All I want for Christmas, czyli 5 pomysłów na świąteczne dekoracje

gru 21, 2018 · Time 9 min. czytania

Inspiracje na święta – krwistoczerwone choinki Melanii Trump w Białym Domu, dodatki scandi, a może naturalność i prostota stylu rustykalnego? Poznaj 5 pomysłów na świąteczne dekoracje i zamień swój dom w magiczną zimową krainę!

Od czego zacząć dekorowanie domu na święta? Przede wszystkim zdecyduj się na żywą choinkę w doniczce. Odpowiednio pielęgnowana przetrwa czas Bożego Narodzenia, zdobiąc następnie taras, balkon lub przydomowy ogród. Wydobądź jej naturalne piękno i zapach za pomocą ekologicznych dodatków – plastrów pomarańczy i jabłek, nadziewanych goździkami, gałązkami czerwonego głogu i szyszkami znalezionymi w lesie podczas sobotniego spaceru.

Przygotuj świąteczny wieniec i zielone stroiki. To bardzo proste! Podczas kupowania choinki zapytaj sprzedawcę o niepotrzebne gałązki, wybierz kilka najładniejszych słoików z domowej spiżarni, kup łańcuszek lampek ledowych, wykorzystaj jutę, kolorowe wstążki. Przyda się miedziany drut i rękawice, które ochronią przed kolcami.

Zadbaj o zapach i muzykę, które wypełnią dom atmosferą świąt. Wybierz klasykę – piękne świąteczne piosenki Franka Sinatry i polskie kolędy w wersji symfonicznej. Znajdź świece pachnące cynamonem i goździkami, przygotuj z rodziną pierniczki z przyprawami korzennymi.

Znajdź czas na podziwianie swoich dekoracji! Ciepły wełniany koc, kubek gorącej herbaty z miodem, światło świec i choinkowych światełek. W świątecznym zabieganiu zapominamy czasem o tym, żeby po prostu usiąść na kanapie i sprawdzić, czy już czujemy klimat świąt… 🙂

  1. Świąteczne drzewko – jak udekorować choinkę?

Wybór choinki do domu

  • złote wstążki sprawią, że choinka będzie wyglądała elegancko; podkreślą również ciepłe światło lampek choinkowych
  • wrażenie zimowej krainy czarów osiągniesz dzięki szyszkom, pokrytym śniegiem gałęziom, czerwonym wstążkom i owocom głogu
  • jutowe kokardy i ozdoby przygotowane z suszonych plastrów pomarańczy i jabłek w klimacie rustykalnym sprawią, że choinka zachowa swój naturalny blask
  • dominujące białe ozdoby, gałęzie choinki pokryte szronem, naturalne wstążki i ozdoby w pastelowych kolorach ziemi – to przepis na drzewko w stylu skandynawskim
  • nie lubisz przepychu? zdecyduj się na minimalizm dekoracyjny, dzięki któremu sosna przemówi sama za siebie – na wysokim do sufitu drzewku zawieś jedynie migoczące, małe światełka
  • największym hitem tego roku są ozdoby choinkowe w kolorach tęczy; nie bój się łączyć bombki w odważnych kolorach, zainspiruj się tęczą!

Szukasz nowatorskich rozwiązań? Zrób choinkę z gałązek lub świątecznych kartek! Przymocuj do ściany kilka okorowanych, różnej długości gałęzi, ułożonych w poziome paski, przypominających kształtem choinkę. Zawieś sznur światełek ledowych, dodaj kilka ozdób i… gotowe. Proste i oryginalne drzewko, które przyciągnie uwagę gości. Możesz wykorzystać w ten sam sposób również zeszłoroczne kartki z życzeniami.

  1. Świąteczne dekoracje – ekologiczny DIY

Ozdoby świąteczne - DIY

Nie martw się, że brak ci artystycznych zdolności! Urok świątecznych dekoracji przygotowanych samodzielnie tkwi właśnie w ich niedoskonałości. Przekonasz się, że wspólna z bliskimi zabawa przy tworzeniu ozdób zostawi w sercu cieplejsze wspomnienia niż ostateczny efekt wizualny waszych prac.

