Jakie kwiaty do domu?

wrz 27, 2020 · Time 9 min. czytania

Zapewniają dostęp do świetnie oczyszczonego powietrza, wypełniają wnętrze mieszkalne niepowtarzalnym klimatem i przytulnością, wprowadzają barwny akcent oraz korzystnie oddziałują na układ nerwowy domowników. To jedne z wielu właściwości kwiatów doniczkowych, które znaleźć można niemal w każdym kompleksowo wyposażonym i urządzonym mieszkaniu. Jakie kwiaty najczęściej pojawiają się we wnętrzach współczesnych czterech kątów? I dlaczego właśnie te? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kwiaty, które powinny być w domu

Kwiatów doniczkowych rekomendowanych do domu jest całe mnóstwo. Warto jednak wiedzieć, które z roślin cieszą się największą popularnością oraz zainteresowaniem. Urządzając własne, wymarzone „M” warto zwrócić uwagę na zagospodarowanie parapetów. Na nich najczęściej pojawiają się takie kwiaty, jak:

 • bluszcz pospolity,
 • aloes,
 • dracena,
 • geranium,
 • monstera deliciosa,
 • skrzydłokwiat,
 • paproć,
 • figowiec czy sansewieria.

Wszystkie z nich prezentują się bardzo atrakcyjnie, a do tego korzystnie oddziałują na zdrowie i komfort domowników. Jak wybrać kwiaty doniczkowe do domu?

Bezpieczne kwiaty doniczkowe w domu

Na szczycie rankingu najbezpieczniejszych kwiatów doniczkowych w domu znajduje się skrzydłokwiat. Tę elegancko prezentującą się roślinę wyróżniają szerokie właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze. Do tego skrzydłokwiat pochłania też wiele substancji szkodliwych, w tym aceton oraz alkohole – świetnie nadaje się więc do tych pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu.

W domu palaczy z kolei doskonale sprawdzi się figowiec. Roślina ta skutecznie pochłania toksyczne substancje, wydzielane wraz z dymem papierosowym. Polecana jest również do ustawienia w pomieszczeniach o słabej wentylacji.

Co dają kwiaty w domu?

Kwiaty doniczkowe mają wiele korzystnych właściwości – nie tylko pochłaniają nadmiar wilgoci z pomieszczeń mieszkalnych, ale również ujemnie jonizują powietrze, tworząc przyjazny mikroklimat. Ta ostatnia właściwość przypisywana jest głównie paprociom – nic dziwnego więc, że tak często rośliny te goszczą w komfortowo urządzonych sypialniach.

Paprocie korzystnie wpływają też na przyspieszenie procesów regeneracji człowieka oraz przeciwdziałają powstawaniu różnorodnych dolegliwości dróg oddechowych.

Czy kwiaty w domu są zdrowe?

Decyzja o zapełnieniu domowych parapetów kwiatami doniczkowymi będzie jedną z najbardziej trafionych decyzji, dotyczących właściwego urządzenia własnego „M”. Skąd ta pewność?

 • Kwiaty doniczkowe są zdrowe
 • Sprzyjają utrzymaniu dobrego samopoczucia
 • Poprawiają nastrój
 • Sprzyjają odprężeniu psychicznemu
 • Gwarantują spokojny, bezpieczny i zdrowy sen

Śmiało można więc stwierdzić, że dom bez kwiatów nie będzie przestrzenią polecaną i sprzyjającą ogólnemu zdrowiu domowników.

Alergia na kwiaty w domu

Choć większość kwiatów doniczkowych do domu jest zaliczanych raczej do roślin zdrowych i korzystnie oddziałujących na organizm człowieka, to są i takie kwiaty, których nie powinno być w domu alergików. Szczególnie często alergizującym kwiatem jest fikus. Mimo tego, że jest rośliną niekwitnącą oraz niepachnącą, może uczulać.

Reakcje alergiczne takie, jak obrzęk i duże zaczerwienienie, wywoływać może także bluszcz pospolity. Wszystko przez to, że wytwarza w liściach szkodliwy dla zdrowia falkarinol. Nie warto więc eksperymentować i zdecydowanie lepiej postawić na wybór roślin doniczkowych w pełni bezpiecznych dla zdrowia osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.

Warto wiedzieć, że czynnikiem wywołującym reakcje alergiczne może być również zbyt mokra ziemia w doniczkach, która prowadzi do powstania niezdrowej pleśni. Alergikom poleca się więc takie kwiaty doniczkowe, które nie wymagają częstego podlewania. Świetnym pomysłem okaże się więc zakup draceny lub grubosza.

Gdzie postawić kwiaty w domu?

Ile domów i koncepcji na zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej – tyle różnych miejsc na ustawienie kwiatów doniczkowych. I choć rośliny te najczęściej zajmują miejsce na parapecie, nie zawsze właśnie tam można je znaleźć. W przestronnych czterech kątach kwiaty doniczkowe ustawić można nie tylko na specjalnym, często wysokim stojaku, ale również coraz częściej po prostu na podłodze. Mowa głównie o roślinach o dużych gabarytach. W nieco mniejszych przestrzeniach mieszkalnych o tym, gdzie ustawimy rośliny doniczkowe, decydować będzie wielkość metrażu oraz sposób jego aranżacji.

Stawiając rośliny doniczkowe na parapecie, warto pamiętać o tym, by nie ustawiać roślin lubiących światło rozproszone przy oknie wychodzącym na południe albo kwiatów, które potrzebują dużo słońca, przy oknie skierowanym na północ.

