5 pierwszych kroków do szybkiej sprzedaży nieruchomości
Dom na lata buduje się od solidnych fundamentów, a skuteczną drużynę piłkarską od linii obrony. Szybką sprzedaż nieruchomości zaczyna się zaś od sumiennego przygotowania do całego procesu. Na czym należy się skupić w szczególności? Poznaj 5 pierwszych kroków do szybkiej sprzedaży nieruchomości!
U podstaw każdej ważnej decyzji leżą zwykle stosy dokumentów. Nie inaczej jest w tym wypadku. Sprawdzenie wszystkiego już na samym początku, pozwoli Ci uniknąć wielu problemów i znacząco usprawnić cały proces. Nie jest to jednak wszystko, co należy wykonać przed umieszczeniem oferty na portalach. Poznaj 5 pierwszych kroków do szybkiej sprzedaży nieruchomości.
1. Dokładnie przeczytaj wszystkie niezbędne dokumenty
Absolutną podstawą jest sprawdzenie dokumentu potwierdzającego nabycie praw do nieruchomości. Przede wszystkim dowiemy się z niego, czy w ogóle możemy przystąpić do procesu sprzedaży. Zdarza się bowiem, że klienci zapominają o współwłaścicielach czy niezakończonym przed laty postępowaniu spadkowym.
Znajdziemy tam też informację o ustanowionych służebnościach, czyli tzw. “utrudniaczach sprzedaży”. Może to być osobiste zobowiązanie, oddanie w użytkowanie wieczyste, zawarta umowa najmu lub najzwyczajniej w świecie niewymeldowana osoba. Uregulowanie tych wszystkich spraw przed przygotowaniem nieruchomości, pozwoli w pełni skupić się na jej sprzedaży.
2. Sprawdź ukryte koszta
Byłeś na to przygotowany, prawda? Skorzystaj z dobrej rady i upewnij się, że sprzedaż Twojej nieruchomości nie będzie wiązać się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jedną z nich jest podatek dochodowy. W tej chwili obowiązują trzy progi podatkowe. To, czy go zapłacimy, zależy od czasu, w którym nabyliśmy i sprzedajemy naszą nieruchomość, za jaką cenę oraz od tego, na co przeznaczymy środki uzyskane ze sprzedaży. Więcej o podatku od sprzedaży nieruchomości przeczytasz tutaj.
Z ukrytymi kosztami musisz się również liczyć w przypadku, gdy sam ukrywasz coś przed kupującym. Konkretnie, gdy zatajasz wady techniczne swojej nieruchomości. Może to być zakamuflowany grzyb, wilgoć, prowizoryczna instalacja elektryczna. Po sprzedaży mieszkania czy domu nie dość, że dalej ciąży na Tobie odpowiedzialność, to będziesz zmuszony jeszcze wypłacić odszkodowanie na zasadzie rękojmi za wady w rzeczy.
Jeżeli gubisz się w nazewnictwie dokumentacji i nie wiesz, kiedy jest najlepszy moment, aby składać o nie wnioski, koniecznie kliknij tutaj i przeczytaj nasz wpis.
3. Ustal plan działania
Nie bądź jeźdźcem bez głowy! Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, zadaj sobie kilka podstawowych pytań. Dlaczego sprzedajesz nieruchomość i co Cię tak naprawdę interesuje? Czas sprzedaży, jak najwyższa cena a może pozbycie się nieruchomości? Od ustalonego celu zależy większość działań, które poczynisz. Zastanów się również, do jakiego klienta będziesz kierować swoją ofertę. Będzie on gotówkowy, czy jednak sfinansuje transakcję posiłkując się kredytem hipotecznym? Jeżeli nastawiasz się na tę drugą opcję, przygotuj się również na dłuższy czas potrzebny do finalizacji. Zastanów się także, jak szybko będziesz mógł zwolnić nieruchomość i zaplanuj to od razu, aby dodatkowo nie przedłużać całego procesu.
