Nowe przepisy prawa budowlanego wejdą później. Przegląd prasy 30.10.2023

paź 30, 2023 · Time 3 min. czytania

Nowe przepisy prawa budowlanego wejdą później. Będą obowiązywać nie od 1 stycznia, ale od 1 kwietnia 2024 roku. Chodzi o zmiany w warunkach technicznych, dotyczących budynków i ich usytuowania. Celem tych zmian jest zwalczanie nadużyć na rynku nieruchomości.

Przegląd prasy

W rok mieszkania podrożały nawet o 28 procent. To nie koniec rajdu cenowego. TVN24.pl, 24.10.2023

Ceny nieruchomości w miastach rosną, w Krakowie nawet o 28 procent. Za metr kwadratowy mieszkania w stolicy trzeba zapłacić średnio około 17 tysięcy złotych, a w Białymstoku ponad 9 tysięcy złotych.

Źródło: W rok mieszkania podrożały nawet o 28 procent

Stop patodeweloperce. Money.pl, 26.10.2023

Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemara Buda na konferencji prasowej, której tematem było podpisanie przez ministra rozporządzenia przeciwdziałającemu zjawisku tzw. patodeweloperki.
Zaznaczył, że patodeweloperka to “bardzo głośny temat”, lecz podkreślił, że jest to “zjawisko marginalne”, które “pojawia się w niewielkim procencie podmiotów, które się tym trudnią, ale bardzo dotkliwe i bardzo głośne”.

Źródło: Stop patodeweloperce

Na wniosek deweloperów nowe przepisy prawa budowlanego wejdą później. Forsal.pl, 27.10.2023

Celem tych zmian jest zwalczanie nadużyć na rynku nieruchomości.Wśród zmian znajdują się takie, które znacząco zmieniają obowiązujące zasady. Np. minimalna odległość, jaką budynki mieszkalne o czterech piętrach lub więcej muszą utrzymywać od granicy działki, zostanie zwiększona do co najmniej pięciu metrów, bez względu na to, czy w ścianie budynku znajdują się okna lub drzwi, czy nie. Dotychczasowa minimalna odległość wynosiła trzy metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a cztery metry w przypadku ich posiadania.

Źródło: Na wniosek deweloperów nowe przepisy prawa budowlanego wejdą później

Czego chce branża do przyszłego rządu. Rzeczpospolita. 27.10.2023

Nie wiadomo, jakie programy dla nieruchomości przyjmie nowy rząd. Branża radzi, żeby po prostu budować więcej mieszkań. Do tego potrzebne są jednak ziemia, proste procedury i stabilne prawo.

Źródło: Czego chce branża do przyszłego rządu

Polacy nie chcą się wiązać z najmem na dłużej. To tymczasowe rozwiązanie w drodze do własnego lokum. Bankier.pl, 29.10.2023

Polacy traktują jeszcze najem jako rozwiązanie przejściowe na drodze do nabycia własnego lokum. Standardowy czas obowiązywania umowy najmu w Polsce to 12 miesięcy. Także finansowe i kulturowe uwarunkowania powodują, że polski rynek najmu wciąż pozostaje mniej rozwinięty niż w Europie Zachodniej.

Źródło: Polacy nie chcą się wiązać z najmem na dłużej

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Dom pasywny. Co to jest i czy się opłaca?

Dom pasywny. Co to jest i czy się opłaca?

Czym wyróżnia się budownictwo pasywne? Domy pasywne zdobywają coraz większą popularność mimo swojej wysokiej ceny. To wynika z późniejszych oszczędności, jakie generują zastosowane rozwiązania w projektach domów pasywnych.

Ewelina Zdancewicz sty 02, 2024 · 7 min. czytania

Franczyza w nieruchomościach – kiedy inwestycja się zwraca?

Sprawdź, czym jest franczyza w nieruchomościach! Po jakim czasie możesz spodziewać się zwrotu z inwestycji?

Jak znieść współwłasność domu, mieszkania lub działki w 2019 roku?

Współwłasność to posiadanie jednakowego prawa własności do jednej rzeczy przez kilku właścicieli. Oznacza to, że prawa poszczególnych właścicieli nie są uzależnione od wysokości ich udziałów – każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej nieruchomości, a nie jej części. Dowiedz się, jak znieść współwłasność domu, mieszkania lub działki w 2019 roku! Wyróżniamy dwa rodzaje współwłasności: łączną – […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.