Pewny wybór 13: Ekologiczne rozwiązania – na co zwrócić uwagę kupując dom?

sie 25, 2022 · Time 18 min. czytania

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko. zaczynają więc od swojego podwórka. Odnawialne źródła energii i ekologiczne rozwiązania energooszczędne zyskują na znaczeniu.

Na co zwrócić uwagę kupując dom?

  • Na jakie ekologiczne rozwiązania warto zwrócić uwagę kupując lub budując dom?
  • Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie?
  • Jakie rozwiązania możemy wprowadzić do naszego domu, żeby zużywać mniej wody?
  • Ogrzewanie gazowe, geotermalne, a może jeszcze inne?
  • Jakie rozwiązanie najlepiej wybrać, żeby uzyskiwać ciepło w zgodzie z ekologicznymi trendami?

W dzisiejszym odcinku rozmowa z Michałem Jeziorskim – dyrektorem oddziału Freedom Nieruchomości w Piasecznie.

Posłuchaj

Michał Jeziorski – Od kilkunastu lat działa w branży budowlanej. Z rynkiem nieruchomości związany od 2009 roku. Od tamtej pory bierze czynny udział w wielu projektach jako osoba odpowiedzialna za prowadzenie sprzedaży.

Jeśli zamiast słuchać wolisz czytać, poniżej znajdziesz transkrypcję odcinka

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko. Na jakie ekologiczne rozwiązania warto zwrócić uwagę kupując lub budując dom? Właśnie o tym będziemy rozmawiać z Michałem Jeziorskim, dyrektorem oddziału Fredom Nieruchomości w Piasecznie.

Michale, dużo mówi się dziś o fotowoltaice. Co uważasz na ten temat? To ekologiczne rozwiązanie, czy jednak nie do końca?

Myślę, że zaskoczę teraz swoimi wypowiedziami wiele osób. Myślę, że tak nie do końca. Na początku chciałbym, żeby każdy sobie uświadomił, skąd bierze się prąd w Polsce. Prąd w Polsce bierze się – uwaga – z węgla. Są elektrownie węglowe, które produkują prąd dla nas wszystkich, dla gospodarstw domowych. Instalując fotowoltaikę jesteś przekonana o tym, że jesteś proekologiczna, probio. W pewnym sensie tak, ale nie do końca. W pewnym sensie dlatego, że produkując energię, nie generujesz emisji spalin w miejscu jej produkcji. Niemniej jednak trzeba  pamiętać, że ta energia, którą wyprodukujesz z paneli fotowoltaicznych, tylko w małej części jest konsumowana w
Twoim gospodarstwie domowym. Większość tej energii trafia z powrotem do sieci.

Tak czy inaczej ta energia, która jest łącznie wyprodukowana przez gospodarstwa domowe w Polsce, nijak nie wpływa na obniżenie produkcji energii w elektrowniach węglowych. Ona de facto w żaden sposób nie wpływa na obniżenie emisji dwutlenku węgla, tych spalin. Dlatego z jednej strony jest to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ Ty produkując energię, nie generujesz żadnych zanieczyszczeń w miejscu jej produkcji. Ale z drugiej strony – globalnie nie ma to żadnego wpływu na ekologię.

Bardzo cieszę się, że są firmy, które propagują fotowoltaikę w Polsce, ponieważ jest to pewnego rodzaju technologia przyszłości. Ta technologia byłaby w 100% ekologiczna i genialna wówczas, gdybyśmy mieli dostęp do magazynów energii, które by magazynowały całą wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych tak, żeby nasze gospodarstwa domowe mogły sobie swobodnie z niej korzystać w momencie, kiedy tej produkcji nie ma, czyli np. w nocy lub zimą. Wtedy byłoby to rozwiązanie w 100% ekologiczne i fantastyczne. Na ten moment musimy jeszcze trochę poczekać.

Dodam, że jeszcze niedawno mieliśmy bardzo ciekawą formę rozliczenia, jeśli chodzi o fotowoltaikę.
Instalując ją u siebie na dachu lub gruncie w gospodarstwie domowym, całą nadprodukcję, czyli energię, której nie zużywaliśmy, wysyłaliśmy do sieci. Potem nawet do 80% z tego, co zostało wyprodukowane przez naszą instalację, mogliśmy sobie odebrać. To była rewelacja. To była inwestycja bardzo kusząca. Jeśli ktoś zainwestował w dobry system fotowoltaiczny, przemyślany, z odpowiednimi atestami, który powinien funkcjonować wiele lat, to jeszcze w poprzednim systemie rozliczeniowym to była genialna inwestycja. To są fakty. To nie jest coś, nad czym można mocno polemizować. Cały prąd, który mamy w Polsce, pochodzi z węgla i z elektrowni węglowych. Fotowoltaika jest na pewno bardzo fajnym rozwiązaniem, w tamtym momencie była – pod względem oszczędności na naszym gospodarstwie. Patrząc pod kątem oszczędności, był to produkt bardzo ciekawy, bardzo interesujący.