Jakie kolory wybrać? Biel, złoto i srebro w połączeniu z głęboką zielenią doskonale sprawdzi się we wnętrzach luksusowych. Hipster powinien wybrać naturalne materiały i wstążki, w delikatnych odcieniach oliwkowej zieleni, granatu czy amarantu. Czerwień to klasyk, dostojeństwo, ale też żywiołowość. Chcesz się wyróżnić? Pamiętaj o kolorach tęczy 🙂

Ozdoby zero waste. To też najnowszy trend. Jak zadbać o naszą planetę, przygotowując świąteczne dekoracje? Po pierwsze – zrezygnuj z papierowych serwetek na rzecz własnoręcznie uszytych patchworkowych chustek. Możesz owinąć w nie sztućce lub rozłożyć pod talerzami na wigilijnym stole, a po kolacji wyprać i… przeszyć na następną okazję. 🙂 Jedno jest pewne – goście nie będą mogli oderwać od nich oczu.

Po drugie – zrezygnuj z papierowych torebek na prezenty i papierów do pakowania. Wykorzystaj naturalne materiały, stare chusty, szaliki, koszule i dratwę. Wystarczy kilka prostych trików, by zamienić je w oryginalne worki i skarpety na prezenty.

Po trzecie – nie kupuj sztucznych, plastikowych elementów, które miałyby uatrakcyjnić wizualnie twoje ozdoby. Wykorzystaj naturalne gałązki choinki, szyszki, zrób świecę z wydrążonej pomarańczy i wosku, zachęć najbliższych do wspólnego wyrabiania masy solnej i lepienia reniferów, skrzatów, Mikołajów i innych świątecznych bohaterów. Gotowe prace utwardzisz w piekarniku, potem możesz pomalować je farbami (to kolejna okazja, by zachęcić dzieci i dorosłych do kreatywnej zabawy!).

  1. Zapach świąt – dekoracje, które urzekają wonią

Zapachy świąt

Jednym z najpiękniejszych zapachów świąt jest… właściwie każda nuta dobiegająca z kuchni. W Wigilię cudownie pachną nawet bigos, karp i śledzie w oleju 🙂 Co zrobić, żeby nadać świątecznemu salonowi trochę zapachowego dostojeństwa?

Poszukaj w sklepie przypraw, ale nie w postaci proszku. Kup laski cynamonu i wanilii, goździki, suszone śliwki, morele i orzechy włoskie w łupinach. Przygotuj z nich kompozycję na stół, dodając do tego suszone plasty pomarańczy i jabłko. Możesz również przyozdobić laską cynamonu – przewiązaną wstążką – każdy talerzyk i miseczkę.

Połącz składniki w różnych konfiguracjach, obsyp dekoracje ziarnami kawy, dodaj gałązkę świerku lub jodły, do środka wstaw świecę o delikatnym zapachu – ciepło obudzi ich woń. Aranżacja stołu wigilijnego w zgodzie z naturą może okazać się nie tylko smakową, zapachową, ale i wizualną ucztą dla gości.

  1. Świąteczna muzyka – dla radosnych, smutnych i sceptycznych

Świąteczna muzyka i aranżacja wnętrza

Święta spędzamy w różnych miejscach i w różnych nastrojach. Zawsze towarzyszy nam muzyka. Od listopada słyszymy w sklepach “Last Christmas”, na chwilę zapominamy, że Mariah Carey nie potrafi już śpiewać i dajemy się ponieść nucie “All I Want for Christmas”, pod nosem mamroczemy wersy Jingle Bells, a dzieci na flecie ćwiczą kolędę “Gdy śliczna Panna”.

Jak to zmienić, czyli  gdzie znaleźć muzykę artystów, którzy z dystansem (sarkazmem) patrzą na święta? Jeśli szukasz głębokiego, bluesowego klimatu, przywodzącego na myśl tonący w papierosowym dymie bar i chwilę zadumy przy szklaneczce whisky, wybierz składankę “Happy Xmas” Erica Claptona.

