Pewny wybór 07: Od czego zacząć przygotowania do zakupu nieruchomości?

maj 05, 2022 ·

Przeglądanie ofert, rozmowa z pośrednikiem, sprawdzenie zdolności kredytowej? Od czego zacząć przygotowania do zakupu nieruchomości?

Gościem Agnieszki Wiśniewskiej w dzisiejszym odcinku podcastu jest Robert Fertała – Dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości w Częstochowie.

Z odcinka dowiesz się

  • od czego zacząć szukanie wymarzonego miejsca?
  • jaka jest rola agenta w procesie zakupu domu/mieszkania?
  • jakie czynniki warto wziąć pod uwagę wybierając miejsce zamieszkania?

Marzy mi się piękny dom z ogrodem, najlepiej gdzieś pod miastem. Albo… mieszkanie – słoneczne, z widokiem na park. Od czego powinnam zacząć spełnianie marzeń o zakupie nieruchomości? W dzisiejszym odcinku będę o tym rozmawiać z Robertem Fertałą, dyrektorem oddziału Freedom Nieruchomości w Częstochowie. 

Od czego zacząć szukanie wymarzonego miejsca? Od przeglądania ofert? Sprawdzania zdolności kredytowej? A może od wizyty u pośrednika? To od czego najlepiej jest zacząć?

Od weryfikacji. Od weryfikacji tego, czy nasze finanse pozwalają nam na to, żeby to marzenie spełnić. Odpowiadając wprost na Twoje pytanie – myślę, że od tego, jaki mamy portfel. Sprawdzenie tego, jaki mamy portfel. Jeśli ten portfel jest na tyle gruby  – no to sprawdzenie swojej zdolności kredytowej.

To w którym momencie powinien wejść agent nieruchomości? Czy jak już mamy upatrzone, już wiemy, jaką mamy zdolność, to dopiero wtedy? Czy jeszcze zanim się do tego wszystkiego zabierzemy?

To zależy. To wszystko zależy, czego szukamy. Ilu ludzi, tyle przypadków. Każdy szuka czegoś innego i każdy powinien sobie zweryfikować z tego swojego marzenia, czego tak naprawdę chce. Czy to jest duży dom, gdzieś na uboczu, czy to jest mieszkanie, o którym wspomniałaś, czy to jest po prostu inwestycja krótkoterminowa. Więc to wszystko zależy. I pytanie też – kto to marzenie chce spełnić? 

No to wrócę jeszcze do tego pośrednika. W jakim zakresie pośrednik może nam pomóc właśnie w zakupie nieruchomości?

Przede wszystkim, jeśli mamy sprecyzowane swoje marzenia, to jest nam w stanie pomóc w procesie od początku, do samego końca. Czyli od momentu wyszukania tej nieruchomości, poprzez negocjacje, poprzez sprawdzenie dokumentacji, poprzez zbadanie całego stanu prawnego danej nieruchomości. Idąc dalej – sprawdzenie, co się dzieje w otoczeniu: czy planowane są jakieś inwestycje, czy nie. Poprzez właśnie te negocjacje, zamknięcie całego procesu, przekazanie nieruchomości, zadbanie o finał sprawy, czyli o po prostu przekazanie tej nieruchomości.

To tak powiedzmy w telegraficznym skrócie powiedziałeś o tym, jaką rolę może pełnić ten agent nieruchomości. A gdybyśmy mieli bardziej szczegółowo. No bo wiadomo, że historie są różne, ale tak mi się wydaje, że chyba zwłaszcza w dzisiejszych czasach praca agentów jest dużo cenniejsza.

Zmienia się to, tak.

No właśnie chyba łatwiej jest nam załatwiać te wszystkie sprawy za pośrednictwem agenta, niż samemu chodzić, załatwiać, szukać tych wszystkich dokumentów. Bo wy w tym jesteście na co dzień.