Na ten moment to wygląda trochę inaczej, ponieważ z systemu rozliczeniowego tzw. prosumenta przeszliśmy na tzw. net billing. To już nie jest tak atrakcyjna forma rozliczeniowa, jak poprzednia. Teraz cały prąd, który wyprodukujesz, oddajesz do  sieci po cenie hurtowej, w wysokości około 0,30 zł za kilowatogodzinę. Potem ten sam prąd możesz sobie kupić za ponad 0,70 zł. Ten bilans nie jest już tak korzystny, jak w przypadku poprzedniej formy rozliczenia.  Instalacja fotowoltaiczna nie będzie więc Ci się zwracać 6 lat, a będzie Ci się zwracać 13 lat, a może i więcej. Na ten moment nie jest to już tak atrakcyjny produkt i tak atrakcyjne rozwiązanie, jak było to wcześniej.

Niemniej jednak jeśli się dowiemy, że ktoś wypuścił na rynek fantastyczną baterię, która jest w stanie kumulować tę całą energię, którą wyprodukuje Twoja instalacja i zatrzymać ją, żebyś mogła sama ją skonsumować i nie wysyłać tej energii z powrotem do sieci, to wtedy jest to rozwiązanie fantastyczne. W tym momencie takie rozwiązanie w długiej perspektywie, gdy mnóstwo gospodarstw domowych miałoby taką instalację fotowoltaiczną razem z magazynem tej energii, w dalekiej perspektywie i dużej skali, może mieć wpływ proekologiczny i może to mieć znaczenie, jeśli chodzi o emisję  dwutlenku węgla do naszej atmosfery.

Czyli sama idea jest dobra, tylko trzeba się nad tym poważniej zastanowić?

Idea jest bardzo dobra, ale technologicznie jest jeszcze za mało rozwinięta. Warto się nad tym zastanowić pod kątem ekonomicznym i własnego poczucia, że mimo, iż efektywnie nie ma to takiego dużego znaczenia, jeśli chodzi o ekologię, ale może ja chcę być trochę bardziej fair wobec Matki Ziemi. Staram się już teraz położyć tę pierwszą cegiełkę ku temu, żebyśmy w przyszłości wszyscy byli eko.

Możemy też dołożyć drugą cegiełkę, która może nie będzie się wiązała z takimi wątpliwościami. Chodzi o oszczędność wody. Sama woda też jest coraz większym problemem, bo zaczyna nam jej brakować. Możemy też w swoich gospodarstwach zadbać o to, żeby tej wody zostawało z nami więcej. Jakie miałbyś propozycje, żeby trochę ekonomiczniej zużywać wodę?

Jeśli chodzi o wodę, to tych możliwości jest bardzo dużo. Wszystko tak naprawdę zaczyna się w naszej głowie i w naszym podejściu do tematu wody, i jej zużycia w naszych gospodarstwach domowych. Jeżeli Twoje podejście jest takie, ze wszystko Ci jedno i nie patrzysz na to, ile jej zużywasz, to tutaj za wiele się nie zmieni. Jeżeli zaś ktoś chce być osobą świadomą i mieć wpływ na to, ile wody jest zużywane, to warto zacząć od siebie. Gdyby każdy zaczął myśleć o wodzie jako o czymś bardzo cennym, to pojawią się różnego rodzaju pomysły, a za pomysłami powinny pojawić się
różnego rodzaju ciekawe nawyki. Te nawyki zaś powinny potem przełożyć się na rezultaty. W odpowiednio dużej skali to naprawdę ma duże znaczenie.

