Wirtualny spacer po domu i mieszkaniu. Cena, wady i zalety

sty 18, 2024 · Time 5 min. czytania

Wirtualne spacery to technologia, która wykorzystywana jest od lat. Najczęściej można ją spotkać jako tzw. “zwiedzanie online” oraz prezentację nieruchomości. Ten sposób prezentowania lokalu sprawia, że agent nieruchomości ma znacznie większą szansę na zainteresowanie klienta. Natomiast kupujący nie traci czasu na dojazd do miejsca, którego wcześniej nie sprawdził. Jakie są wady i zalety wirtualnych spacerów? Ile kosztuje ich przygotowanie i czy finalnie jest to opłacalne dla obu stron?

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer – co to jest?

Wirtualny spacer to nowoczesny sposób prezentowania nieruchomości. Technicznie jest to połączona ze sobą seria zdjęć 360 stopni, która daje możliwość “poruszania” się po danej lokalizacji z jednego punktu w lokalu. Natomiast w zaawansowanej wersji wirtualny spacer oznacza modelowanie mieszkania w 3D. Technologia ta umożliwia “udanie się” do dowolnego pomieszczenia przez kliknięcie w wybrany punkt w danym miejscu. Wirtualny spacer sprawia wrażenie prawdziwego poruszania się po wnętrzach.

Według danych serwisu “Wirtualne spacery” oferty zawierające w sobie możliwość obejrzenia mieszkania online są klikane o 40% częściej niż oferty bez nich. Ponadto wirtualne spacery mają generować o 49% więcej zainteresowanych potencjalnych klientów. A to sprawia, że jest to temat, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Wirtualny spacer - co to jest?

Spacery wirtualne – zalety i wady okiem klienta i agenta

Wirtualny spacer posiada wiele zalet. Wśród nich można wymienić m.in.:

 • Fakt, że znacznie wyróżnia on ofertę danej nieruchomości na tle innych.
 • Dzięki wirtualnym spacerom można poznać układ pomieszczeń i rozejrzeć się po mieszkaniu bez wychodzenia z domu.
 • Wirtualne spacery zwiększają konkurencyjność oferty.
 • Dają rzeczywiste wyobrażenie na temat danej nieruchomości, jej wielkości, rozkładu pomieszczeń, atmosferze.
 • Pozwalają szybciej przyciągnąć bardziej świadomych i zdecydowanych klientów (oszczędność czasu dwóch stron transakcji). Agenci umawiają się na prezentację tylko z tymi osobami, które rzeczywiście są zainteresowane daną ofertą.
 • Oszczędzają czas klientów, którzy są zapracowani i nie mają możliwości obejrzenia nieruchomości na żywo na początkowych etapach sprzedaży.
 • Pozwalają na łatwość skonsultowania z innymi swojego wyboru bez konieczności fizycznego zabierania ich do danej lokalizacji.

Oczywiście rozwiązanie to, tak jak każde, posiada także wady. Jednak ta lista jest znacznie krótsza:

 • Koszt wykonania wirtualnego spaceru jest wysoki.
 • Ponadto dodatkowo angażuje czas agenta, który w związku z przygotowaniem nieruchomości musi sprawdzić księgi wieczyste i inną dokumentację (jednak finalnie jest to pozytywne dla obu stron transakcji).

Posłuchaj podcastu: Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Jak zrobić wirtualny spacer po mieszkaniu?

Aby wykonać projekcję nieruchomości, jaką jest wirtualny spacer, należy zrobić serię panoramicznych zdjęć. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, czyli kamery sferycznej, trzeba będzie go wypożyczyć albo nawiązać współpracę z fotografem wykonującym wirtualne spacery. Istnieją także płatne i bezpłatne programy, dzięki którym można samodzielnie stworzyć wirtualny spacer po nieruchomości. Dzięki nim można wykonać prezentację nieruchomości online nawet ze zdjęć wykonanych smartfonem, jednak wiadomo, że ich jakość będzie znacznie odbiegać od profesjonalnej pracy.

Aby zrobić wirtualny spacer po mieszkaniu, trzeba najpierw pamiętać o szczegółach: niezbędne będzie dokładne wysprzątanie nieruchomości, zabranie z niej zbędnych rzeczy oraz home staging. Nawet najlepiej zrobiony film nie zachęci klienta, jeśli mieszkanie czy dom będą w złym stanie. Tymczasem podstawowy home staging jest w stanie zmienić naprawdę wiele.

Jak zrobić wirtualny spacer – jakie współprace nawiązać?

Podstawą jest współpraca z fotografem (jeśli nie posiadamy własnego sprzętu i wiedzy), który posiada dostęp do odpowiedniego sprzętu i programów. Fotograf ustawia kamerę sferyczną w centralnym punkcie danego pomieszczenia, aby ta zebrała dokładny obraz pokoju i połączyła go w panoramiczną całość. Dzięki temu można obejrzeć daną nieruchomość w zakresie 360 stopni w poziomie i 180 w pionie

Czytaj także: Jak rozmawiać z klientem, aby poznać jego potrzeby?

Ile kosztuje wirtualny spacer?

Koszt wirtualnego spaceru to minimum kilkaset złotych. Wszystko zależy od lokalizacji, stawek firmy wykonawczej oraz wielkości nieruchomości (liczby ujęć). Średnia cena jednego ujęcia w technice 360 stopni to 90 zł. Jeśli stawiamy na modelowanie 3D, koszt będzie jeszcze wyższy. Dlatego tak często spacery wirtualne dołączone są do nieruchomości premium, zamiast do tych z tzw. średniej półki.

Czy warto inwestować w wirtualne spacery jako prezentację nieruchomości?

Oszczędność czasu, łatwość prezentacji nieruchomości, zwiększenie zainteresowania ofertą – zalet wirtualnych spacerów po domach i mieszkaniach jest wiele. Jednak wszystko to wiąże się z pewnym nakładem finansowym. Dlatego agent nieruchomości od razu powinien kalkulować, czy wirtualny spacer w przypadku danej nieruchomości jest opłacalny. Jeśli chcemy od razu zwiększyć zainteresowanie ofertą i sprzedać ją szybko i jak najkorzystniej, to na pewno warto zainwestować w tę opcję. Wszystko zależy od potrzeb klienta.

Czytaj także: Agent nieruchomości – czy warto zacząć pracę jako pośrednik?

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Niewypłacalni najemcy, property chain i zmiany w rządowym programie mieszkaniowym. Przegląd prasy 7.11.2022

Na co powinni zwracać uwagę właściciele mieszkań na wynajem przy wyborze najemców, żeby nie narobić sobie kłopotów. Jak sprzedać duży, starszy dom? Jak załamanie rynku kredytowego wpłynie na ceny nieruchomości?  Trudno pozbyć się wielkiego domu. Rzeczpospolita, 3.11.2022 Ofertowe ceny domów są wciąż wysokie. Ceny transakcyjne zaczynają od nich odbiegać –mówi Weronika Chwietczuk z Freedom Nieruchomości […]

Czy przy umowie wyłącznej mogę posiadać inne umowy?

Czy przy umowie wyłącznej mogę posiadać inne umowy?

Czy pośrednik ma dostęp do ofert, których nie znajdę sam w Internecie?

Czy pośrednik ma dostęp do ofert, których nie znajdę sam w Internecie?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.