliśmy bloków eksperckich, a drugiego dnia głos zabrała Kadra Menadżerska Freedom Nieruchomości. Freedom to obecnie 60 oddziałów w Polsce, z czego 57 stanowią oddziały naszych Franczyzobiorców. Zgromadzenie przedstawicieli każdego z biur było nie lada wyzwaniem. Z racji wielkości i rangi wydarzenia, gości podejmowaliśmy w hotelu Novotel, w centrum stolicy. 

Łukasz Kruszewski, Dyrektor Marketingu i Agnieszka Rosolińska, Dyrektor Finansowy, Freedom Nieruchomości podczas uroczystego otwarcia Konferencji.

Przywitanie uczestników Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości

Bieżąca analiza rynku nieruchomości

Blok wykładów eksperckich podczas Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości rozpoczął Marek Wielgo, Analityk serwisu gethome.pl, wieloletni dziennikarz “Gazety Wyborczej”, który zaprezentował analizę rynku nieruchomości w kontekście porównania z kryzysem panującym w latach 2009/2010. W swojej prelekcji próbował odpowiedzieć na pytanie, czy na rynku mieszkaniowym mamy już do czynienia z tzw. bańką spekulacyjną i jakie czynniki będą miały wpływ na sytuację na rynku nieruchomości w przyszłości? Obecnie najbardziej nurtująca zarówno sprzedających jak i przedstawicieli biur nieruchomości jest kwestia odpowiedzi na pytanie: co dalej będzie się działo z cenami mieszkań i jak ta zmiana wpłynie na zachowania kupujących? To zagadnienie również analizowaliśmy z naszym ekspertem.

Z prezentacji przygotowanej przez Marka Wielgo widać, że cena m2 mieszkania w Warszawie na przestrzeni ostatnich 4 lat znacząco poszybowała w górę: z 7638 zł w 2016 roku do 10751 zł w 2020 r. Powodów tej sytuacji jest wiele. Najbardziej kluczowe są takie czynniki jak: 

 • wciąż rosnący popyt na mieszkania spowodowany niskimi stopami procentowymi, 
 • chęć ulokowania oszczędności zgromadzonych podczas pandemii, 
 • rozwinięte na szeroką skalę masowe wykupywanie mieszkań pod wynajem przez polskich i zagranicznych inwestorów. 

Popandemiczny rynek nieruchomości czeka na odzyskanie równowagi pomiędzy popytem a sprzedażą, która jest kluczowa dla jego stabilności. Taka równowaga objawia się bezpieczeństwem “zapasów mieszkaniowych”. Zakładając, hipotetyczne, nagłe zatrzymanie nowo budowanych inwestycji, zapasy mieszkań dostępne na rynku, powinny wystarczyć na rok, półtora roku sprzedaży. Tymczasem, obecnie szacuje się, że aktualne zapasy wyprzedałyby się w ciągu pięciu miesięcy. Jest to niepokojące zjawisko.

W maju 2021, w ośmiu analizowanych przez gethome.pl miastach do sprzedaży trafiło łącznie zaledwie 1938 lokali, czyli aż o 58% mniej niż w kwietniu br. Niepokoi także fakt, że w każdym z tych miast deweloperzy sprzedali więcej mieszkań niż wprowadzili na rynek. Warszawscy deweloperzy w styczniu oferowali ok. 11 tys. mieszkań, zaś pod koniec maja – już niespełna 8 tys. 

Rezultat tej sytuacji jest taki, że deweloperzy nie nadążają z budową mieszkań, w związku z czym coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z rynku wtórnego, co również winduje ceny na tym rynku. Obecnie nie przewiduje się szans na obniżenie cen mieszkań. 

Marek Wielgo, Analityk serwisu gethome.pl podczas Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości

Polityka kredytowa a sytuacja na rynku nieruchomości

Kolejnym ekspertem z branży, który gościł na Konferencji Freedom był dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. Temat prelekcji, to wpływ polityki kredytowej banków na sytuację na rynku nieruchomości. 