Powiem teraz o tych nawykach, które powinniśmy wypracowywać świadomie jeśli chcemy, by wody nam w pewnym momencie nie zabrakło. Wodę należy oszczędzać. Ktoś może zadać sobie pytanie – ale jak ją oszczędzać? Wiem, jak oszczędzać pieniądze, ale nie wiem, jak oszczędzać wodę. Bardzo podobnie – mniej jej zużywać w bezsensowny sposób. Co oznacza to najbardziej ogólne sformułowanie? To może być np. puszczenie wody podczas zmywania, kiedy leci ona non stop ciurkiem, np. przez 10 minut, kiedy mogłaby lecieć zdecydowanie krócej. Idąc dalej – zamiast zmywać ręcznie wszystkie naczynia, może warto je pozbierać i włożyć do zmywarki? Zmywarki nie warto nastawiać w momencie, gdy jest zapakowana tylko do połowy. Poczekajmy, aż zmywarka będzie załadowana na full – wtedy nastawiamy zmywanie. W ten sposób zużyje się tyle samo wody, a zmyjesz dwa razy tyle naczyń. Kolejnym momentem jest zastanowienie się, jak możesz wykorzystać podobne tricki jak w zmywarce. Przenosząc rozwiązania ze zmywarki do pralni, masz ten sam efekt. Możesz wstawić pranie wrzucając kilka rzeczy, a możesz też poczekać, aż bęben pralki zapakuje Ci się na maksa, na tyle, na ale pozwala Ci producent. To są bardzo proste rzeczy i nie wymagają nie wiadomo jakiej wiedzy. Wymagają wyłącznie dyscypliny i pamięci o tym, po co to robimy. Starajmy się tak samo częściej korzystać z szybkiego prysznica, niż z długich kąpieli w wannie. Każdy je lubi, są one bardzo relaksujące. Niemniej jednak na co dzień starajmy się korzystać z prysznica. On zużywa zdecydowanie mniej wody. Warto pomyśleć też o tym, że gotując np. zupę warzywną, niekoniecznie zaraz musimy wyrzucać tę wodę, spuszczać ją do ścieków. Taką wodę z wywaru warzywnego można odlać do dzbanka i gdy ostygnie, może być wykorzystana do podlewania kwiatków.

Wiemy już, co z fotowoltaiką. Wiemy, jak możemy oszczędzać wodę. Odnośnie wody – są urządzenia, które mogą nam pomóc wykorzystać wodę w ekologiczny sposób.

Zgadzam się. Są też rozwiązania, które pomogą nam tę wodę zbierać. Posiadacze domków jednorodzinnych mają w tym temacie bardzo dużo możliwości. Obecnie za nieduże pieniądze można kupić zbiornik na deszczówkę. Następnie taki zbiornik można zaopatrzyć w pompkę do brudnej wody. Tę wodę możemy później wykorzystać do podlewania roślin, czyli cała woda zbierana z dachu, z deszczu, nie musi bezpośrednio trafiać do gruntu. Może trafić do takiego zbiornika, a my potem możemy skorzystać z tej wody w sposób niemal całkowicie za darmo, nie marnotrawiąc jej, tylko wykorzystując do podlewania roślin w naszym ogródku.

Wiemy już, jak możemy pobrać energię ze słońca. Wiemy, jak możemy zaoszczędzić wodę. A
jak możemy ogrzać taki nasz ekologiczny dom?

Ekologiczny dom możemy ogrzać na naprawdę wiele sposobów. Mimo tego, że pytanie dotyczy ekologicznych aspektów, ja wciąż będę i tak nawiązywał do aspektów ekonomicznych, czyli do kosztów ogrzewania. Bardzo popularną formą ogrzewania domów są obecnie tzw. pompy ciepła. Są różne typu pomp ciepła: pompy powietrzne, są pompy wykorzystujące kolektor wykonany w ziemi, czyli odwiert w ziemi, który może być pionowy lub poziomy. W zależności od tego, na ile możemy sobie pozwolić w kwestii finansów, jest to rozwiązanie długofalowo bardzo ekologiczne i ekonomiczne. Korzystamy tak naprawdę tylko z energii elektrycznej do tego, aby ogrzać powietrze w naszym domu. Pompy ciepła są zarówno rozwiązaniem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Ekologicznym z tego względu, że nie produkują odpadów w miejscu produkcji energii, a ekonomicznym – ponieważ w perspektywie wielu lat to ogrzewanie wyjdzie nam o wiele taniej, niż gdybyśmy mieli ogrzewać gazem lub węglem. Dodatkowo są teraz dofinansowania na urządzenia tego typu. Warto o tym wiedzieć i skorzystać, jeżeli planujemy zakup nowego domu lub budowę takiego domu. Taka pompa zużywa niewiele energii elektrycznej w stosunku do tego, jak dużo daje nam ciepła. Jeżeli chcemy, żeby ona pracowała możliwie najwydajniej, jak to jest tylko możliwe,
powinniśmy zainwestować w odpowiedni system grzewczy. Czyli nie tylko to źródło ciepła, jakim jest pompa ciepła, ale też w sposób, w jaki to ciepło będzie dystrybuowane w naszym domu. Najlepszym technologicznie rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, czyli ogrzewanie wielkopłaszczyznowe. Teraz są również urządzenia ogrzewania wielopłaszczyznowego, które można także umieszczać w ścianach. Jest to bardzo wydajna forma ogrzewania, ponieważ jest to ogrzewanie tzw. niskotemperaturowe. Ogrzewanie podłogowe i wielkopłaszczyznowe ma taki atut, że nie musimy nagrzewać tego czynnika grzewczego, którym jest woda, do takiej temperatury, jak w przypadku
grzejników. W grzejnikach musi to być około 60 stopni, a przy ogrzewaniu podłogowym wystarczy 35 – 40 stopni. Zużywamy mniej energii – znowu jesteśmy eko.

