Jak przeprowadzić prezentację nieruchomości?

kwi 07, 2015 · Time 5 min. czytania

Romantyczny wieczór, stolik w eleganckiej restauracji, bukiet kwiatów, starannie wyprasowana koszula i pewien mężczyzna, nerwowo oczekujący na przybycie swojej wybranki. To całe zdenerwowanie wydaje się być w pełni zrozumiałe. Pierwsza randka, pierwsze spotkanie – wszyscy chcą dobrze wypaść. Kluczową rolę jednak zaczyna odgrywać ciekawość. Jaka ona jest? Zrozumienie znaczenia pierwszego wrażenia pozwoli ci wywnioskować, jak przeprowadzić prezentację nieruchomości.

Z każdą minutą poziom emocji zaczyna narastać, serce bije coraz szybciej, bo wybiła właśnie umówiona godzina. Aż nagle ktoś podchodzi do stolika. Piękna, długonoga blondynka o niebieskich oczach, ubrana w wieczorową suknię – WOW! Tyle na widok tak zjawiskowej partnerki był w stanie wydobyć z siebie mężczyzna. „Trafiony, zatopiony” – to chyba najlepszy komentarz. I wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że dziewczynie towarzyszy… jej były narzeczony. Jaki związek ma ta sytuacja z procesem sprzedaży mieszkania? Z pozoru pewnie niewielki, bo cóż może łączyć randkę z rynkiem nieruchomości? Tak naprawdę jednak w obu tych przypadkach należy przestrzegać pewnych reguł, które w konsekwencji pozwolą osiągnąć nam pełen sukces. Jak przeprowadzić prezentację nieruchomości? Poznaj kilka sprawdzonych reguł.

Mieszkanie na sprzedaż, czyli “panna na wydaniu”

Mieszkanie wystawione na sprzedaż bezpośrednio, porównać można do „panny na wydaniu”. Czy to w przypadku poszukiwania kandydata na męża, czy też kupca na mieszkanie, bardzo ważne jest wywarcie odpowiedniego wrażenia. Pierwsza randka oraz pierwsza wizyta w mieszkaniu to sytuacje pełne emocji. Warto jednak zadbać, aby emocje te były jak najlepsze. Co może nam w tym przeszkodzić? W pierwszym przypadku na pewno były narzeczony, siedzący tuż obok. W drugim zaś właściciele, którzy nie chcą opuścić mieszkania podczas dnia pokazowego.

Mieszkanie, które nie jest odpowiednio odpersonalizowane, zaczyna budzić wątpliwości klientów kupujących. Zamiast skupić się na tym, jak dobrze mogłoby się im w nim mieszkać, koncentrują się na życiu obecnych właścicieli. Efekt ten narasta, gdy obie strony spotykają się twarzą w twarz. Kupujący w pewnym stopniu mogą poczuć się jak intruzi na terytorium wroga. Obecność właścicieli wywołuje u nich niepotrzebny stres, dyskomfort i sprawia, że zaczyna brakować im odwagi do lepszego poznania nieruchomości.

Daj kupującemu komfort – zostaw go sam na sam z pośrednikiem

Jak może skończyć się spotkanie byłego i przyszłego narzeczonego? Przyjaciółmi raczej nie zostaną – prędzej dojdzie raczej do rękoczynów. Bezpośredni kontakt sprzedających i kupujących również prowadzi do niezręcznych sytuacji. Zazwyczaj czerwona lampka zapala się w momencie, gdy pada pytanie o negocjację ceny. Problemem są również nazbyt gościnni właściciele, czujący potrzebę aktywnego uczestnictwa w prezentacji mieszkania. Najczęściej robią to nieświadomie, natomiast w konsekwencji kupujący mogą poczuć się przytłoczeni całą masą informacji o pojemności szafek kuchennych czy ultra wytrzymałym na ścieranie parkiecie w salonie.