Co pocieszające, wbrew pierwotnym, globalnym obawom, pandemia COVID-19 nie wpłynęła negatywnie na sytuację finansową Polaków. W ankiecie przeprowadzonej przez Związek Banków Polskich 90% Polaków deklaruje, że pandemia COVID-19 nie wywołała u nich potrzeby zaciągnięcia dodatkowego zobowiązania finansowego, 80% nie ma problemu z terminową spłatą zobowiązań, 61% gospodarstw domowych nie odczuwa negatywnych ekonomicznych skutków pandemii, a tylko 16% ankietowanych ogranicza wydatki w związku z aktualną sytuacją gospodarczą. 

Polacy chętnie biorą kredyty. Z analiz przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich wynika, że od drugiego kwartału 2020 roku, liczba podpisanych, nowych umów kredytowych wciąż rośnie, a prognozy wskazują, że w II kwartale 2021 roku może osiągnąć nawet 63 300. 

Powyższy wykres ukazuje dynamikę roczną popytu na kredyty mieszkaniowe w przeliczeniu na dni robocze. W marcu 2021 roku sprzedaż kredytów mieszkaniowych z wyłączeniem kredytów powyżej 1 mln złotych osiągnęła rekordową wartość – powyżej 7 miliardów złotych. Dla porównania – w czerwcu 2020 roku wynosiła trochę ponad 4 miliardy złotych. Rekordowe wartości odnotowuje także wskaźnik dynamiki wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych (z wyłączeniem kredytów powyżej 1 mln zł). 

Obecnie zasoby mieszkaniowe w Polsce to ponad 15 mln mieszkań, natomiast statystyczny deficyt szacowany jest na 1,5 mln mieszkań. Dla osiągnięcia obecnego poziomu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na poziomie europejskich potrzeba w Polsce 3,5 mln mieszkań. W związku z tym analitycy Związku Banków Polskich analogicznie jak Marek Wielgo, w najbliższym czasie nie widzą szans na spadek cen mieszkań. 

Dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, podczas Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości.

Perspektywa popandemicznego rynku nieruchomości

Analizę Narodowego Banku Polskiego dotyczącą rynku wtórnego i pierwotnego przedstawił uczestnikom Konferencji dr hab. prof. SGH Jacek Łaszek, kierujący Wydziałem Analiz Rynku Nieruchomości, Narodowy Bank Polski. Według danych NBP w 2020 r. osiągnięto rekordowy wynik liczby mieszkań oddanych do użytkowania tj. blisko 50 tysięcy mieszkań w I kw. Jest to wprawdzie konsekwencją przeszłych decyzji deweloperów (budów rozpoczętych przed pandemią), jednak nie zmienia faktu, że sektor mieszkaniowy wkraczał w pandemię, w warunkach boomu budowlanego. W II kw. 2020 r. liczba nowo rozpoczynanych inwestycji spadła, podobnie jak produkcja w toku i sprzedaż. Natomiast już w I kw. 2021 r. wskaźniki ponownie rozpoczęły marsz w górę. 

Eksperci Narodowego Banku Polskiego wskazują porównanie średnich cen ofertowych i transakcyjnych w pierwszych kwartałach ostatnich lat za mkw. mieszkań na rynkach pierwotnych i wtórnych. Na warszawskim rynku pierwotnym widać, że cena ofertowa i transakcyjna są do siebie bardzo zbliżone i oscylują w granicach 11 tysięcy złotych, natomiast analogiczne parametry rynku wtórnego wskazują, iż cena transakcyjna jest zauważalnie niższa niż ofertowa, która przekracza 12 tysięcy zł. 

Dr hab. prof. SGH Jacek Łaszek, kierujący Wydziałem Analiz Rynku Nieruchomości, Narodowy Bank Polski, podczas Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości.

