Niewypłacalni najemcy, property chain i zmiany w rządowym programie mieszkaniowym. Przegląd prasy 7.11.2022

lis 07, 2022 ·

Na co powinni zwracać uwagę właściciele mieszkań na wynajem przy wyborze najemców, żeby nie narobić sobie kłopotów. Jak sprzedać duży, starszy dom? Jak załamanie rynku kredytowego wpłynie na ceny nieruchomości? 

Trudno pozbyć się wielkiego domu. Rzeczpospolita, 3.11.2022

Ofertowe ceny domów są wciąż wysokie. Ceny transakcyjne zaczynają od nich odbiegać –mówi Weronika Chwietczuk z Freedom Nieruchomości Katowice. Nowszych domów w ofercie jest mniej. Takie budynki szybciej znajdują nowych właścicieli.  Średnia wartość nowego wolnostojącego murowanego domu to ok. 1,8-2 mln zł. Coraz częściej mamy do czynienia z transakcjami typu property chain, popularnymi w UK. Polegają na tym, że zakup nieruchomości A warunkowany jest sprzedażą nieruchomości B, a ta warunkowana jest transakcją nieruchomości C. Taki łańcuch spotykany nagminnie na Wyspach miewa nawet do pięciu podmiotów zaangażowanych w jeden proces. W naszych realiach transakcje wiązane z dwoma lub trzema podmiotami nabierają coraz większego znaczenia.

Property chain – sposób jak sprzedać duży dom

Kolejne fatalne dane o popycie na kredyty mieszkaniowe; duży spadek w październiku. Alebank.pl, 04.11.2022

W październiku ponownie wróciliśmy do spadków zarówno liczby wnioskujących, jak i średniej kwoty wnioskowanego kredytu i to w obu ujęciach r/r i m/m. W porównaniu do października ub.r. mamy duże spadki. Październikowa wartość Indeksu pomimo tego, że nie jest najniższą w historii pomiaru, to i tak jest jedną z najniższych w całej 14-letniej historii pomiaru.

Spada liczba kredytów mieszkaniowych – zobacz co dalej

Zmiany w programie “Mieszkanie bez wkładu”. Sejm przyjął ustawę. Gazeta Prawna, 04.11.2022

Sejm przyjął w piątek ustawę o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza m.in. zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. W głosowaniu posłowie opowiedzieli się za przesunięciem terminu wejścia w życie przepisów z 1 stycznia 2023 r. na 1 marca 2023 r. Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych zakłada, że grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej, będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową. Ustawa wprowadza też modyfikacje w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Nazwa programu zmieni się na “Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe”. Będzie można wnieść wyższy wkład własny. Ponadto ma być podniesiony limit ceny metra kwadratowego wyznaczając, czy dane mieszkanie kwalifikuje się do programu.

Zobacz, jakie zmiany szykuje rząd w programie mieszkaniowym 

Czeka nas półrocze spadków cen. Kupujący mieszkania pełni nadziei. Bankier.pl, 07.11.2022

Choć wykres urban.one wskazuje na razie jedynie na stabilizację cen mieszkań i wyhamowanie tendencji wzrostowej, eksperci zajmujący się rynkiem przewidują, że nadchodzące półrocze będzie czasem spadku stawek. Na nieuchronność obniżek i rosnące możliwości negocjacyjne wskazywać ma m.in. spadający drastycznie popyt i sprzedaż mieszkań raportowana przez giełdowych deweloperów.

Czy ceny nieruchomości zaczną spadać? 

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Kiedy mamy prawo do zwrotu pieniędzy? Forsal.pl, 07.11.2022

Nie tylko upadłość dewelopera daje prawo do zwrotu wpłaconych na zakup mieszkania pieniędzy z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, ale też m.in. upadłość banku, przekroczenie terminów lub nieprawidłowości w umowie.

Deweloperski fundusz gwarancyjny – kiedy mamy prawo do zwrotu pieniędzy

Nadchodzą trudne czasy dla wynajmujących mieszkania. Przez kryzys poczekają na czynsz. Jak chronić się przed kłopotami lokatora? Strefa biznesu, 07.11.2022

Zarówno inflacja, jak i ceny wynajmu nieruchomości w wielu polskich miastach nadal rosną, tym samym realny staje się scenariusz niewypłacalności części najemców. Wielu właścicieli mieszkań podchodzi do sprawy całkiem lekkomyślnie i biorąc pod uwagę tylko bieżące zyski: nie sprawdzają kandydata na najemcę, choć wiążą się z nim umową wartą kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali 12 miesięcy.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie – jak się uchronić przed niewypłacalnym lokatorem

 

Może to też Ci się spodoba

Przegląd prasy

Jaka przyszłość czeka AI w nieruchomościach? Przegląd prasy 13.11.2023

Oczekiwania wobec sztucznej inteligencji, a dokładnie jej zastosowania w branży nieruchomości, coraz bardziej rosną. Jednak do tej pory jest to raczej ciekawostka niż realne wsparcie.

Ewelina Zdancewicz lis 13, 2023 · 3 min. czytania

Prowizja za usługę pośrednictwa – dwie propozycje. Jak podjąć decyzję?

Dostałem dwie różne propozycje prowizji za usługę pośrednictwa. Jak podjąć decyzję, z kim nawiązać współpracę?

Kupno nieruchomości – co sprawdzić, by potem nie żałować?

Kupno nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Nie ma się co dziwić – jej konsekwencje, zwłaszcza finansowe, będziesz odczuwać potem przez wiele lat. Jak w takim razie dokonać dobrego wyboru i po wszystkim płakać jedynie ze szczęścia?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.