Jednym z ulubionych i najbardziej popularnych sposobów ekspozycji roślin doniczkowych pozostają kwietniki. Ich ogromną zaletą jest mobilność oraz duży wybór produktów na rynku.

Jak dbać o kwiaty w domu?

Miłośnicy natury i przyjemnego klimatu we własnym domu lub mieszkaniu ogromnie doceniają możliwość wypełnienia czterech kątów ulubionymi kwiatami i roślinami doniczkowymi. Żeby jednak można było się nimi cieszyć przez długi czas, trzeba o nie dbać. Jak robić to najlepiej? Wystarczy poznać i stosować kilka najważniejszych zasad prawidłowej pielęgnacji roślin:

 1. Kwiaty doniczkowe nie lubią nadmiernego podlewania
 2. Sprzyjającym warunkiem do optymalnego wzrostu kwiatów będzie dobrze nawilżone powietrze oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu światła
 3. Warto podkreślić, że niedostatek światła jest zdecydowanie lepiej tolerowany przez rośliny o ciemnozielonych liściach, niż kwiaty o liściach pokrytych kutnerem (włoskami) lub w barwie jasnej zieleni

Jak wyeksponować kwiaty w domu?

Prawdziwym wyzwaniem dla miłośników kwiatów doniczkowych jest ich ciekawa ekspozycja w niezbyt dużej przestrzeni mieszkalnej. Jak się okazuje jednak – jest na nią sposób. I wcale nie trzeba ponosić ogromnych nakładów finansowych czy korzystać z fachowego wsparcia. Wystarczy kilka pomysłów i… gotowe! Okazuje się, że doskonałym miejscem do eksponowania posiadanych kwiatów doniczkowych może być nie tylko piękny kwietnik, ściana, ale nawet sufit! Ogromną rolę odgrywać tu będą donice, dopasowane kształtem czy kolorem do stylu dominującego we wnętrzu.

Coraz większą popularnością w ciekawej ekspozycji kwiatów cieszą się ogrody wertykalne na kształt obrazu – w tej formie świetnie komponować się będą nie tylko pnące filodendrony czy monstery, ale również powszechnie znane i lubiane paprocie.

Ciekawym pomysłem na efektowną ekspozycję roślin doniczkowych będą też tzw. żywe parawany czy rośliny umieszczane w prostych, stonowanych kolorystycznie donicach o rozmiarze XXL. Świetnie prezentować się będą również kompozycje, składające się z kilku takich samych roślin, uprawianych w identycznych naczyniach czy donicach, a do tego ustawionych obok siebie w rytmicznym szyku.

Kot a kwiaty w domu

Miłość do roślin doniczkowych oraz posiadanie kota, mogą iść w parze. To doskonała wiadomość dla wszystkich tych, którzy kochają futrzanych pupili i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Warto jednak z rozmysłem dobierać rośliny doniczkowe do domu zamieszkiwanego wraz z kotem. Idealnym wyborem będzie z pewnością zakup juki, która działa oczyszczająco na koci układ moczowy oraz wątrobę. Do tego dzięki juce zapach kocich odchodów straci na intensywności, co znacznie podniesie komfort przebywania w czterech kątach z pupilem.

Koty z racji swojego gatunku uwielbiają podgryzać rośliny, dlatego też ich właścicielom nie zaleca się mieć w mieszkaniu dracen, aloesu czy skrzydłokwiatów. Ich zjedzenie bowiem może wiązać się z różnego rodzaju zatruciami u kota – tego warto unikać. Z kolei całkowicie bezpiecznymi roślinami dla pupili będą rośliny oczyszczające powietrze, takie jak zielistka, asparagus i palma areka czy kwitnące bromelie, fiołek afrykański lub passiflora.

Obecnie wybór kwiatów doniczkowych jest tak wielki, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. I jak się okazuje – nie trzeba wiele, by wprowadzić do wnętrza własnego „M” przytulny klimat pełen akcentów kolorystycznych lub kojącej zmysły zieleni. Warto rozpoczynać każdy dzień kwitnąco!

Może to też Ci się spodoba

Niezbędnik Agenta: Jak ocieplić zimne telefony?

Jest taka jedna czynność w codziennej pracy agenta nieruchomości, która notorycznie spędza sen z jego powiek. Nie dotyczy ona tylko początkujących handlowców. Jak sobie z nią poradzić i przekuć niechęć w sukces? W Niezbędniku Agenta przyszła pora na zimne telefony!

Jak wycenić nieruchomość?

W sprzedaży nieruchomości są rzeczy ważne, bardzo ważne i po prostu kluczowe. Możemy przygotować nieruchomość, wykonać doskonałe zdjęcia, rewelacyjny opis. Naprawdę efektownie i aktywnie promować ofertę, ale… nawet to może nie wystarczyć do osiągnięcia pożądanego celu. Czyli? Do szybkiej sprzedaży nieruchomości. Dlaczego? Bo bezpośredni wpływ na czas sprzedaży mieszkania czy domu ma jego cena.

Rynek nieruchomości 2023. Prognozy i perspektywy. Podsumowanie debaty online

Jak wyglądał rynek nieruchomości w 2022 roku? Co wpłynęło na jego sytuację? Czego możemy się spodziewać w 2023 roku? Podczas debaty online “Kupno i sprzedaż nieruchomości w czasie zastoju. Nastroje na rynku w I kw. 2023 r.” poznaliśmy analizy, prognozy i przewidywane nastroje kupujących i sprzedających nieruchomości. W debacie wzięła udział m.in. Agnieszka Grotkowska z […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.