Podział mieszkania po rozwodzie - co się dzieje z mieszkaniem po rozwodzie?

maj 16, 2023 · Time 6 min. czytania

Rozwód to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Przy rozpadzie związku pojawia się dodatkowo pytanie, gdzie mieszkać po rozwodzie? Kto zostaje w mieszkaniu? Czy osoba, która się wyprowadzi, jest zwolniona ze wszystkich opłat? Sprawdź, jak wygląda kwestia mieszkania po rozwodzie od strony prawnej i faktycznej.

Co dzieje się z mieszkaniem po rozwodzie?

Wspólne mieszkanie to, zaraz po opiece nad dziećmi, jeden z najtrudniejszych tematów do omówienia przez byłych małżonków. Sprawa jest najmniej skomplikowana, jeśli mieszkanie wchodzi do majątku osobistego jednej osoby (nie jest objęte wspólnością majątkową), a dodatkowo w rodzinie nie ma dzieci. Wtedy mieszkanie po rozwodzie cały czas jest własnością jednej osoby. Sytuacja się komplikuje, jeśli małżonkowie kupili mieszkanie razem w trakcie związku. Wtedy jest to majątek wspólny, który podlega podziałowi. Z chwilą ustania małżeństwa, jeśli nie ma innych postanowień, mieszkanie staje się własnością w tzw. udziałach, czyli każdemu z byłych małżonków przysługuje po 1/2, a nie jak w tracie trwania małżeństwa w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej.

To Cię zainteresuje: Zniesienie współwłasności nieruchomości

Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie

Ważne! Nawet jeśli mieszkanie jest własnością tylko jednej osoby, to wcale nie oznacza, że druga musi je opuścić. Zazwyczaj tak się dzieje, ale w sytuacji, w której np. dzieci pozostają pod opieką drugiego eksmałżonka, sprawa może się skomplikować. Sąd przy orzekaniu rozwodu obligatoryjnie decyduje o sposobie korzystania przez byłych partnerów z mieszkania po rozwodzie. Orzeczenie obowiązuje do momentu, aż jedna z osób się wyprowadzi. Nie ma wtedy znaczenia tzw. tytuł prawny lokalu.

Sąd nie musi orzekać o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie:

  • jeśli eksmałżonkowie nie mieszkają razem,
  • lub zgodnie wniosą o nieorzekanie o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie (załatwią sprawę we własnym zakresie).

Podział mieszkania na rozwodzie - mieszkanie po rozwodzie

Jak podzielić mieszkanie po rozwodzie?

W przypadku sądowego podziału może to wyglądać następująco:

  1. Zasądzenie przez sąd mieszkania jednemu z małżonków przy spłacie udziału drugiego małżonka.
  2. Jeśli budowa mieszkania to umożliwia, fizyczny podział mieszkania na dwa osobne.
  3. Sprzedaż mieszkania i podział uzyskanej ze sprzedaży kwoty proporcjonalnie między byłych małżonków.

W przypadku trzeciego sposobu zazwyczaj liczy się czas. Dlatego warto postawić na pewne biuro, które pomoże szybko sprzedać nieruchomość, a przy okazji znaleźć nowe lokale dla obydwu osób.

Powyższy podział można także zastosować bez sądowego orzekania, jeśli atmosfera między byłymi małżonkami pozwala na tego typu negocjacje i ustalenia.

To Cię zainteresuje: Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości? 5 zasad, które musisz znać

Spłata mieszkania po rozwodzie

Spłata mieszkania po rozwodzie następuje wtedy, gdy jedna osoba się wyprowadza, a druga zostaje we wspólnym (jeszcze) domu. Jeśli drugi z eksmałżonków nie otrzymał innych składników majątku wspólnego lub nie były one równe wartości nieruchomości, musi zostać spłacony. Ewentualnie na jego rzecz musi zostać dokonana dopłata. Chodzi o to, żeby obie strony otrzymały równe wartościowo części.

Co się dzieje ze spłatą mieszkania po rozwodzie, jeśli byli małżonkowie nie potrafią się porozumieć co do wartości rzeczy? Sąd wyznacza biegłego rzeczoznawcę, a on dokonuje wyceny wszystkich składników majątku. Na tej podstawie decyduje się o ich podziale. Kosztem rzeczoznawcy zostają obciążeni rozwodnicy. Można także prywatnie zatrudnić rzeczoznawcę, co jest tańszą opcją.