Jesteśmy na co dzień. Powiem więcej – kwestia dzisiejszego życia polega głównie na czasie, na prędkości. Coraz to większej prędkości. Ciągle za czymś gonimy. I pewne rzeczy, takie jak np. właśnie szukanie swojej wymarzonej nieruchomości, powinniśmy pewnie zlecić fachowcom. Tak się dzieje. Idziemy do lekarza – nie leczymy się głównie sami. Idziemy do lekarza. Szukamy kogoś, żeby nam pomógł prawnie, to idziemy do prawnika. Jaki jeszcze zawód, możemy sobie tutaj…?

Strażak.

Tak, strażak. Sami pewnie też niewiele zgasimy, nie mamy narzędzi. Do czego zmierzam? Zmierzam do tego, że agent nieruchomości ma wiele narzędzi, wiedzy przede wszystkim i czasu na to, żeby nam w danym procesie pomóc. W tym procesie, o którym dzisiaj sobie rozmawiamy, czyli o poszukiwaniu nieruchomości, tego wymarzonego miejsca.

Chyba łatwiej pracuje się z klientem, który przychodzi i wie czego chce, a nie z takim, który dopiero szuka. 

To też jest mądrość agenta – żeby wiedzieć jak rozmawiać z tym klientem i wydobyć tę cenną informację, czego tak naprawdę dany człowiek pragnie.

Tak, czyli agenci – teraz mówimy oczywiście o agentach Freedom – macie też taką zdolność weryfikowania tych ludzkich marzeń? Bo czasami jest tak, że ktoś mówi o tym, że chciałby mieć domek z jakimś pięknym widokiem i najlepiej, żeby był za miastem. Ale tak z drugiej strony to oni bardzo lubią takie miejskie życie i w sumie dobrze by było, żeby ten dom był tak na pograniczu lasu i centrum miasta.

To jest to, co powiedziałem na początku – że tak naprawdę warto sobie sprecyzować te marzenia. Co jest dla mnie w tej chwili: raz – osiągalne, dwa – istotne, trzy – potrzebne. Te rzeczy powodują, że łatwiej jest komunikować się w tych potrzebach. Cały proces możemy zamknąć w zdecydowanie krótszym czasie. I wówczas każda ze stron jest zadowolona. Wiemy nad czym pracujemy. Wiemy, co chcemy zrobić. Wiemy, jakie są oczekiwania naszego klienta. Jesteśmy w stanie to szybko zrealizować. 

Bardzo dużo mówisz o tym, że pracując z agentem to bardzo dużo czasu można sobie zaoszczędzić. Ja myślę, że też możemy sobie zaoszczędzić kłopotów. Bo jesteście w stanie zweryfikować wiele nieścisłości związanych z nieruchomością, którą chcemy nabyć. Albo z drugiej strony – możecie zweryfikować też tego klienta, który chce od nas nieruchomość kupić. Dzięki czemu możemy uniknąć jakiś nieprzyjemnych sytuacji z oszustami.

Zgadza się. Tych sytuacji – co nieruchomość, co klient – każda sytuacja jest inna. W branży nieruchomości akurat to jest fajne, że nie ma dwóch takich samych sprzedaży, nie ma dwóch takich samych transakcji. Tu nie ma dwóch takich samych rozmów. To też determinuje do tego, aby móc danemu agentowi czy komuś, kto się na tym zna, po prostu zlecić to zadanie. 

Czym powinniśmy się kierować wybierając agenta? 

Czym? To jest dobre pytanie. W dzisiejszym świecie opinii i tego, jak łatwo jest dotrzeć do pewnych informacji, to zapewne w opiniach innych zadowolonych klientów pozwala nam łatwiej dotrzeć do kogoś, kto do tej pory bardzo dobrze wykonywał swoją robotę. To oczywiście nie wyklucza tego, że może się coś wydarzyć teraz, w przyszłości. Natomiast to jest jeden z czynników, który pokazuje, że dany agent swoją pracę wykonuje dobrze. I nie mówi o tym on sam, czy biuro, czy w ogóle firma. Tylko wypowiadają się o tym przede wszystkim zadowoleni klienci. Myślę, że to jest pierwszy z takich elementów, który pozwala zweryfikować, czy warto powierzyć swoje pieniądze, swój czas, swoje marzenia, tej właśnie konkretnej osobie. I bez znaczenia, czy ona pracuje w takiej czy innej firmie, to w dużej mierze człowiek jest najważniejszy w tym całym procesie.

