Co się zmieni w kredytach hipotecznych? Przegląd prasy 5.12.2022 r.

gru 05, 2022 ·

Na rynku kredytów hipotecznych wciąż sporo się dzieje. Liczba zawieranych umów ciągle spada, nie pomagają promocyjne oferty banków, a do tego WIBOR ma zostać zastąpiony nowym wskaźnikiem referencyjnym. Jak to wpłynie na sytuację obecnych i przyszłych kredytobiorców?

Zmiana w kredytach. WIRON zastąpi WIBOR. Kto zyska kto straci: spłacający już i dopiero biorący kredyt hipoteczny na mieszkanie. Strefa Biznesu, 05.12.2022

WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight (wcześniej WIRD), ma stać się jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. To zamiennik dość powszechnie krytykowanego WIBOR-u. Czym dokładnie jest WIRON? Od czego zależy? Jak wpłynie na raty kredytów? Czy okaże się korzystniejszy i bardziej przejrzysty z perspektywy polskich kredytobiorców niż WIBOR?
Kto zyska, kto straci po likwidacji WIBOR? 

Zdecydowane obniżki w promocjach hipotek. Banki tną stawki dla stałego oprocentowania. Bankier.pl, 02.12.2022

Na rynku kredytów hipotecznych nie ma na razie mowy o zmianie trendu – sprzedaż wciąż szoruje po dnie. Wysokie stopy procentowe i ostrzejsze warunki oceny zdolności kredytowej ograniczyły grono zainteresowanych finansowaniem. Z drugiej strony na horyzoncie również zbierają się czarne chmury. Dochody kredytobiorców nie nadążają za wzrostem cen, a perspektywy hamowania gospodarki nie zachęcają do poważniejszych zakupów na kredyt. W takich okolicznościach coraz częściej w ofertach banków pojawiają się oferty promocyjne. Konstruowane są jednak dość ostrożnie – z krótkim terminem obowiązywania, czasem przedłużanym w razie potrzeby. Grudniowa lista hipotecznych promocji to w dużej mierze kolejne edycje poprzednich akcji. Nie jest ona bardziej obszerna niż przed miesiącem, ale znacznie bardziej okazała niż pod koniec 2021 r.
Promocje kredytow hipotecznych-grudzien-2022

Mieszkania kupują inwestorzy. Rzeczpospolita, 03.12.2022

Z najnowszych danych Otodom Analytics wynika, że działający na siedmiu głównych rynkach deweloperzy sprzedali w listopadzie 3,3 tys. mieszkań. – Jest to wartość podobna do tych z września i października. Wygląda na to, że obserwujemy tu stabilizację – mówi Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics. – Na niskim poziomie (rok do roku niższym o 30 proc.), ale stabilizację. Istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że w największych miastach dno sprzedażowe mamy już za sobą – ocenia.
Jak wygląda sytuacja i nastroje na rynku mieszkaniowym

Sejm odrzucił projekt noweli ustawy o notariacie. Infor.pl, 01.12.2022

Projekt noweli Prawa o notariacie przewidywał przyznanie notariuszom m.in. uprawnienie do dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych. Chodziło przede wszystkim o zakładanie nowych ksiąg wieczystych poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca, a także o wpis hipoteki obciążającej nieruchomość. Obecnie uprawnieni do tego są referendarze sądowi.
Co miało się zmienić w ustawie o notariacie

Gorączka na rynku najmu mieszkań zaczęła spadać. Rzeczpospolita, 30.11.2022

Zdaniem Agnieszki Wieczorowskiej, dyrektor Freedom Nieruchomości Wrocław Południe, rynek najmu „znacznie zmniejszył dynamikę”. – Nadal jest jednak mocno rozgrzany. Większość wynajmujących to obywatele Ukrainy – mówi dyrektor. Studenci i osoby pracujące w większości już lokum znaleźli. Dyrektor Wieczorowska wskazuje, że czas na znalezienie najemcy wydłuża się z tygodnia–dwóch do dwóch miesięcy. – Większość lokali prędzej czy później zostanie wynajęta – zapewnia. Jednocześnie zwraca uwagę, że obawa o wypłacalność najemców skłania właścicieli mieszkań do negocjacji stawek. Na lepsze warunki może liczyć wiarygodny najemca, który podpisze umowę na dłużej. – Znaczących spadków stawek na razie jednak nie widać.
Jak wygląda sytuacja na rynku wynajmu mieszkań

Najem mieszkań. Ceny zaczynają spadać. Forsal.pl, 30.11.2022

Stawki najmu nieco spadły po 10 miesiącach nieprzerwanych wzrostów – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. W październiku najem staniał w 9 z 16 badanych miastach, w 2 z 16 stawki się nie zmieniły, a w 5 z 16 odnotowano dalsze wzrosty. Największe tąpnięcie nastąpiło w Katowicach (-9% m/m), które jest jedynym miastem, w którym obecne stawki są zbliżone do poziomu z początku roku. Dzięki spadkom cen mieszkań średnia rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wzrosła do 5,54% netto, co jest odpowiednikiem lokaty z oprocentowaniem 6,84%.
Jak się kształtują ceny mieszkań i koszty wynajmu w różnych miastach – grudzień 2022

Może to też Ci się spodoba

Pierwsze mieszkanie 2023 – rząd przyjął program tanich kredytów

Oszczędzanie na własne mieszkanie może trwać latami. Brak środków na wkład własny skutecznie wstrzymuje decyzje zakupowe kredytobiorców. Program Pierwsze Mieszkanie ma temu zaradzić. Składa się z dwóch części, czyli programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” i “Konto mieszkaniowe”. 14 marca rząd ostatecznie przyjął projekt ustawy dotyczący programu Pierwsze Mieszkanie. Program Pierwsze Mieszkanie już przyjęty 14 marca […]

Przegląd prasy

Ceny mieszkań rosną szybciej niż wynagrodzenia. Przegląd prasy 11.12.2023

Nowe dane zabrane przez serwis Bankier.pl nie są optymistyczne dla kupujących. Wynika z nich, że różnica między szybkością wzrostu cen wynagrodzeń i mieszkań powiększa się na niekorzyść kupujących.

Ewelina Zdancewicz gru 11, 2023 · 3 min. czytania

Jak przygotować dobre ogłoszenie?

Jakiś czas temu trenerzy komunikacji zatarli ręce. Dorwali się do badania profesora Alberta Mehrabiana. Z pobieżnej analizy wynikało, że słowa to zaledwie 7% naszej komunikacji.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.