Jak być szczęśliwym zawodowo? Wywiad z mentorką Olą Romanek

lis 27, 2018 · Time 9 min. czytania

Jakby to powiedział Leon Battista Alberti: Aleksandra Danuta Romanek to „człowiek, który potrafi dokonać wszystkiego, na co przyjdzie mu ochota”. Zajmuje się uszczęśliwianiem ludzi jako doświadczona liderka, mentorka i dyrektorka Fundacji Columbus. Dzięki niej prężnie kręcą się tryby Akademii Rozwoju Osobistego Columbus, a Strefa Lidera rozrasta się na całą Polskę. Jak być szczęśliwym zawodowo?

O spotkaniach motywujących, inteligencji emocjonalnej i finansowej oraz sposobach na szczęście zawodowe opowiada w wywiadzie dla magazynu Freedom Nieruchomości Aleksandra Danuta Romanek.

Małgorzata Szwarc: Kim powinien być lider, według Fundacji Columbus?

Aleksandra Romanek: Każda osoba, która odważy się podjąć wyzwanie budowania Strefy Lidera. Ta decyzja u niektórych naszych podopiecznych dojrzewała, przechodząc przez etapy lęku przed wystąpieniami publicznymi czy braku wiary otoczenia w powodzenie i sens akademii w danym mieście.

Dzięki kwartalnym szkoleniom dla liderów oraz naszemu wsparciu na każdym etapie działania, nie ma rzeczy niemożliwych. Dowodem są cykliczne spotkania w całej Polsce, również w takich miejscowościach, jak Zambrów, Puławy czy Bytów.

Jak działa Fundacja Columbus?

Głównym programem fundacji jest Akademia Rozwoju Osobistego Columbus, za pośrednictwem której w całej Polsce poszukujemy liderów, którzy wchodząc w nasze szeregi będą zmieniać i rozwijać zarówno siebie, jak i swoje lokalne środowisko.

Czym dokładnie jest Strefa Lidera i jakie umiejętności rozwija?

Strefa Lidera to comiesięczne spotkania z praktykami w obszarach miękkich, takich jak: stawianie celów, organizacja czasu, zarządzanie zespołem, inteligencja emocjonalna czy finansowa. Wszystko to, co jest niezbędne nie tylko w życiu codziennym, ale służy do budowania własnego szczęścia zawodowego.

Chcemy rozwijać naszych liderów oraz za ich pośrednictwem lokalne społeczności w obszarach, o których zapomniano w państwowym systemie edukacji, a które – jak donosi Światowe Forum Ekonomiczne – są kluczowe w funkcjonowaniu w dzisiejszym świecie.

Kto może się zgłosić do akademii?

W rolach liderów w swoich szeregach mamy zarówno osoby, które studiują i zaczynają swoją przygodę na rynku pracy, jak i ludzi już dojrzałych, którzy potrzebują impulsu do zmiany raz obranej ścieżki lub chcą zainspirować innych odważnymi decyzjami, które podjęli.

Jesteśmy z nimi ciągle na łączach i wspólnie dopinamy organizację wydarzeń, a co kwartał spotykamy się na dwudniowym szkoleniu, aby zintegrować się i nabyć nową wiedzę.

Solidne przygotowanie do eventów to jedno, a co z rezultatami waszej pracy?

Radość i satysfakcję ze zorganizowanych wydarzeń w różnych miastach liderzy deklarują jasno i wyraźnie przy okazji rozmów i na naszej grupie na Facebooku. Pozytywny odzew po spotkaniach mamy również od osób, które jako słuchacze przychodzą na otwarte wykłady: dziękują za inspiracje i możliwość zadania pytań, jak i poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Jesteś dyrektorką Fundacji Columbus, dzięki Tobie kręcą się tryby akademii. Śmiało można powiedzieć, że jesteś również liderką. Masz więcej umiejętności twardych czy miękkich? Które są ważniejsze na rynku pracy?

