Jak sprzedać dom lub mieszkanie obciążone hipoteką?

paź 07, 2016 · Time 3 min. czytania

Zastanawialiście się kiedyś, czy sprzedaż domu lub mieszkania z kredytem jest dużym problemem dla klienta? Odpowiedź brzmi: taka nieruchomość może zostać sprzedana niemal w każdym momencie. Cały proces wymaga jednak nieco więcej formalności oraz poświęconego czasu. Jak więc wygląda sprzedaż domu z hipoteką?

Sprzedaż domu lub mieszkania z kredytem hipotecznym – pierwsze kroki

W pierwszej kolejności, osoba sprzedająca nieruchomość powinna udać się do banku, w którym otrzymała kredyt hipoteczny i wystąpić o zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o wysokości salda kredytu wraz z ewentualnymi kosztami dodatkowymi (np. prowizja za wcześniejszą spłatę). Na zaświadczeniu obowiązkowo musi znaleźć się także numer rachunku, na który należy uiścić zaległą kwotę. Następnie należy uzyskać pisemną zgodę banku na zwolnienie hipoteki po spłaceniu całego kredytu. Po tych czynnościach, sprzedaż mieszkania lub domu z kredytem uważamy za rozpoczętą!

jak sprzedać mieszkanie z kredytem

jak sprzedać dom z kredytem?

Spłata kredytu, a przekazanie środków na konto

Niezależnie od tego, czy potencjalny nabywca kupuje nieruchomość za gotówkę, czy posiłkuje się kredytem hipotecznym, w pierwszej kolejności spłacana jest pożyczka zbywcy. Dopiero później pozostała część ceny zakupu przekazywana jest na konto sprzedającego. W przypadku finansowania transakcji środkami z kredytu mieszkaniowego, kwota dla zbywcy trafia na konto dopiero po przedstawieniu zaświadczenia o całkowitej spłacie kredytu. Po złożeniu wniosku o wykreślenie hipoteki zbywcy, nastąpi uruchomienie pozostałej części kredytu. Tylko nieliczne banki dopuszczają możliwość jednoczesnej wypłaty środków. Wniosek o wykreślenie hipoteki należy wtedy złożyć po wypłacie całkowitej.

Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży nieruchomości z kredytem hipotecznym. Kliknij!

Co jeśli muszę spłacić więcej, niż wynosi wartość nieruchomości

Problem pojawia się, gdy kwota kredytu pozostająca do spłaty przewyższa wartość nieruchomości, a zbywca nie posiada środków na uregulowanie powstałej różnicy. W takim przypadku sprzedający mógłby skorzystać z możliwości przeniesienia zabezpieczenia hipotecznego na inną nieruchomość. Bank nie powinien robić z tym problemu, jeśli wartość nieruchomości mającej być nowym zabezpieczeniem na to pozwoli.

Sprzedaż domu lub mieszkania z kredytem hipotecznym jak widać nie jest rzeczą niemożliwą, a już z pewnością nie szczególnie problematyczną. Do sprawnego przeprowadzenia transakcji wymagana jest przede wszystkim odpowiednia wiedza, którą zapewni Ci wsparcie odpowiednich agentów – kredytowych i nieruchomościowych. Jeżeli udało się nam odpowiedzieć na pytanie: “Jak sprzedać dom z kredytem” – zostaw komentarz lub udostępnij. Jeżeli w Twoim przypadku potrzebna jest głębsza analiza i bardziej specjalistyczna pomoc – znajdź najbliższy oddział Freedom Nieruchomości lub Domu Kredytowego Notus!

Może to też Ci się spodoba

Styl skandynawski – jak sprzedać nieruchomość z charakterem?

Elektryzuje, magnetyzuje, zachwyca – taki jest styl skandynawski. Przebojem wdarł się do świadomości i trafił w gusta Polaków. Za co najbardziej go cenię i dlaczego tak polubiłam z nim pracować? W końcu – jaki wpływ na rynkową pozycję nieruchomości ma utrzymanie jej w takiej konwencji?

Kredyty hipoteczne – czekają nas jakieś zmiany w trzecim kwartale 2018?

Według raportu AMRON-SARFiN w pierwszym kwartale 2018 r. liczba nowych umów kredytowych wzrosła aż o 23,27 proc. w stosunku do ostatniego okresu roku poprzedniego. Tak spektakularnej akcji kredytowej nie odnotowano już dawno. Od stycznia do kwietnia 2018 r. udzielono ponad 55 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o wartości niemal 13 mld złotych

Blokowanie sprzedaży, czyli przesądy o wyłączności

Pracując jako doradca nieruchomości, bardzo często spotykam się z różnymi przesądami, tezami czy opiniami dotyczącymi umowy na wyłączność. “Prowizja jest za wysoka”, “jak może mi pani zagwarantować szybką sprzedaż?”, “jak szeroka będzie promocja mojej oferty?” itd. Jak wytłumaczyć klientom, że wyłączność to nie blokowanie sprzedaży, ale szansa na większy zysk i oszczędność czasu?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.