Teraz jeszcze na chwilę wrócę do fotowoltaiki – może zacząłem jakoś nie hurra optymistycznie. W momencie, kiedy mamy w domu zainstalowanych masę urządzeń działających na prąd, czyli im konsumpcja własna prądu w obrębie naszego własnego gospodarstwa domowego rośnie, tym fotowoltaika jest ciekawszym rozwiązaniem.

Czy to już wszystko, co możemy zrobić eko z naszym domem?

Absolutnie nie. To nie jest wszystko. Mówiliśmy teraz o sytuacji, kiedy kupujemy dom i zastanawiamy się, jakie ogrzewanie wybrać. Przy budowie domu, kiedy jeszcze mamy na to wpływ, bardzo ważne jest to, byśmy zadbali o jak najlepszą izolację tego domu. Tutaj naprawdę nie warto oszczędzać – tak samo jak na rozplanowaniu dobrej wentylacji. Dobre zaizolowanie tego domu, jak i zainstalowanie wentylacji może spowodować, że będziemy potrzebowali jeszcze mniej energii do jego ogrzania.

Chciałbym też zaznaczyć, że energią, która jest najwięcej konsumowana w naszych domach w Polsce, jest energia cieplna. Stanowi ponad 80% całej energii, jaką zużywamy łącznie z tą elektryczną. Nie wiem dlaczego i z jakiego powodu ostatnio bardzo mało się mówi o zastosowaniu paneli solarnych. Teraz, kiedy rozmawiamy o cieple i o tym, jak dużo ciepła konsumujemy w naszych domach w ciągu roku, to powinniśmy wrócić do tematu kolektorów słonecznych. One są niedrogie w zakupie, a ich efektywność jest bardzo, bardzo duża. Potrzebują naprawdę bardzo niewiele energii do tego, żeby wyprodukować bardzo, bardzo dużo energii do ogrzewania naszego domu. W przypadku kolektorów słonecznych dostępne są już teraz magazyny energii, które magazynują jej nadprodukcję w ciągu lata na okres zimowy. Czyli możesz produkować energię cieplną latem, magazyn Ci ją przetrzyma i nawet jeśli zimą nie będzie takich możliwości produkcyjnych, to będziesz mogła mieć ogrzewanie swojego domu prawie za darmo z takich kolektorów słonecznych.

Wiem, że w Polsce są już budynki, które są całkowicie ogrzewane tą metodą. Woda nagrzewana jest z panelu solarno – słonecznego energią słoneczną. Bardzo szybko nagrzewa się do wysokiej temperatury. Jest magazynowana, potem przekazywana do instalacji . To świetne, niedrogie rozwiązanie. Jeżeli ktoś teraz planuje budowę domu i ma do tego możliwości techniczne, a jego dom nie jest ulokowany w totalnym zacienieniu, np. w lesie i ktoś ma możliwość zainwestowania w takie kolektory, to niech się nad tym zastanowi. Większość niepozytywnych informacji na temat kolektorów, które znalazłem, dotyczyło albo tego, że zostały one nieprawidłowo zamontowane przez firmy o niedużym doświadczeniu, albo system został źle dobrany do domu i jego zapotrzebowania. Jeżeli znajdziemy firmę, która ma wieloletnie doświadczenie, dobrą opinię, to jest to na pewno rozwiązanie bardzo ekologiczne, które nie jest w żaden sposób uzależnione od kwestii legislacyjnych, czyli od przepisów, które obowiązują nas dzisiaj. Przepisy nie mają na to żadnego wpływu. To jest czysta fizyka. Możemy mieć pewność, że nie będzie tu żadnych niespodzianek.

Wiemy już, jakie mamy możliwości. Czy po te rozwiązania często sięgają Twoi klienci, którzy
myślą o kupnie lub budowie domu?