Spłata części mieszkania po rozwodzie powinna zostać dokonana od razu po ogłoszeniu wyroku. Można wnioskować o odroczenie spłaty lub rozłożenie jej na raty.

Mieszkanie po rozwodzie

Mieszkanie po rozwodzie a opłaty – jak je rozliczyć?

Opłaty dotyczące mieszkania po rozwodzie to temat rzeka. Może się wydawać, że osoba, która się wyprowadziła i nie korzysta już ze wspólnego mieszkania, nie jest zobowiązana do płacenia za rachunki czy kredyt. Nic bardziej mylnego!

Na współwłaścicielu mieszkania w dalszym ciągu spoczywa na nim obowiązek uiszczania w odpowiedniej części opłat związanych z nieruchomością. Dotyczy to m.in. opłat administracyjnych czy podatku od nieruchomości. Koszty związane z eksploatacją mieszkania obciążają wyłącznie eksmałżonka, który pozostał w danej nieruchomości.

Czy po rozwodzie można mieszkać razem?

Wspólne mieszkanie po rozwodzie generuje wiele konfliktów i niepotrzebnych napięć. W sytuacji, gdy w rozbitej rodzinie są dzieci, tym bardziej może być to sytuacja traumatyczna. Dlatego lepiej od razu wyjaśnić kwestię, kto zajmuje wspólne mieszkanie i poszukać nowej nieruchomości. Może być to nieruchomość na wynajem lub kupiona na własność. Jednak nawet mimo spłaty odpowiedniej części przez eksmałożnka zazwyczaj okazuje się, że zebrane środki mogą być niewystarczające na szybkie rozpoczęcie osobnego życia.

Po rozwodzie nadal można mieszkać razem, chyba że w orzeczeniu sądu znajdzie się inne postanowienie. Jednak gdy tylko sytuacja ekonomiczna na to pozwala, zaleca się szybkie załatwienie kwestii nowej nieruchomości.

Czytaj także: Samodzielna sprzedaż to 100% odpowiedzialności

Gdzie mieszkać po rozwodzie?

To pytanie, które nurtuje wszystkich myślących o rozwodzie: gdzie będę mieszkać, gdy już nie będziemy razem? Gdzie się wyprowadzę? Jeśli mieszkanie po rozwodzie nie będzie naszą własnością, musimy się zastanowić, jak będą wyglądać nasze kolejne kroki. Jednym z najczęściej wykorzystywanych pomysłów jest przeprowadzenie się do mieszkania na wynajem. Drugim, kosztowniejszym, zakup nowej nieruchomości. Jako wkład własny lub cała suma mogą posłużyć środki zebrane ze spłaty za swoją część mieszkania po rozwodzie.

Czytaj także: Części wspólne nieruchomości – co warto o nich wiedzieć, kupując mieszkanie?

Może to też Ci się spodoba

Koronawirus a rynek nieruchomości

Jak epidemia koronawirusa, wpłynie na rynek nieruchomości, w tym momencie naprawdę trudno przewidzieć. Chociaż jest to stan przejściowy, to branża nieruchomości, jak każda inna, z pewnością ten kryzys odczuje.  O czym przeczytasz w artykule? jakie zagrożenia i szanse niesie koronawirus dla rynku nieruchomości kto może skorzystać w czasie kryzysu jakie są przewidywania dla rynku deweloperskiego […]

Jak sprzedać wynajmowane mieszkanie?

Wielu klientów, z którymi współpracowałam stało przed dylematem sprzedaży nieruchomości, którą akurat wynajmowali. Rozpatrywali sposoby sprzedaży tak, aby nie miała ona negatywnego wpływu zarówno na osoby zamieszkujące lokal, jaki i na potencjalnych kupujących. Dowiedz się, jak sprzedać wynajmowane mieszkanie!

Mieszkanie, mężczyzna rozmawia przez telefon na kanapie

Służebność mieszkania – jakie daje prawa?

Dożywotnia służebność mieszkania, czyli prawo do mieszkania w nieruchomości nawet po oddaniu do niej praw, to rodzaj zabezpieczenia dla osoby korzystającej z tej opcji. Dzięki temu można korzystać z mieszkania, mimo że nie jest się już jego właścicielem. Kto powinien rozważyć ustanowienie służebności mieszkania i jak to zrobić?

Ewelina Zdancewicz kwi 15, 2024 · 6 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.