To teraz jeszcze skupiając się trochę na tym człowieku i na tych jego marzeniach – jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, wybierając miejsce zamieszkania? 

To jest niesamowicie trudne pytanie. Dla mnie czynnikami, które ja wybieram do wyboru miejsca zamieszkania, są takie. Dla Ciebie będą inne. Dla kogoś innego będą zupełnie inne.

Nie ma jakiś takich wspólnych?

To może nawiążę do tego, co powiedziałem przed chwilą, z tym czasem. W dzisiejszej dobie prędkości działania, ciągle gonimy za czymś, ciągle nie mamy czasu, ciągle czegoś nam brakuje, to właśnie lokalizacja i wszystko to, co dookoła się dzieje, jest jednym z głównych czynników, które pozwalają na to, żeby umieć się skupić właśnie na tym, albo na jednym z tych aspektów, które są potrzebne do wyboru tego swojego nowego miejsca życia.

Teraz chcę znowu trochę o tej roli agenta porozmawiać. W kontekście tych klientów, którzy trochę do końca sami nie wiedzą, czego chcą. Jak agent może pracować właśnie z takim klientem – który, on w sumie to by chciał, ale nie wie co. 

Myślę, że pierwszym etapem jest to, żeby po prostu porozmawiać ze sobą. Agent, który pracuje z ludźmi na co dzień, rozmawia o ich potrzebach, o ich marzeniach, o tym, jak to powinno wyglądać z ich perspektywy. Myślę, że jestem w stanie wyczuć, czy ktoś po prostu szuka, bo szuka, czy ktoś po prostu chce zrealizować te swoje marzenia. To tak jak w życiu – jest wiele osób, które mają marzenia. Mówią o tym: jak chciałbym latać i cały czas mówią, że chciałbym latać. A są osoby, które mówią, że chcą latać i szukają sposobów, żeby to zrealizować. I agent po to właśnie jest, by te marzenia urzeczywistnić. Bardzo, jak to powiedzieć? Narzędziowo może – może nie jedno, a realizacja tych wszystkich założeń, planów, to zupełnie inna rzecz.

To jeszcze chciałabym porozmawiać o pracy agenta. I o tym, jak możecie pomagać, czy jak pomagacie, a nie możecie, bo przecież na co dzień to robicie. Gdybyśmy mogli troszkę bardziej szczegółowo o tym opowiedzieć. Powiedziałeś, że agent jest w stanie pomóc na każdym etapie: od znalezienia tego miejsca.

Tak.

Przez przygotowanie dokumentów, i tak dalej. Gdybyśmy mogli bardziej szczegółowo – nie chciałabym powiedzieć, że przekonać, ale w taki realny sposób pokazać, tę Waszą pracę i to, że ona się przekłada na realne zyski dla klientów, którzy pracują z agentami, pośrednikami nieruchomości. 