Więcej u mnie tej miękkości 🙂 W mojej ocenie, umiejętności miękkie są dużo istotniejsze niż twarde, ale najlepiej zadbać o rozwijanie obu tych sfer. Co z tego, że manager zespołu zrobi szkolenie z KPI, FUKO i innych konkretów, skoro nie będzie potrafił wysłuchać i zrozumieć współpracowników, zainspirować ich do działania, zbudować z nimi relacji? Po co mi umiejętności sprzedażowe wkute na pamięć, jeśli nie będę potrafiła zrozumieć problemów swoich klientów?

Jeśli nie będę miała wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, nie będę mogła dźwignąć, na przykład, konfliktów, które pojawiają się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie mówiąc już o tym, że nie będę potrafiła cieszyć się i doceniać swoich sukcesów w pracy!

Inteligencja emocjonalna, według najnowszych badań, jest istotniejsza od IQ. Osoby o wysokiej EQ lepiej zarabiają, są szczęśliwsi i dzięki temu mogą być świetnymi liderami – w życiu, w pracy, w akademii. Natomiast brak umiejętności z zakresu inteligencji finansowej sprawia, że nie radzimy sobie w dzisiejszym świecie pełnym pułapek konsumpcjonizmu.

Na starcie mojej kariery zawodowej na pewno wyżej miałam rozwinięte umiejętności miękkie niż twarde, dlatego tak miękko lądowałam podczas porażek i z tego względu tak owocnie parłam do przodu. Dowodem tego jest dosyć szybka kariera zawodowa.

W wieku 27 lat zostałam dyrektorem gdańskiego biura Freedom Nieruchomości. Choć, gdy spojrzę na to doświadczenie z perspektywy czasu, to wiem, że nie miałam jeszcze odpowiednio rozwiniętych umiejętności twardych do tego zadania. Okazało się, że te miękkie pozwoliły uwierzyć innym, że jestem odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

EQ rozwinięte i zadbane pozwala mi również na sukcesy w życiu prywatnym – żyję w zgodzie z sobą i swoim otoczeniem, szybciej przechodzę przez kryzysy i wyciągam z nich dużo nauki.

Mówisz, że zajmujesz się uszczęśliwianiem ludzi… Zdradź proszę, jak to robisz i czemu to służy?

Stoją za tym czysto egoistyczne pobudki 🙂 Uszczęśliwiam najpierw siebie – dbając o swoje myśli, a następnie innych dookoła, bo życie wśród szczęśliwych i spełnionych ludzi jest przyjemniejsze.

Szczęściem dzielę się przede wszystkim w prozaicznych sytuacjach. Od zrobienia małej niespodzianki partnerowi, zaparzając mu rano kawę, poprzez zaproszenie mojej 91-letniej sąsiadki na kawę i wysłuchanie jej dłuuugich i ciekawych opowieści. Poprzez zadzwonienie do mamy, aby jej powiedzieć, że ją kocham, aż po drapanie mojej babci po plecach (bo bardzo to lubi).

Zawodowo “robię szczęście” poprzez dobrze wykonaną pracę. Niezależnie czy jest to otwarcie nowego oddziału akademii, praca mentorska z klientami, czy zarządzanie nieruchomościami. Każdy dostaje sto procent – uśmiechu i dobrych słów.

W jaki sposób planujesz rozwijać Akademię Columbus?

Pierwszym krokiem jest rozwój sieci do czterdziestu miast w całej Polsce do końca 2019 roku. Drugim – zdobycie środków na warsztaty i szkolenia, nie tylko dla liderów (te jesteśmy w stanie już realizować), ale również dla uczestników spotkań lokalnych.

 

Aleksandra Danuta Romanek, dyrektor Fundacji Columbus

Aleksandra Danuta Romanek, dyrektor fundacji i Akademii Rozwoju Osobistego Columbus

Jakby to powiedział Leon Battista Alberti: Aleksandra Danuta to „człowiek, który potrafi dokonać wszystkiego, na co przyjdzie mu ochota”. Potrafi nawet leżeć godzinami bezczynnie i czerpać z tego radość. Wyobrażasz to sobie? Po latach współpracy i współtworzenia ogólnopolskiej marki Freedom Nieruchomości w roli dyrektora gdańskiego oddziału, zajęła się tworzeniem własnej marki i tak powstały roomsy.pl (podnajem, zarządzanie, remonty).

