Felery nieruchomości - co utrudnia szybką sprzedaż?

cze 14, 2015 · Time 3 min. czytania

Podczas sprzedaży nieruchomości właściciele czy pośrednicy często koncentrują się na kwestiach promocyjnych, nie doceniając wizerunkowych. Często szczegóły potrafią zepsuć dobrze rokującą transakcję. Warto więc zdiagnozować i mieć w pamięci największe felery nieruchomości. Co utrudnia szybką sprzedaż?

1. Nieutralność wnętrza

Co utrudnia szybką sprzedaż? Po pierwsze, aby sprzedać nieruchomość trzeba uczynić wnętrze jak najbardziej neutralnym, czystym i przestronnym. Ciężko jest wywrzeć niezbędne dobre pierwsze wrażenie, gdy ze ścian krzyczą pastelowe kolory, łazienka jest w kolorze turkusowym, korytarz cytrynowym, sypialnia pomarańczowym, a kuchnia to istna tęcza. Kolorystyczny umiar jest jak najbardziej wskazany.

2. Odgracanie mieszkania

Po drugie, należy zadbać o odgracenie mieszkania i odpowiednie doświetlenie. Porozrzucane graty oraz kiepskie światło, to felery sprawiające wrażenie ciasnego i niedostępnego wnętrza.

3. Zadbaj o zapach

Po trzecie, istnym dramatem jest brzydki zapach pozostawiony w mieszkaniach. Często są to zapachy, na które mieszkańcy mają wpływ, np. zapach po kocie. Warto pamiętać, że nieprzyjemna woń pozostaje w domu na długo więc przed sprzedażą warto wykupić zabieg ozonowania. Tak niewiele robi wielką różnicę.

4. Niedoróbki we wnętrzu

Czwartym felerem jest pleśń, grzyby na ścianie czy obdrapane tapety. Otoczenie, w którym żyło się kilkanaście lat, do którego właściciel zdążył się przyzwyczaić i zaakceptować niekoniecznie musi być tolerowane przez kupującego. Idąc dalej, ogromnie utrudniającym sprzedaż, a permanentne bagatelizowanym przez sprzedających są niedoróbki i niedociągnięcia wnętrz będące pozostałością po remontach. Niewykończone elementy łączeń na panelach, bezpańsko pozostawione kable, czy chyboczące się klamki skutecznie dekoncentrują kupującego. Ten, zamiast skupiać się na wyobrażaniu siebie w nowym miejscu martwi się, że wszytko jest prowizorką.

Felerów nieruchomości może być wiele, począwszy od własnych wizji architektonicznych po niespotykane aranżacje wnętrz oraz role przeznaczenia pomieszczeń – przy tym wszystkim jednak felerem wielu nieruchomości nadal jest cena, czyli ten czynnik który właściciel musi dopasować do wymagań rynku a nie swoich własnych potrzeb. Ważne jest, aby sprzedając nieruchomość postawić się w roli kupującego, spojrzeć obiektywnie na własną nieruchomość i trafnie ocenić jej miejsce i wartość na rynku nieruchomości.

Może to też Ci się spodoba

Czym nasza oferta przekonała nowego Dyrektora Oddziału Freedom w Pile? 

Krzysztof Furman, Dyrektor Biura Nieruchomości Freedom Piła, który po wielu latach prowadzenia działalności pod marką własną, zdecydował się na podjęcie współpracy w ramach franczyzy Freedom. Dziś pytamy czym przekonała go nasza oferta?  Freedom: Panie Krzysztofie, jest Pan pośrednikiem nieruchomości z blisko 30 letnim stażem. Dotychczas prowadził Pan swoje biuro pod marką własną. Skąd wziął się […]

Co w przypadku, kiedy mam już podpisane umowy z pośrednikami, a chcę podpisać umowę na wyłączność?

Co w przypadku, kiedy mam już podpisane umowy z pośrednikami, a chcę podpisać umowę na wyłączność?

Czy muszę założyć działalność gospodarczą, aby pracować jako pośrednik?

Czy muszę założyć działalność gospodarczą, aby pracować jako pośrednik? Posiadanie własnej działalności gospodarczej jest w większości przypadków wymagane. Decyzja taka kierowana jest nie tyle charakterem pracy pośrednika, co standardowymi procedurami biur nieruchomości i w równej mierze korzyścią dla przedsiębiorcy O przewadze współpracy B2B nad umową o pracę w branży pośrednictwa nieruchomościami wspominaliśmy już wcześniej (link […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.