To jest tak na rynku nieruchomości, że agenci pracują dwojako. Czyli pracują w imieniu klienta sprzedającego daną nieruchomość – o tym dzisiaj nie rozmawiamy. Ale są też agenci, oni są w mniejszości, ale pracują tacy i pomagają swoim klientom. Mowa o agentach, którzy pracują tylko na rzecz klienta kupującego. Czyli pomagają mu w całym procesie ten realizacji jego zamierzeń, od pomysłu, poprzez realizację, poprzez zamknięcie tematu. Myślę, że tą pierwszą rzeczą, o której już Ci powiedziałem, jest rozmowa. Czyli taki wywiad może bardziej. Tak jak my sobie tutaj dzisiaj dyskutujemy, że czego Ty, Janie Kowalski, chciałbyś od tych swoich zamierzeń, marzeń, celów i jak ja Ci mogę w tym pomóc. I ten wywiad jest myślę kluczową kwestią w dalszych krokach, które agent może podjąć. Jeśli już wiemy co dana osoba chce, o czym marzy, może najpierw w niedużym zarysie, ale wiemy, o czym rozmawiamy, możemy i to następny krok. Dobry agent też wie, jak działa rynek lokalny. Dobry agent wie, co na danym terenie się dzieje. Dobry agent wie, jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o inwestycje ewentualne, o których może nie wiedzieć potencjalny Jan Kowalski. Dobry agent wie, jakie dokumenty są potrzebne, żeby zweryfikować nieruchomość przy tym pierwszym kontakcie. Dobry agent wie, na co zwrócić uwagę przede wszystkim jeśli chodzi o dokumenty. Ale też wie, w stanie technicznym względnie, natomiast też wie, czy ta nieruchomość jest w ogóle warta zakupu. Zdarzają się takie przypadki, każdy z nas się z tym spotyka, że nieruchomość jest bardzo atrakcyjna i tak naprawdę w pierwszych kilku krokach może się wydawać, że wszystko jest ok. Natomiast jest coś, co determinuje, że ta cena jest właśnie taka. Że może ktoś chce coś ukryć w ten sposób? Nie wiem. Zdarzają się różne życiowe przypadki. Przy nieruchomościach tym bardziej. Tak jak powiedziałem, nieruchomości to bardzo skomplikowana materia, jeśli chodzi o różnorodność tych wszystkich składników. Bo każda ma inne rzeczy, które mogą nam “zafundować” kłopoty po prostu.

A czy dobry agent też negocjuje ceny dla swojego klienta?

Tak. Jest to jeden z głównych aspektów pracy agenta, żeby właśnie negocjować i realnie patrzeć na to, co się dzieje. Bez emocji, które często podkreślam w swoich wypowiedziach. Bo emocje w sprzedaży myślę, że warto wzbudzać, a nie się nimi kierować czy im się oddawać po prostu.

Łatwiej się negocjuje dla klienta kupującego, czy dla sprzedającego?

W moim przekonaniu nie ma znaczenia, bo miałem przyjemność pracować, zresztą mam i będę miał pewnie, zarówno dla jednej strony, jak i dla drugiej strony, i to jest kwestia tego warsztatu, który, jeszcze raz powiem, dobry agent powinien mieć. Który pozwoli jednej i drugiej bądź jednej z tych stron dojść do takiego momentu, że powiedzą, że jestem zadowolony. Cieszę się, drogi agencie, że wybrałem właśnie ciebie. Cieszę się, że mi pomogłeś i spełniłeś moje marzenia. 

To tak może już podsumowując w takim razie jeszcze gdybyśmy mogli na koniec podać jakąś ścieżkę. Jak osoba, która przymierza się do tego aby kupić, być może nawet pierwszą swoją nieruchomość. Jaką ścieżkę powinna podjąć?

Trzy podstawowe aspekty. Czyli: jaki ma cel, mówimy o tym marzeniu. Drugi to jest aspekt finansowy, niezwykle istotny: czy go na to stać. Jeśli stać, to na co, patrząc szeroko na rynek? No i trzeci – kwestia organizacyjna – czyli jak ja jestem sobie to wszystko w stanie poukładać w czasie, w przestrzeni i w porozumieniu z innymi ludźmi. Bo potem pozostaje już tylko sama przyjemność, czyli przeprowadzka.

To chyba najgorsza rzecz. Ale jeszcze chciałabym podpytać o to, w którym momencie najlepiej, żeby agent się już pojawił? Kiedy się najlepiej na niego zdecydować?