Poszukujący na rynku nieruchomości

Kim są poszukujący na rynku nieruchomości, czego i czym się kierują szukając wymarzonej nieruchomości? Na te pytania odpowiedzi udzieliła Alicja Palińska, analityk serwisu nieruchomosci-online.pl 

Z danych przedstawionych przez ekspertkę serwisu wynika, że obecnie najczęstszym “bywalcem” na ogłoszeniach nieruchomości, jest osoba w wieku 25-34 lata, korzystająca ze smartfona, a przedmiotem jej zainteresowań są głównie domy. Co ciekawe, w I półroczu 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego nastąpiła zmiana wiekowa poszukujących. Tych jest mniej w wieku 18-34, za to zwiększyła się liczba osób przeglądających ogłoszenia w wieku 45+. Może mieć to związek ze zmianą zainteresowań z mieszkań na domy, ewentualnie działki, co jest bezpośrednim skutkiem pandemii i poszukiwania większej przestrzeni życiowej.

Uczestnicy Konferencji otrzymali od ekspertki oprócz solidnej porcji wiedzy także zbiór danych przygotowanych specjalnie dla naszej sieci – zakresy cenowe i preferencje osób poszukujących mieszkań na portalu nieruchomosci-online.pl. Dane przedstawiają użycia wyszukiwarki w portalu w zakresie filtra cenowego, a analiza zgromadzonych rekordów pozwala na wyciągnięcie wniosków i wskazanie najczęściej wyszukiwanych zakresów cenowych poszukiwanych nieruchomości oraz optymalizację ofert sieci.

Alicja Palińska, analityk serwisu nieruchomości-online.pl, podczas Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości.

Rynek pracownika

Ostatnim eksperckim wystąpieniem pierwszego dnia Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości była prezentacja Zyty Machnickiej. CEO, specjalistki od Employer Brandingu i trenerki w hubie edukacyjnym Lightness, autorki bloga CandidateExperience.pl. Ekspertka omówiła jak obecnie wygląda rynek pracy oraz przed jakimi wyzwaniami i nadziejami stoją pracodawcy i pracownicy

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności prowadzonego przez GUS przytoczonego przez ekspertkę wynika, że udział osób, które z końcem grudnia 2020 r. pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących w Polsce wynosił 10,8 proc. To aż o 5 proc. więcej niż we wrześniu 2020 r., ale jednocześnie mało, gdyż medialna narracja głosiła o tym, iż cała Polska pracuje zdalnie. Są to informacje o tyle istotne, że pracownicy bardzo cenią sobie pracę zdalną i chcieliby, żeby taka forma pracy na stałe weszła do biurowych standardów.

Równie istotne z punktu widzenia pracodawcy i pracownika były przytaczane przez Zytę Machnicką wyniki ankiet dotyczących najbardziej pożądanych przez pracowników benefitów. Bezapelacyjnym liderem w tej kwestii jest wynagrodzenie. Współczesny pracownik, bardziej od owocowych dni i sportowych kart pożąda jak największego wynagrodzenia, dodatkowych dni wolnych i możliwości pracy zdalnej, przynajmniej w niektóre dni.  

Pomimo wciąż panującej pandemii sytuacja na rynku pracy wygląda bardzo dobrze dla obu stron. Druga połowa 2021 r. jest czasem, gdy zmiana pracy staje się prostsza. Zniesienie obostrzeń i odmrożenie działań wielu organizacji sprawia, że na rynku obserwujemy tzw. pik rekrutacyjny i wysyp nowych ofert pracy. Wiele firm przejdzie teraz test na to, jakimi są pracodawcami, a od firmowej komunikacji i sposobów na zatrzymanie najlepszych ludzi w firmie będzie zależała potencjalna decyzja o zmianie pracy przez pracowników. 

Zyta Machnicka, podczas Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości.

Plany rozwoju sieci Freedom Nieruchomości

Drugą część Konferencji stanowiły wystąpienia wewnętrzne Kadry Menadżerskiej Freedom Nieruchomości, w których omówione zostały strategie i plany rozwoju sieci. Swoje prelekcje wygłosili: 

 • Łukasz Kruszewski, Dyrektor Marketingu Freedom Nieruchomości, który przedstawił zgromadzonym kierunki działania, w jakich będzie podążała sieć w najbliższych miesiącach.

Łukasz Kruszewski, Dyrektor Marketingu Freedom Nieruchomości.