4. Zbadaj konkurencję i prześwietl dokładnie zalety Twojej nieruchomości
Do tego celu może Ci posłużyć jakikolwiek portal zbierający oferty nieruchomości. Sprawdź, jaką konkurencję posiada Twoje mieszkanie lub dom, wybierając odpowiednie parametry w wyszukiwarce. Ze spokojną głową podejdź do wszystkich ofert, zbadaj ich mocne strony i porównaj je ze swoim produktem. Odpowiedz sobie na następujące pytania:
- Ile podobnych nieruchomości jest w najbliższej okolicy i w całym mieście?
- Jak kształtują się ich ceny ofertowe?
- Z jakich względów są bardziej atrakcyjne od Twojej?
- Jakie cechy szczególne ma Twoja nieruchomość i co stanowi jej przewagę nad konkurencją?
Da Ci to niemal pełny obraz tego, z czym przyjdzie Ci się niedługo zmierzyć. Warto też uzupełnić swoją wiedzę, korzystając z gotowych zestawień i raportów. Są one udostępniane za darmo przez największe portale na rynku, takie jak choćby Gratka czy Otodom.
Do przeprowadzenia dokładnej analizy SWOT Twojej nieruchomości użyj przygotowanego przez nas szablonu. Znajdziesz go na końcu wpisu!
5. Poprawnie oszacuj wartość swojej nieruchomości
Kiedy masz już za sobą analizę z kroku czwartego, poprawna wycena Twojego mieszkania lub domu powinna pójść Ci jak z płatka. Zaufaj mi i nie rób podstawowego błędu – nie słuchaj znajomych i sąsiadów. To, że ktoś sprzedał w Twoim bloku nieruchomość za daną kwotę 5 lat temu wcale nie oznacza, że tę samą cenę można osiągnąć w tym momencie.
Większość standardowych nieruchomości bez problemu wycenisz i przygotujesz do sprzedaży według powyższych kroków. Jednak im trudniejsza i bardziej nietypowa nieruchomość, tym więcej specjalistycznej wiedzy będziesz potrzebować. W takich chwilach najlepiej zdać się na wprawionego rzeczoznawcę lub doradcę z odpowiednim doświadczeniem. Z powodzeniem znajdziesz ich tutaj.
W kolejnym tekście opiszemy i opowiemy Ci o tym, jak uwolnić potencjał Twojej nieruchomości dzięki odpowiedniej historii, przygotowaniu oraz sesji fotograficznej! Potrzebujesz następnych porad już teraz? Nie zwlekaj i pobierz naszego ebooka, w którym w 26 krokach opisaliśmy cały proces szybkiej sprzedaży
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba
Pewny wybór 29. Jak sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?
Zanim rozpoczniemy budowę lub wybierzemy projekt domu, według którego chcemy zbudować swoją nieruchomość, musimy zwrócić uwagę na wytyczne, jakie obowiązują na danym terenie.
Wirtualna rzeczywistość w służbie nieruchomości – jak technologia VR rewolucjonizuje proces zakupu mieszkania
Nowe technologie od lat zmieniają branżę nieruchomości. Wirtualne spacery i inne rozwiązania wprowadzają rewolucję w procesie zakupu mieszkania, ale… to nie oznacza, że rola agenta nieruchomości jest już bez znaczenia. Wręcz przeciwnie. Im więcej technologii dokoła nas, tym bardziej potrzebujemy innego człowieka, który pomoże nam podjąć świadomą decyzję.
Praca w sprzedaży – plusy i minusy [infografika]
Sprzedaż to zdecydowanie jedna z najważniejszych obecnie umiejętności na rynku pracy. Co więcej, jej znaczenie z pewnością wzrośnie. Interesujesz się karierą w tej branży i zastanawiasz się, z czym wiąże się praca w sprzedaży? Zobacz, co o jej plusach i minusach sądzą agenci nieruchomości.
Chcesz sprzedać nieruchomość?
Napisz do nas