Rekord ofert, stabilizacja kredytów i nowe przepisy planistyczne. Przegląd prasy 07.04.2025

Pierwszy kwartał 2025 roku na rynku nieruchomości przyniósł rekordową liczbę nowych ofert sprzedaży mieszkań, w tym aż 13,4 tys. nowych lokali wprowadzonych przez deweloperów w największych aglomeracjach. Rynek kredytów hipotecznych w końcu stabilizuje się po kilku latach zawirowań, a prognozy wskazują na większą przewidywalność dla kredytobiorców. Wkrótce również czekają nas duże zmiany w planowaniu przestrzennym – w 2026 roku gminy muszą uchwalić nowe plany ogólne, co może wpłynąć na rozwój miast. Na rynku wtórnym natomiast ceny mieszkań wciąż wykazują zróżnicowaną dynamikę, z wyraźnymi wzrostami i spadkami w różnych miastach.
Rekord na rynku nieruchomości. „To może doprowadzić do korekty cen”. Gazeta.pl, 03.04.2025
W pierwszym kwartale tego roku na rynek w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi deweloperzy wprowadzili 13 tys. 400 nowych ofert sprzedaży. Dzięki czemu w siedmiu największych aglomeracjach (czyli z Katowicami) w kraju było około 65 tys. aktywnych ofert sprzedaży mieszkań od deweloperów – wynika z badania firmy doradczej JLL.
Źródło: Rekord na rynku nieruchomości.
„Hipoteczny multitool” na podium rankingu Złoty Bankier. Bankier.pl, 02.04.2025
Po niemal 5 latach zawirowań można w końcu powiedzieć, że mamy za sobą w miarę „normalny” rok. Zabrakło dopalaczy w postaci dopłat do kredytów hipotecznych, ale hamulec w postaci wysokich stóp także nieco stracił swoją moc. W takim otoczeniu rynkowym zrobiło się bardziej przewidywalnie. Co nie znaczy, że mniej ciekawie.
Źródło: „Hipoteczny multitool” na podium rankingu Złoty Bankier.
Zmiany w planowaniu przestrzennym w 2026 roku. Dziennik.pl, 04.04.2025
Zbliża się ważna zmiana w przepisach dotyczących planowania przestrzennego. Do 1 stycznia 2026 roku gminy mają uchwalić nowe plany ogólne. Rząd chce dać im trochę więcej czasu, do 30 czerwca 2026 roku. Urzędy są zasypane wnioskami.
Źródło: Zmiany w planowaniu przestrzennym w 2026 roku.
Ceny mieszkań z drugiej ręki. Są miasta ze wzrostami i spadkami. Business Insider, 04.04.2025
W marcu 2025 r. średnia cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym w Polsce wyniosła 11936 zł za m kw. Kontynuując tendencję z lutego, w poszczególnych miastach obserwujemy zarówno wzrosty, jak i spadki cen, co świadczy o zróżnicowanej dynamice rynku.
Źródło: Ceny mieszkań z drugiej ręki. Są miasta ze wzrostami i spadkami.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba
Czy Freedom Nieruchomości ma doświadczenie we współpracy z inwestorami?
Czy Freedom Nieruchomości ma doświadczenie we współpracy z inwestorami?

Pewny wybór 17: Kolory we wnętrzach
Kolory we wnętrzach są ważne dla mieszkańców, ale mogą też odegrać dużą w rolę, gdy zechcemy mieszkanie sprzedać. Na jaki kolor najlepiej pomalować nieruchomość, żeby sprzedać ją w bardziej korzystnej cenie?

Grupowe inwestowanie w nieruchomości – od czego zacząć?
Grupowe inwestowanie w nieruchomości to alternatywa dla tradycyjnych form lokowania kapitału. Jak można zainwestować w nieruchomości bez konieczności zakupu całej nieruchomości na własną rękę? Choć brzmi to nietypowo, jest to możliwe! Od jakiej kwoty można zacząć? Jak sprawdzić potencjalnych partnerów inwestycji? I czy taka forma lokaty kapitału jest dla każdego?