 • Agnieszka Grotkowska, Dyrektor Sprzedaży Freedom Nieruchomości, przedstawiła ścieżkę brokerską  i ścieżkę kariery kreowaną przez Freedom oraz system szkoleń. 

Agnieszka Grotkowska, Dyrektor Sprzedaży Freedom Nieruchomości.

 • Marta Szczepkowska-Sadoch, Dyrektor ds. Prawnych Freedom Nieruchomości, omówiła zmiany w umowach pośrednictwa wprowadzone w sieci oraz zademonstrowała, nowe, przydatne dla agentów narzędzie. 

Marta Szczepkowska-Sadoch, Dyrektor ds. Prawnych Freedom Nieruchomości.

 • Agnieszka Rosolińska, Dyrektor Finansowy Freedom Nieruchomości odniosła się do projektowanych zmian w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej związanych z możliwym wprowadzeniem Nowego (Polskiego) Ładu i ich wpływie na umowy podpisywane w sieci.

Agnieszka Rosolińska, Dyrektor Finansowy Freedom Nieruchomości.

W trakcie Konferencji Partnerom Freedom Nieruchomości zostały wręczone certyfikaty potwierdzające dołączenie do grona Franczyzobiorców Freedom Nieruchomości, co okazało się sympatyczną niespodzianką dla zgromadzonych Franczyzobiorców.

Wręczenie certyfikatów, na zdjęciu od lewej: Agnieszka Dąbrowska, Dyrektor Franczyzy Freedom Nieruchomości, Karolina Pożarycka, Dyrektor ds. Sprzedaży, Freedom Olsztyn, Łukasz Kruszewski, Dyrektor Marketingu Freedom Nieruchomości.

Wręczenie certyfikatów, na zdjęciu od lewej: Agnieszka Dąbrowska, Dyrektor Franczyzy Freedom Nieruchomości, Witold Bochenek Dyrektor Oddziału, Freedom Tarnów, Łukasz Kruszewski, Dyrektor Marketingu Freedom Nieruchomości.

Tegoroczna Konferencja była gigantyczną dawką wiedzy, a zaproszeni analitycy i eksperci wskazali obecnym aktualne trendy panujące na rynku nieruchomości. Zdobyte informacje pozwolą nam być jeszcze lepszymi specjalistami. Silna marka i poczucie pewności, które daje Klientom podczas podejmowania decyzji to priorytet Freedom Nieruchomości. Wszystko to w trosce o naszych Klientów i Franczyzobiorców, byśmy mogli umożliwić dostosowanie się marki Freedom do zmian panujących na popandemicznym rynku nieruchomości. Zachęcamy do obejrzenia wideorelacji z tego wydarzenia.

Kadra zarządzająca Freedom Nieruchomości, na zdjęciu od lewej: Marta Szczepkowska-Sadoch, Agnieszka Rosolińska, Łukasz Kruszewski, Agnieszka Grotkowska.

 

 

Może to też Ci się spodoba

Jak i gdzie będzie promowana moja oferta?

Jak i gdzie będzie promowana moja oferta?

Skarga pauliańska — co to jest i w jakim celu się ją stosuje?

Skarga pauliańska jest jednym z narzędzi prawnych, służących ochronie wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika. Ma pomagać wierzycielom, którzy nie mogą wyegzekwować swoich należności w sytuacji, gdy dłużnik wyzbył się swojego majątku w celu uniknięcia ryzyka przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Skarga pauliańska to rodzaj powództwa, więc skorzystanie z niej zawsze będzie wiązało się z wystąpieniem do sądu.

Jak z pasji zrobić biznes?

Tworzenie nowych rozwiązań, pchanie tematów do przodu, szukanie dróg rozwoju, budowanie relacji, wywoływanie i gaszenie pożarów – to mój świat. Jak z pasji do działania zrobiłem biznes? Od kiedy pamiętam, lubiłem rysować. Zawsze coś bazgrałem. Kreśliłem kształty. Ćwiczyłem kreskę. Przede wszystkim postaci, twarze, konstrukcje. Do krajobrazów jakoś nie miałem serca, chyba że tych ze świata […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.