WIBOR - prognozy 2023. Czy to już koniec z WIBORem?

mar 27, 2023 · Time 5 min. czytania

Kiedy wskaźnik WIRON zastąpi WIBOR? Jak WIBOR wpływa na ratę kredytu i czy zmiana wskaźnika jest w stanie zagwarantować klientom tańsze kredyty? Beata Trzcińska, ekspert finansowy Notus Finanse S.A. wyjaśnia, jak wygląda aktualna sytuacja wskaźników WIBOR i WIRON.

Co to jest WIBOR i WIRON?

WIBOR jest częścią składową oprocentowania naszych kredytów opartych o zmienną stopę procentową. Potocznie było mówione, że to wartość, po jakiej banki na rynku międzybankowym pożyczają sobie pieniądze.

Ostatnio działające w Polsce banki cechuje nadpłynność finansowa i nie muszą posiłkować się pożyczkami. Pojawiły się głosy krytyki, że WIBOR stał się wskaźnikiem wręcz fikcyjnym. W pewnym uproszczeniu ustalanym na zasadzie dywagacji: bank X kontaktuje się z bankiem Y, pytając „gdybyśmy ewentualnie chcieli od was pożyczyć pieniądze, to jakie byłyby wasze warunki i oprocentowanie?”.

Jak się okazało, WIBOR był oparty tylko i wyłącznie na umownych deklaracjach banków między sobą, a nie na fizycznych transakcjach. Takich, z którymi mamy do czynienia, np. przy oszacowywaniu wartości nieruchomości przez rzeczoznawców.

To Cię zainteresuje: Świadectwo charakterystyki energetycznej

Wibor – co wpływa na jego wysokość?

W rzeczywistości na wysokość WIBOR-u wpływa przede wszystkim wysokość stóp procentowych. Wskaźnik musi mieścić się między wartościami stopy depozytowej i stopy lombardowej, obie ustala Rada Polityki Pieniężnej. Im stopy procentowe w Polsce są wyższe, tym wyższy jest także WIBOR, a kredytobiorcy płacą wyższe raty swoich kredytów.

– Dlaczego RPP podnosi, obniża albo utrzymuje na stałym poziomie stopy procentowe? Krajowe władze monetarne w ten sposób pobudzają gospodarkę w kryzysie lub schładzają, gdy popyt jest zbyt silny i zagraża niekontrolowanym wzrostem cen – wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl., na łamach Strefy Biznesu.

Na czym polega WIRON?

WIRON natomiast jest oparty na fizycznych transakcjach depozytowych składanych przez instytucje finansowe oraz duże firmy. Stawka wyliczana jest na podstawie danych przekazywanych przez dziewięć dużych banków w Polsce do administratora tego wskaźnika, jakim jest GPW Benchmark SA.

Pełna konwersja WIBORu na WIRON (wycofanie WIBOR) jest wstępnie planowana do końca 2024 r. W międzyczasie, banki mają stopniowo wprowadzać do obrotu nowe produkty finansowe oparte na wskaźniku WIRON.

Czytaj także: Bezpieczny kredyt 2 proc. rusza już od lipca

Czy wprowadzenie WIRON to tańsze kredyty?

Mogłoby się wydawać, że notowania WIRON-u dadzą kredytobiorcom odetchnienie i obniżenie rat. Natomiast jak na banki przystało nie wszystko idzie zero-jedynkowo.

Przykładowo według notowań z 1 marca WIRON wynosił ok. 5,92 proc., a WIBOR – 6,94 proc. (różnica na korzyść WIRON 3M wynosiła 1,02 pkt proc., choć w maju 2022 r. sięgała aż 3,4 proc.).

Wszystko miało być pięknie, WIRON ma zastąpić WIBOR, czyli np.
% = Marża 2 p.p. + WIBOR 6M (6,94%)
% = 8,94%
Po zmianie na WIRON, % = marża 2p.p. + WIRON 6M (6,1479%)
% = 8,1479%

Przykład: Kredyt 350.000 na okres 25 lat, oprocentowanie 8,94%, rata wynosi ok 2923 zł/mc, natomiast przy zmianie wskaźnika na WIRON, łączne oprocentowanie wynosi 8,1479% co daje ratę ok. 2736 zł/mc.

Natomiast obecnie widzimy na rynku kredytów hipotecznych wzrost marż banków, co przy zamianie wskaźników nie będzie miało aż tak dużego przełożenia na zmiany łącznego oprocentowania jakiego oczekiwaliśmy.

Proces zamiany WIBORu na WIRON

Nad procesem zmian nowego wskaźnika pracuje powołana Narodowa Grupa Robocza, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele banków, ministerstwa finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polski, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego czy też Polskiego Fundusz Rozwoju. Aplikacja zmian będzie się odbywała etapowo.

  1. FAZA PRZYGOTOWAWCZA – od grudnia 2022 rok uczestnicy rynku mogą stosować WIRON w nowych instrumentach finansowych. Ustalono, że to wskaźnik WIRON będzie następcą WIBORU.
  2. FAZA WPROWADZANIA – ma zostać zrealizowana w 2023. W jej zakresie jest udostępnienie nowych produktów opartych o WIRON. Banki mogą je oferować równolegle z produktami opartymi na WIBORze. W tym okresie odbywać ma się także kampania informacyjna o nowym wskaźniku.
  3. W 2024 przebiegać będzie FAZA WYPROWADZANIA – podczas której banki oferują nowe produkty różnych kategorii oparte o WIRON, stopniowo wypierając ze swoich ofert propozycje oparte na WIBORze.
  4. 2025 rok to FAZA FINALIZACJI, podczas której wskaźnik WIBOR przestaje być publikowany, a wszystkie dotychczasowe umowy z tym wskaźnikiem zostają konwertowane na wskaźnik WIRON.

— To kiedy WIRON będzie oferowany klientom, zależy od banków. W GPW Benchmark została przygotowana dokumentacja oraz dokonana rekalkulacja, więc od strony administratora jest pełna gotowość do wdrożenia wskaźnika – przyznaje w rozmowie z Business Insiderem Marek Dietl, prezes GPW.

Aby banki mogły oferować kredyty z WIRONem muszą podpisać umowę z administratorem GPW Benchmark. Jak twierdził w marcu 2023 wiceminister finansów Piotr Patkowski, na ten moment od 1 lipca trzy banki będę gotowe oferować produkty finansowe z nowym wskaźnikiem.

Ekspert Finansowy Notus Finanse S.A
Beata Trzcińska

To Cię zainteresuje: Program Pierwsze Mieszkanie 2023 – rząd przyjął program tanich kredytów

Może to też Ci się spodoba

Jan Dziekoński

Inwestowanie to nie kupowanie od razu najdroższego mieszkania

Jak sprawić, aby rynek nieruchomości był dostępny dla każdego i dopasowany do potrzeb? W jaki sposób inwestować na nim tak, aby nie żałować? O tym rozmawia Łukasz Kruszewski z Janem Dziekońskim.

Łukasz Kruszewski sie 03, 2023 · 21 min. czytania

Czy otrzymam biznes plan?

Czy otrzymam biznes plan?

W co inwestować pieniądze?

Pytanie, w co warto zainwestować pieniądze, pojawia się od zawsze – i to naprawdę często. Nie ma w tym nic dziwnego. W sytuacji, gdy wciąż tracimy na zgromadzonych środkach finansowych na lokacie bankowej, zaczynamy zastanawiać się, w co zainwestować posiadany kapitał. Odpowiedź na to kluczowe pytanie będzie niejedna i nie taka oczywista, jak mogłoby się […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.