Jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość?

lip 07, 2016 · Time 4 min. czytania

Pokolenie naszych rodziców i dziadków większość swojego życia spędzało w jednym miejscu. Mieszkanie raz kupione, miało służyć im przez dziesięciolecia. My żyjemy jednak w czasach dużej mobilności. W ciągu całego życia przychodzi nam zmieniać miejsce zamieszkania nawet kilka razy. Prędzej czy później przed większością z nas pojawia się zadanie – kupno nowego i bezpieczna sprzedaż starego mieszkania. Zacznijmy od tego, jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość.

Z pozoru jest to prosta operacja. Znamy przecież nasze mieszkanie i wiemy, jakie są jego zalety i wady. Można byłoby pomyśleć, że poza odpowiednim dobraniem ceny sprzedaży, reszta jest formalnością. A co z bezpieczeństwem? Z wypłacalnością klienta i załatwianiem formalności. Zastanawiałeś się kiedyś, jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość?

Na początek: cena i czas

Trudno jest odpowiednio wycenić mieszkanie przez wzgląd na duże zróżnicowanie rynku pod kątem wielkości, położenia, wieku i wyposażenia nieruchomości. Na podstawie aktualnych ofert należy sprawdzić, jaką wartość mają inne mieszkania, jak najbardziej zbliżone profilem do naszego. Następnie powinniśmy uwzględnić to, co wyróżnia nasze lokum, zarówno na plus jak i na minus i odpowiednio skorygować cenę na tyle, by nie odbiegała ona zbytnio od średniej rynkowej.

Bardzo istotny jest czas jaki dajemy sobie na dokonanie transakcji. Mamy szczęście jeśli możemy sobie pozwolić na długi proces sprzedaży nieruchomości. Jeżeli jednak czasu mamy niewiele i musimy zakończyć operację jak najszybciej, musimy się pogodzić z pewną obniżką ceny mieszkania. Na tyle dużą, by zachęcić kupujących, a jednocześnie na tyle rozsądną, by nie wzbudzała ona podejrzeń osoby kupującej.

Gdzie sprzedawać?

Dobre biuro nieruchomości potrafi odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży. Jeśli podaż mieszkań jest duża (szczególnie, gdy sprzedajemy mieszkanie w najpopularniejszym segmencie), to połową sukcesu jest zainteresowanie potencjalnego kupującego właśnie naszym lokalem. Profesjonalne biura specjalizują się w odpowiednim obfotografowaniu pomieszczeń w taki sposób, by pokazać jego wszystkie zalety i zainteresowaniu nim każdego potencjalnego klienta. W procesie sprzedaży nieruchomości kluczową rolę odgrywa dobrze przygotowana oferta, a na taką możemy liczyć powierzając sprzedaż skutecznemu agentowi.

Bezpieczeństwo

Transakcję kupna–sprzedaży lokalu zawsze finalizujemy za pomocą umowy notarialnej. Umowa przedwstępna natomiast może być spisana w formie zwykłej umowy cywilno-prawnej, której wzór dostaniemy od pracownika biura nieruchomości bądź doradcy finansowego. Każdy bank przyjmie do wniosku umowę przedwstępną w takiej formie i nie będzie wymagać formy notarialnej na tym etapie. Dzięki temu zarówno sprzedający, jak i kupujący nie muszą ponosić dodatkowych kosztów.

Finalizacja

Tekst umowy warto jednak skonsultować z agentem biura nieruchomości lub doradcą finansowym. Szczególnie wtedy, gdy na którymś z działów księgi wieczystej widnieje zapis budzący naszą wątpliwość. Należy tez pamiętać, że jeśli z należności za mieszkanie będzie spłacany kredyt hipoteczny, wpisany w IV dziale księgi wieczystej, to operacja ta zawsze będzie się odbywać poza udziałem sprzedającego i kupującego. Środki na spłatę kredytu są przelewane bezpośrednio na konto banku. Musimy pamiętać by przygotować dla kupującego, który sam posiłkuje się kredytem hipotecznym, zaświadczenie o saldzie pozostałym do spłaty, numerze rachunku na który trzeba je uiścić oraz o promesie bankowej. Bez tego dokumentu nie będzie on mógł uruchomić własnego kredytu, a pieniądze, mimo podpisanego aktu notarialnego przenoszącego własność, nie będą mogły trafić na konto naszego banku.

 

Może to też Ci się spodoba

Kupujemy mieszkanie – poradnik cz. 3. Jeszcze tylko podpis!

Wybraliśmy już wymarzone mieszkanie. Mamy ustaloną cenę. Wysokość zadatku i najważniejsze terminy dopięte. Nie pozostaje nic innego, jak spotkać się z jeszcze obecnymi właścicielami nieruchomości, wyjaśnić ostatnie niuanse i złożyć oczekiwany podpis. Kupujemy mieszkanie – poradnik cz. 3. Jeszcze tylko podpis!

Co składa się na wynagrodzenie pośrednika?

Wielu klientów zarzuca agentom nieruchomości, że ich prowizja jest zbyt wysoka. “Przecież to tylko pośrednictwo” – słychać często z ich ust. Ale co tak naprawdę składa się na cenę tej usługi?

Księgi wieczyste – jak je znaleźć i czego można się z nich dowiedzieć?

Księgi wieczyste – tajemnicze zbiory, które zrozumieją jedynie notariusz i pośrednik, czy zwykły dokument, zawierający najważniejsze informacje? Sprawdź, gdzie znaleźć księgi wieczyste i co w nich znajdziesz!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.