Ja myślę, że rozmawiać zawsze warto. Czyli jeśli wiemy czego chcemy, a nawet jeśli nie wiemy, czego chcemy, to warto sobie porozmawiać z kimś, kto się w tej branży głównie porusza. I ta rozmowa do niczego nie musi zobowiązywać. To nie jest tak, że po rozmowie musimy już zacząć współpracę. Czasem jest tak, że ma w ogóle tzw. flow. Czasem to jest brak chemii. Bez chemii nie ma fizyki. Czasami jest tak, że siadamy, rozmawiamy sobie i jest fajnie. I chcemy razem współpracować, po prostu. Dobrze jest sobie porozmawiać. Jeśli ktoś zna się na rynku, jeśli ktoś robi to często, jeśli ktoś twierdzi, że sobie poradzi – to zawsze ma wybór. To jest jego decyzja. I to jest fajne w tym wszystkim, że nawet taka rozmowa, to co powiedziałem przed momentem, nie determinuje do tego, że tą współpracę w jakiś sposób, a już na pewno nie siłowy, podejmować. Dlatego warto pogadać sobie z jednym, z drugim, z trzecim agentem, wyciągnąć swoje wnioski, podjąć własną decyzję. Ja też jestem takiego zdania, że nic na siłę. Nigdy. Po co? Współpraca nigdy nie wychodzi, jeśli jedna i druga strona tego nie czuje, robi to po prostu z musu. To tak, jak mamy adwokata z urzędu. Czasem jest fajnie, ale czasem jest po prostu beznadziejnie.

I tyle. Oby nasi słuchacze wybierali jak najlepiej tych agentów, którzy im najbardziej odpowiadają i razem z nimi dążyli do tego, żeby spełnić swoje marzenia. Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.

I ja dziękuję. Do usłyszenia.

Gdzie słuchać podcastu Freedom?

Freedom Podcast – Pewny wybór To audycja, która pomaga odnaleźć się na rynku nieruchomości. Wyjaśniamy trudne zagadnienia, odpowiadamy na ważne pytania, komentujemy bieżące zmiany. Ten podcast, tak jak nasi agenci – będzie dla Ciebie źródłem wiedzy o tym jak dokonywać pewnych wyborów na rynku nieruchomości.

Posłuchaj  odcinka podcastu i dowiedz się, jak skutecznie prowadzić negocjacje: Spotify oraz YouTube.

Żeby nie przegapić nowych odcinków dodaj nas do ulubionych podcastów (subskrybuj).

Freedom podcast “Pewny Wybór” to audycja, która pomaga odnaleźć się na rynku nieruchomości. Wyjaśniamy trudne zagadnienia, odpowiadamy na ważne pytania, komentujemy bieżące zmiany. Ten podcast, tak jak nasi agenci, będzie dla Ciebie źródłem wiedzy o tym, jak dokonywać pewnych wyborów na rynku nieruchomości.

Posłuchaj także odcinków naszego poprzedniego podcastu: Freedom Podcast – Rób Swoje!

Przyjemnego słuchania!

Jeśli spodobała Ci się nasza audycja, koniecznie zostaw komentarz. Nic tak nie rozwija, jak zdrowy feedback. Wydawcą podcastu jest ogólnopolska sieć biur Freedom Nieruchomości. 

Może to też Ci się spodoba

Jakie są formy zatrudnienia pośrednika nieruchomości?

Jakie są formy zatrudnienia pośrednika nieruchomości?

Jak kupić mieszkanie i zacząć zarabiać?

Przedsiębiorczość to życie przez kilka lat, jak inni ludzie nie potrafią, po to, by spędzić resztę życia tak, jak inni nie mogą”. Tymi słowami Jarosław Tuczko zaczyna swoją książkę „Zrozumieć finanse”, którą mam przyjemność obecnie studiować. Tak, studiować to idealne słowo. Bo chce się wreszcie dowiedzieć, jak kupić mieszkanie i zacząć zarabiać?

Bariera 20 tys. zł za 1m2 przekroczona! Przegląd prasy 08.04.2024

Bariera 20 tys. zł za 1m2 przekroczona! Dotyczy to najmniejszych mieszkań z drugiej ręki w Warszawie. Ponadto ze znacznie wyższymi stawkami niż przed rokiem muszą radzić sobie szukający kawalerek w innych miastach. Jak wyglądają prognozy dla cen nieruchomości na dalszą część 2024 roku? Sprawdź!

Ewelina Zdancewicz kwi 08, 2024 · 4 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.