Ile trzeba dołożyć do jednego “Bezpiecznego kredytu 2 proc.”? Przegląd prasy 05.06.2023r.

cze 05, 2023 · Time 3 min. czytania

Według szacunków ekspertów do jednego “Bezpiecznego kredytu 2 proc.” trzeba dołożyć ponad 100 000 zł. To podstawowy problem programu, który ma ruszyć już w lipcu. A to może oznaczać, że “bezpiecznych kredytów” będzie mniej, niż wcześniej sądzono. Sprowadzenie poprzez dopłaty efektywnego oprocentowania kredytu (dla klienta) do poziomu około 3% jest kosztowne w warunkach rekordowych stóp NBP.

Polacy wybierają małe domy. Rzeczpospolita, 01.06.2023

Małgorzata Porowska, dyrektor w Freedom Nieruchomości Warszawa Mokotów: najgorzej sprzedają się wielopiętrowe, wielopokoleniowe domy. – Ale nawet taka nieruchomość w dobrej lokalizacji się obroni dzięki zdecydowanie niższej cenie – mówi. – Większość wielopiętrowych domów to budownictwo starego typu wymagające dużych nakładów finansowych na modernizacje. Tymi nieruchomościami najczęściej interesują się klienci inwestycyjni. Adaptują domy na hotele pracownicze lub inne usługi.

Źródło: Polacy wybierają małe domy

Ziemia po zaoranym „Mieszkaniu+”. Rzeczpospolita, 01.06.2023

Ogłoszony siedem lat temu rządowy program „Mieszkanie+” odchodzi do historii w niesławie. Do końca 2019 r. miało powstać 100 tys. lokali z plusem, a do 2030 r. – nawet milion. Tymczasem, jak podaje resort rozwoju i technologii, „w ramach rynkowej i społecznej części programu wybudowano 19,8 tys. mieszkań, a 32,4 tys. jest w budowie (stan na koniec I kwartału br.)”.

Źródło: Ziemia po zaoranym „Mieszkaniu+”

„Bezpiecznych Kredytów 2 proc.” będzie mniej, niż sądzimy? Forsal.pl, 02.06.2023

Podstawowym problemem związanym z programem Bezpieczny Kredyt 2% jest duża wartość dopłat do jednej „hipoteki”. Wynika ona z faktu, że sprowadzenie poprzez dopłaty efektywnego oprocentowania kredytu (dla klienta) do poziomu około 3% jest kosztowne w warunkach rekordowych stóp NBP. Innymi słowy, państwo w ramach jednego kredytu musi sporo dopłacić bankowi w celu uzupełnienia luki między preferencyjnym poziomem odsetek płaconych przez klienta i standardowym oprocentowaniem.

Źródło: „Bezpiecznych Kredytów 2 proc.” będzie mniej, niż sądzimy?

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach. Forsal.pl, 05.06.2023

Niewykluczone, że, mimo rosnących kosztów budowy, średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów przestała rosnąć, a w najbliższych miesiącach może nawet nieco spaść. Stanie się tak, jeśli deweloperzy zaczną wprowadzać na rynek więcej mieszkań w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Źródło: Ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach

Może to też Ci się spodoba

Jak wybrać biuro nieruchomości?

Jak wybrać biuro nieruchomości? W życiu większości z nas przychodzi ten moment, kiedy podejmujemy decyzje o sprzedaży naszego mieszkania lub domu. Gdy tak się stanie, zamiast samodzielnie zajmować się sprzedażą, coraz częściej zlecamy sprzedaż profesjonalnej agencji nieruchomości. Czym się wtedy kierować?

Rób Swoje 01: Metoda leniwego sprzedawcy

Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu Freedom – Rób Swoje z udziałem Pawła Sobocińskiego, doświadczonego trenera sprzedaży. Dowiedz się, czy agent nieruchomości powinien mieć więcej wspólnego z leniwcem, czy ze strusiem pędziwiatrem. Sprawdź, na czym polega metoda leniwego sprzedawcy.   Interesujesz się sprzedażą nieruchomości? Zastanawiasz się nad otwarciem własnego biznesu w tej specyficznej branży? Dobrze trafiłeś! Właśnie […]

Jakie trendy sprzedażowe będą panować na rynku nieruchomości w 2018?

2017 r. minął pod znakiem wzmożonego zainteresowania inwestorów lokujących swoje oszczędności na rynku mieszkaniowym. Szybkie tempo sprzedaży inwestycji deweloperskich to w dużej mierze efekt mody na mieszkaniówkę, która wynika z faktu, że postrzegamy rynek nieruchomości jako stabilną przystań dla swoich finansów. Lokale z biur sprzedaży znikały momentalnie, a inwestorzy byli hołubieni przez deweloperów, dla których […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.