Całe szczęście coraz częściej widzę coraz większą świadomość klientów, jeżeli chodzi o ekologię. Niemniej jednak ekologia tutaj jest dodatkiem do wyniku ekonomicznego. Czyli jeżeli mogę zaoszczędzić, wydając na początku nieco wyższą kwotę, ale w dalszej perspektywie wielu lat, więcej pieniędzy zostanie mi w kieszeni, to Polacy chętnie się na to decydują. Przy okazji są to rozwiązania eko – to tym lepiej dla nas wszystkich.

Słowem podsumowania – gdybyśmy mieli tak od podstaw wybudować sobie dom, o czym warto pamiętać budując taki eko dom?

Podsumowując – budując eko dom nie możemy zapomnieć o porządnej izolacji termicznej tego domu. To jest podstawa. Potem od tego zależy, jak dużo energii będziemy potrzebowali do tego, żeby ten dom ogrzać i żeby ta energia nie uciekała nam na zewnątrz. Izolacja termiczna to jest bezwzględnie podstawa. Drugi punkt to jest dobra wentylacja, która będzie wspierała tutaj cały proces cyrkulacji powietrza. Będzie wspierała też nasze oszczędności związane ze zużyciem energii cieplnej. Kolejnym, bardzo ważnym elementem, jest zaprojektowanie ogrzewania. Zrezygnujmy z grzejników. Stosujmy ogrzewanie wielkopłaszczyznowe, ogrzewanie podłogowe. Przy mniejszym czynniku grzewczym, niższej temperaturze wody, może nam takie rozwiązanie nagrzać dom do temperatury dla nas komfortowej, a my zużyjemy przez to znacznie mniej energii. Po połączeniu z pompą ciepła,  niezależnie od tego, czy wybierzemy pompę powietrzną, czy pompę gruntową, są to kolejne oszczędności w dalekiej perspektywie użytkowania tego domu.

Jeżeli dodatkowo założymy na swoim domu kolektory słoneczne, które będą wspierały naszą pompę ciepła, która dodatkowo będzie uzbrojona w bufor wodny, będziemy mieli magazyn ciepłej wody. Będzie ona podgrzewana przez  kolektory słoneczne w lato, a potem wykorzystywana do ogrzewania naszego domu zimą. Zapewni nam też ciepłą wodę użytkową. Jeżeli te wszystkie elementy wykorzystamy razem, ale musi to być dobrze przemyślane, zaprojektowane konkretnie pod kątem naszego domu, a do tego będziemy mieli środki na to, żeby zainstalować dobrze zaprojektowaną, niedużą instalację fotowoltaiczną, która będzie konsumować całą energię wyprodukowaną u nas w domu, to mamy rewelację.

I tym zakończymy. Dziękuję Ci pięknie.

Michał Jeziorski podcast ekologiczny dom

Gdzie słuchać podcastów Freedom

Freedom Podcast – Pewny wybór to audycja, która pomaga odnaleźć się na rynku nieruchomości. Wyjaśniamy trudne zagadnienia, odpowiadamy na ważne pytania, komentujemy bieżące zmiany. Ten podcast, tak jak nasi agenci – będzie dla Ciebie źródłem wiedzy o tym jak dokonywać pewnych wyborów na rynku nieruchomości.

Znajdziesz nas w aplikacji Spotify, oraz w serwisie YouTube.

Żeby nie przegapić nowych odcinków dodaj nas do ulubionych podcastów (subskrybuj).

Wcześniejszych odcinków możesz też posłuchać tutaj. 

Posłuchaj także odcinków naszego poprzedniego podcastu: Freedom Podcast – Rób Swoje!

Przyjemnego słuchania!

Może to też Ci się spodoba

Przegląd prasy

Deficyt mieszkań w Polsce. Na jakim jest poziomie? Przegląd prasy 27.12.2023

Deficyt mieszkań w Polsce nadal jest odczuwalny, a to przekłada się na ceny nieruchomości. Jednocześnie chociaż tym roku na rynek trafi mniej lokali niż w dwóch poprzednich latach, to i tak jeden z najlepszych wyników w historii.

Ewelina Zdancewicz gru 27, 2023 · 3 min. czytania

Wyłącznie wyłączność – Recamp 7

Wyłącznie wyłączność. To tytuł wystąpienia trenera sprzedaży sieci Freedom Nieruchomości, Pawła Sobocińskiego na Recamp 7. Dowiedz się, jak pozyskiwać klientów na wyłączność. Nie tylko tych z polecenia, ale i z zimnych telefonów.

Czy Freedom Nieruchomości współpracuje z innymi biurami?

Czy Freedom Nieruchomości współpracuje z innymi biurami?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.