Czasem nawet sama obecność właścicieli potrafi zabrać całą przyjemność oglądania mieszkania. Natomiast w momencie, gdy prezentacja prowadzona jest przez odpowiednio przygotowanego doradcę, klienci kupujący mają ten komfort, że sami, bez większego skrępowania mogą dokładnie ocenić, na ile dana nieruchomość odzwierciedla ich oczekiwania, a nawet marzenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze mogą jednak poprosić o pomoc pośrednika, który w sposób obiektywny dopełni całość prezentacji odpowiadając na kluczowe pytania.

Nie zepsuj tego pierwszego razu

Pierwsza wizyta w mieszkaniu powinna sprawić jak najwięcej radości kupującym. Warto jednak pamiętać, że są oni zainteresowani nieruchomością przeznaczoną na sprzedaż, a nie taką w której ktoś mieszka. Odróżnienie tych dwóch kategorii wydaje się być kluczowe w całym procesie sprzedaży nieruchomości. Wszystkie zabiegi związane z przygotowaniem oferty w dużej mierze ukierunkowane są na stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego wizerunku mieszkania. Mieszkania, które czeka na NOWYCH właścicieli. Kupujący, umawiając się na dzień pokazowy, są odpowiedzią właśnie na ten niepowtarzalny charakter mieszkania. I teraz pytanie – dlaczego w kulminacyjnym momencie, czyli podczas prezentacji mamy pozwolić, aby wizerunek ten został brutalnie rozszarpany? Obecność aktualnych właścicieli sprawia, że tego typu scenariusz jest nieunikniony. Oczywiście może zdarzyć się, że ta sytuacja finalnie nie będzie miała wpływu na decyzję kupujących, jednak po co ryzykować?

Nie pozwól pannie się zestarzeć

Na sam koniec wróćmy jeszcze do opisanej wcześniej randki. Czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie pozytywny efekt takiego spotkania? Gdy dziewczyna przychodzi z byłym narzeczonym? Wątpliwe. Konsternacja, dodatkowy stres, totalny brak swobody, narastający dystans. Komu to potrzebne? Analogicznie sytuacja wygląda w momencie, gdy w trakcie prezentacji po mieszkaniu kręcą się obecni właściciele. Do czego to prowadzi? Do wykruszenia potencjalnie zainteresowanej grupy kupców. Tym samym “panna na wydaniu” stopniowo zaczyna zamieniać się w starą pannę…

Wiesz już, jak przeprowadzić prezentację nieruchomości na sprzedaż. Zadbaj o każdy szczegół!

 

Może to też Ci się spodoba

Franczyza nieruchomości – ile potrzebujesz środków do otwarcia własnej agencji?

Dla kogo przeznaczona jest franczyza nieruchomości i jak wygląda odpowiedni kandydat na dyrektora placówki? Ile musi mieć środków na otwarcie własnego biura i co może mu zaoferować branża nieruchomości?

Domy na sprzedaż – wady i zalety zakupów na rynku pierwotnym i wtórnym

Stojąc przed wyborem zakupu domu, wiele zależy od naszej aktualnej sytuacji życiowej. Zupełnie inne podejście mają osoby, które szukają czegoś na już, a inne ludzie, którzy dopiero planują zakup. Niemniej obydwie te grupy mają do wyboru kupno nieruchomości na rynku wtórnym lub pierwotnym. Wiele mówi się o wadach i zaletach każdego z tych rynków. Poniżej […]

Ceny mieszkań i gruntów – czekać, czy kupować? Przegląd prasy 2.11.2022

Rynek nieruchomości stosunkowo wolno reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą. Ceny na razie nie spadają, ale wydaje się to nieuniknione. Głównym winowajcą są wysokie stopy procentowe i spadająca zdolność kredytowa Polaków. Czy to wymusi spadki cen mieszkań? Czy warto kupować teraz za gotówkę , czy jednak poczekać? Kredyty hipoteczne zamarły, ale tąpnięcia na rynku […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.