“Po godzinach” zajmuje się upgradowaniem życia emocjonalnego i biznesowego swoich klientów podczas indywidualnych sesji mentoringowych. W całej Polsce na realizowanie tej misji pozwala jej Akademia Rozwoju Osobistego Columbus, w której pełni funkcję dyrektora.

W czym się specjalizuje: Uszczęśliwianie ludzi, działalność w branży nieruchomości, indywidualne treningi rozwojowe.

Jakie ma doświadczenie: Osiem lat intratnych transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości, pięć lat zarządzania zespołem sprzedażowym na menedżerskim/dyrektorskim stanowisku, rozwój umiejętności miękkich u współpracowników i klientów.

Czym się zajmuje: Czystym zyskiem dla właścicieli nieruchomości, dzięki współtworzeniu roomsy.pl, Life&Business coaching, ekspansja Akademii Rozwoju Osobistego Columbus.

Ulubione książki: “Nienasycenie”, “Fenomen poranka”, “Dygot”, “Psychologia szefa: szef to zawód”, “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Co ceni w ludziach: Pasję oraz bezgraniczną szczerość – najpierw wobec siebie, później wobec innych.

Jakimi wartościami się kieruje: 1. Lojalność. 2. Najbliżsi. 3. Słowność.

Motto życiowe: Knowledge is worthless, unless it is applied.

Kogo uważa za mentora: W dziedzinie życie: mamę, w dziedzinie sportu: tatę, w dziedzinie pogody ducha: tomka Be, w dziedzinie biznesu: Richarda Bransona.

Jej dom: Trójmiasto, Zambrów, Lesko.

AKADEMIA ROZWOJU OSOBISTEGO COLUMBUS

Akademia Rozwoju Osobistego Columbus to fundacja pomagająca ludziom w rozwoju umiejętności miękkich poprzez organizację spotkań z praktykami biznesu w tzw. Strefie Lidera. Do dziś odbyło się ponad 70 spotkań, w których udział wzięło ponad 2000 osób. Akademia wielokrotnie była partnerem ważnych wydarzeń związanych z rozwojem osobistym oraz biznesem. Jednym z największych było spotkanie z samym Brianem Tracy.

Obecnie Akademia realizuje swój plan rozwoju. Opuszcza rodzinne miasto Gdańsk i rozpoczyna organizację spotkań w całej Polsce. Freedom Nieruchomości jest partnerem strategicznym projektu.

Może to też Ci się spodoba

Jak ominąć pośrednika nieruchomości

Pytanie, jak ominąć pośrednika nieruchomości, wpisane w wyszukiwarkę zwraca prawie 20 tys.wyników. Może to oznaczać, że praca pośredników, dla wielu osób wciąż sprowadza się tylko do pobrania przez nich prowizji za udostępnienie adresu nieruchomości. Czy tak jest naprawdę? Czy kupno lub sprzedaż nieruchomości są naprawdę takie proste, że nie wymagają pomocy fachowca? W tym artykule […]

Co dalej z cenami nieruchomości? Eksperci oceniają rynek. Przegląd prasy 06.02.2023

Eksperci prognozują spowolnienie na rynku mieszkaniowym, jednak tylko do połowy 2023 roku. Po tym okresie powinno nastąpić “odbicie”. A to ma mieć wpływ na wzrost cen mieszkań. Na tę sytuację mają także wpływ rządowe projekty. Jedno mieszkanie raz na rok? Rząd szuka sposobów na ograniczenie hurtowych zakupów lokali. Forsal.pl, 02.02.2023 Prowadzone są analizy, na ile […]

Pewny wybór 39. Dom bez pozwolenia na budowę. Co należy wiedzieć?

Pewny wybór 39. Dom bez pozwolenia na budowę. Co należy wiedzieć?

Jak wybudować dom bez pozwolenia na budowę? Nie jest to trudne, ale wymaga nieco formalności. Posłuchaj o tym, jak działać, w nowym podcaście Freedom Pewny wybór!

Ewelina Zdancewicz sty 26, 2024 · 10 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.