Czy nadchodzi kryzys na rynku nieruchomości? Przegląd prasy 21.06.2022

cze 21, 2022 ·

Minęliśmy już fazę boomu na rynku mieszkaniowym

  • Na rynku wtórnym łatwiej znaleźć tańsze oferty
  • Liczba transakcji spada, ale za to udział procentowy tych za gotówkę znacząco rośnie
  • Metraż nowych lokali może znów spadać

Za rok, półtora roku, kupujący będą mieli większy wybór z oferty mieszkań gotowych. Strefa Inwestorów, 14.06.2022

Obecnie minęliśmy już fazę boomu na rynku mieszkaniowym i wkraczamy w fazę spowolnienia -wyraźnie spadł popyt jako konsekwencja wyższych stóp procentowych. Dodatkowo weszła w życie rekomendacja KNF-u i odnotowaliśmy bardzo duży spadek zdolności kredytowej, nawet o około 60%, z czego w 2/3 za ten spadek odpowiada wzrost stóp procentowych, a w 1/3 rekomendacja KNF-u. Tąpnięcie popytowe jest bardzo silne. Sprzedaż na rynku pierwotnym jeszcze w I kw. jako tako się trzymała – była te 40-50% niższa, ale w marcu kredytobiorcy ruszyli do banków po kredyty i jeszcze popyt troszeczkę napędzili wiedząc o planowanym zaostrzeniu wyliczania zdolności kredytowej przez KNF. Myślę, że spadek sprzedaży jest już obecnie na poziomie 60-70% r/r.
Na rynku wtórnym wygląda to nieco lepiej, łatwiej znaleźć tańsze oferty, trafić okazję, sprzedający również są bardziej chętni do ewentualnych negocjacji, więc w tym wypadku spadek sprzedaży jest rzędu 40% r/r. Czy czeka nas kryzys na rynku nieruchomości? Przeczytaj.

Inwestowanie na rynku nieruchomości: analiza opłacalności inwestycji w mieszkania w wybranych miastach w Polsce. Czy to się opłaca? Fxmag.pl, 15.06.2022

Zakup mieszkań przeznaczonych na wynajem jest stosowaną przez Polaków formą inwestowania kapitału. W drugim półroczu 2021 r. nastąpiły zmiany w poziomie opłacalności takich inwestycji – z jednej strony zaobserwowano spadki opłacalności tego rodzaju inwestycji, z drugiej strony pojawiły się pierwsze symptomy powrotu do sytuacji sprzed czasów pandemicznych. Czy inwestycja w nieruchomości wciąż się opłaca – sprawdź 

Polacy kupują mieszkania za gotówkę. Business Insider, 16.06.2022

Spadająca zdolność kredytowa Polaków i inflacja zjadająca oszczędności odbijają się na rynku mieszkaniowym. Ogólna liczba transakcji spada, ale za to udział procentowy tych za gotówkę znacząco rośnie. Kto kupuje nieruchomości w 2022 roku. 

Długo nie nacieszyliśmy się większymi mieszkaniami. Metraż nowych lokali może znów spadać. Forsal.pl, 17.06.2022

Od wielu lat deweloperzy sukcesywnie zmniejszali powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania – sugerują dane GUS. Był to efekt popularności tzw. kompaktowych mieszkań, czyli takich, które przy danej liczbie pokoi mają możliwie skromny metraż. Pozwalało to ograniczać łączną cenę zakupu nieruchomości, a więc też ułatwiało sprzedaż nowych lokali. Metraż nowych mieszkań – jakie są trendy 

Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości – Raport nieruchomosci-online.pl

To pierwszy raport, który przedstawia ceny w blisko 200 gminach tworzących największe aglomeracje. Cenowy rozdźwięk między stolicami województw a gminami ościennymi bywa ogromny. Na rynku mieszkań z rynku wtórnego różnice sięgają 20-80 proc. Różnice w cenach mieszkań w Polsce – zobacz raport.

 

Może to też Ci się spodoba

Pewny wybór 02: Czym tak naprawdę zajmuje się agent nieruchomości i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Agent nieruchomości to wciąż niedoceniany zawód. Błędnie traktujemy go jak nachalnego sprzedawcę, który próbuje nam coś wcisnąć.

Czy franczyzodawca pomaga w wyborze lokalu?

Czy franczyzodawca pomaga w wyborze lokalu?

Stan surowy zamknięty – co oznacza i co obejmuje?

Stan surowy zamknięty – co oznacza i co obejmuje?

Czym jest stan surowy zamknięty, jaki etap prac obejmuje i czy opłaca się kupić nieruchomość na tym etapie budowy? Dlaczego inwestorzy sprzedają takie domy, zamiast zwyczajnie je dokończyć? Każdy z nich ma swoje powody, jednak jedno jest pewne: kupno domu w stanie surowym zamkniętym to zazwyczaj bardzo dobra okazja!

Ewelina Zdancewicz sty 25, 2024 · 5 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.