Zwolnienie z podatku PCC - kiedy prezydent podpisze ustawę? Przegląd prasy 17.07.2023

lip 17, 2023 · Time 3 min. czytania

Obecnie na rynku nieruchomości najważniejszym tematem jest czekająca na podpis prezydenta ustawa o zwolnieniu z podatku PCC na zakup pierwszej nieruchomości. Zaczynają się także już analizy ekspertów dotyczące tego, ile osób zdążyło złożyć wniosek o skorzystanie z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Chociaż start programu to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą mieć własne M, to jest też zła informacja – stawki podatku od nieruchomości znowu będą wyższe.

Zwolnienie z podatku PCC na zakup pierwszej nieruchomości czeka na podpis prezydenta. Strefa Inwestorów, 11.07.2023

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zniesieniu podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania. Dzięki tej zmianie kupujący zaoszczędzą 2% wartości nieruchomości. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Źródło:Zwolnienie z podatku PCC na zakup pierwszej nieruchomości

Dotychczas złożono ok. 4 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy 2 proc. Forsal.pl, 12.07.2023

Dotychczas złożono 4 tys. wniosków w ramach programu “Bezpieczny Kredyt” 2 proc. poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Potwierdził, że “wszystko wskazuje”, iż chętnych do skorzystania z kredytu może być więcej niż pierwotnie szacowano (oceniano, że w ramach programu nabywanych będzie 30-40 tys. mieszkań rocznie).

Źródło: Dotychczas złożono ok. 4 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy 2 proc.

Pracowite wakacje deweloperów. Dzienne tempo sprzedaży mieszkań wyższe niż przed wojną. Business Insider, 13.07.2023

Efekty wejścia w życie programu Pierwsze Mieszkanie już na starcie przeszły najśmielsze oczekiwania wielu ekspertów. Okazuje się, że dzienna sprzedaż mieszkań idzie jak w czasach najlepszej koniunktury. Kurczy się oferta deweloperów i robi się duże pole do popisu dla rynku wtórnego.

Źródło: Pracowite wakacje deweloperów

Podatek od nieruchomości w górę. Rekordowa podwyżka dla właścicieli domów od 2024 r. Bankier.pl, 17.07.2023

Stawki podatku od nieruchomości znowu będą wyższe. Od stycznia właściciele domów oraz przedsiębiorcy zapłacą za nieruchomości o 15 proc. więcej niż w 2023 r. Ministerstwo finansów ogłosiło nowe stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2024 rok.

Źródło: Podatek od nieruchomości w górę

Większy popyt i mniejsza podaż podbiły ceny mieszkań. Gazeta Prawna, 17.07.2023

Od kilku miesięcy analitycy sygnalizowali, że jednym z czynników wpływających na ceny mieszkań jest Bezpieczny kredyt 2 proc. oferowany w ramach rządowego programu „Pierwsze mieszkanie”. Podgrzewał on rynek już od połowy grudnia 2022 r. Wówczas jego wprowadzenie zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, a w kolejnych miesiącach ujawniono szczegółowe zasady dopłat do rat kredytu mieszkaniowego. Program wszedł w życie 1 lipca. Obecnie kredyt na preferencyjnych warunkach jest oferowany w siedmiu bankach. Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi udzielonej DGP poinformował, że trwają negocjacje z trzema kolejnymi.

Źródło:< a href=https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/8791916,wiekszy-popyt-i-mniejsza-podaz-podbily-ceny-mieszkan.html>Większy popyt i mniejsza podaż podbiły ceny mieszkań

Może to też Ci się spodoba

Jakie wymogi powinien spełniać lokal na biuro nieruchomości?

Jakie wymogi powinien spełniać lokal na biuro nieruchomości?

Niewypłacalni najemcy, property chain i zmiany w rządowym programie mieszkaniowym. Przegląd prasy 7.11.2022

Na co powinni zwracać uwagę właściciele mieszkań na wynajem przy wyborze najemców, żeby nie narobić sobie kłopotów. Jak sprzedać duży, starszy dom? Jak załamanie rynku kredytowego wpłynie na ceny nieruchomości?  Trudno pozbyć się wielkiego domu. Rzeczpospolita, 3.11.2022 Ofertowe ceny domów są wciąż wysokie. Ceny transakcyjne zaczynają od nich odbiegać –mówi Weronika Chwietczuk z Freedom Nieruchomości […]

Angażujący lider – ostatnie szkolenie z Kontrakt OSH

Początek grudnia oznaczał dla nas wspaniałe szkolenie. Tym razem, wraz z partnerami franczyzowymi, podnosiliśmy swoje umiejętności w Łodzi.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.