Jeśli znasz kogoś, kto w ogóle nie czuje świątecznej atmosfery, a na dekoracje, radosne piosenki i bombki reaguje wręcz alergicznie, poleć mu punkowo brzmiący album Rodney’a Crowella pt. “Christmas Everywhere”. Tytuł najbardziej radosnej piosenki na tej płycie? “Pomińmy święta w tym roku”.

Zaraz, zaraz… My jednak kochamy święta! 🙂 John Legend przygotował album, dzięki któremu nawet najbardziej ironiczny świąteczny gnom zacznie tupać radośnie nóżką. “A Legendary Christmas” to zbiór klasycznych, doskonale zaaranżowanych standardów amerykańskiej muzyki świąteczno-rozrywkowej. Ciepła barwa głosu Johna, fortepian, sekcja dęta, dzwoneczki – czego więcej nam potrzeba?

  1. Świąteczne życzenia – pisane od serca

Życzenia świąteczne - jak je napisać?

Potrzeba nam również dobrego słowa 🙂 Pamiętaj, że żaden przepisany z sieci na kartkę wierszyk nie sprawi bliskim takiej radości, jak kilka prostych słów od serca. Nie muszą się przecież rymować! Pomyśl o ostatnich perypetiach swoich bliskich, o tym, co sprawiło im radość, zapytaj o to, co jest dla nich ważne i przygotuj życzenia, które bezpośrednio odniosą się do ich życia. Doceń sukcesy i przekuj je w kolejne marzenia.

Zasugeruj się słowami ulubionych pisarzy, aktorów lub muzyków twoich bliskich. Znajdź cytat z ich ulubionego filmu, który okaże się natchnieniem do działania, wywoła wzruszenie lub po prostu rozśmieszy.

Przykład? Odwołaj się np. do wspólnych wspomnień:

Pamiętasz tę górkę, z której wspólnie zjeżdżaliśmy na sankach? Teraz wydaje się taka płaska. Dobrze, że nie wyrastamy z marzeń. Znajdź kolejną górę do zdobycia, trzymam za Ciebie kciuki! Najlepszego w Nowym Roku i ciepła w święta. Janek

Niewiele słów trzeba, żeby życzenia nabrały osobistej mocy, prawda? Zwłaszcza, gdy piszemy do bliskich.

Jaki masz pomysł na święta? Podziel się z nami świąteczną aranżacją 🙂

 

Może to też Ci się spodoba

Przegląd prasy

Oferty w Warszawie osiągają poziom cen w Los Angeles. Przegląd prasy 22.04.2024

Według ekspertów rosnące ceny nieruchomości to efekt testowania rynku przez sprzedających. Doszło do sytuacji, w której niektóre oferty w Warszawie osiągają poziom cen w Los Angeles.

Ewelina Zdancewicz kwi 22, 2024 · 3 min. czytania

Ile trwa sprzedaż mieszkania? Czy można przyspieszyć transakcję?

Średni czas sprzedaży mieszkania w 2023 roku w Polsce wynosi około 3-6 miesięcy. Oczywiście to, ile dokładnie zajmie nam sprzedaż nieruchomości, zależy od wielu czynników – w tym stanu mieszkania, doświadczenia pośrednika czy rynku, na którym się poruszamy. Ile trwa sprzedaż mieszkania w konkretnych warunkach… i czy można przyśpieszyć transakcję? Ile czasu potrzeba, aby sprzedać […]

Czym jest depersonalizacja?

„Wolnoć Tomku w swoim domku”. Przyszli właściciele mieszkań podczas prezentacji nieruchomości na sprzedaż wielokrotnie zastanawiają się: jak będę się czuł w tym miejscu? Gdzie postawię swoje rzeczy? Jak ozdobię ściany? Depersonalizacja, czyli usunięcie zbędnych rzeczy po dotychczasowych mieszkańcach ma ogromne znaczenie w procesie kupowania nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.