Sprzedaż mieszkania spółdzielczego - niezbędne dokumenty

lis 27, 2015 · Time 4 min. czytania

Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu to fenomen na skalę światową, który przetrwał do dziś. Banki, świadome znaczącego udziału takich lokali w ogólnym rynku nieruchomości, stworzyły procedury, które pozwalają na finansowanie kredytem transakcji z ich udziałem. Jak wygląda to w praktyce?

Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu stworzone zostało po to, aby zapewnić klasie robotniczej możliwość posiadania własnego „m”. Ludzie skupieni w małych społecznościach zakładali spółdzielnie, do której należąc i wnosząc swój wkład finansowy, otrzymywano przydział mieszkania. To nadal obowiązujące i często spotykane na rynku nieruchomości prawo zbywalne, coraz częściej traktowane jest na równi z odrębnym prawem własności.

Jak zabrać się do sprzedaży mieszkania spółdzielczego? Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby kupujący mógł sfinansować taką transakcję kredytem?

Niezbędne dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania spółdzielczego

Do sprzedaży mieszkania spółdzielczego warto się przygotować, przede wszystkim starannie kompletując dokumenty. Standardowe, wymagane przez banki dokumenty, niezbędne do skredytowania tego rodzaju prawa, to przede wszystkim:

 • Dokument potwierdzający prawo własności zbywcy

  W przypadku spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu, dokumentem tym najczęściej jest przydział lokalu lub orzeczenie sądu o nabyciu spadku. Rzadziej są to akt notarialny nabycia, akt notarialny darowizny lub notarialny podział spadku.

 • Zaświadczenie ze spółdzielni

  Bardzo ważny dokument, zawierający informacje o tym, komu przysługuje spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu. Znajduje się w nim również opis pomieszczeń i położenie oraz zapis, czy dla lokalu prowadzona jest księga wieczysta. Jeśli nie – w zaświadczeniu powinna zostać ujęta informacja, że nie ma przeciwwskazań do jej założenia. Dodatkowo, spółdzielnia zawiera w takim zaświadczeniu informację, że jest właścicielem lub użytkownikiem/współużytkownikiem wieczystym gruntu oraz numer księgi wieczystej gruntu, na którym postawiony jest budynek. Konieczny jest także zapis informujący, że wkład budowlany został wniesiony oraz że nie ma zaległości w opłatach czynszowych i eksploatacyjnych. Zaświadczenie ze spółdzielni najczęściej ma swoją ważność – musi być aktualne, czyli wydane nie później niż 30 dni przed złożeniem przez nabywcę wniosku o kredyt.

 • Księga Wieczysta prowadzona dla lokalu

  Jeśli dla naszego lokalu została już założona księga wieczysta, bank o nią poprosi. Możemy uzyskać odpis w najbliższym Sądzie Wieczystoksięgowym lub pobrać ze strony internetowej ekw.ms.gov.pl.Dokument potwierdzający prawo własności zbywcy.

 • Księga Wieczysta prowadzona dla gruntu

  Księga Wieczysta prowadzona dla gruntu na którym posadowiony jest budynek, w którym znajduje się lokal. Dokument możemy uzyskać w podobny sposób, jak księgę wieczystą lokalu – wystarczy, że znamy jej numer.

Kompletna dokumentacja to gwarancja skutecznej i pewnej transakcji!

Fakt, że dla lokalu nie jest prowadzona księga wieczysta, nie musi negatywnie wpłynąć na procedurę kredytową. Notariusz, przenosząc własność, jednocześnie wnosi do sądu o założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu. Najważniejsze, by nie było przeciwskazań do jej założenia. W proces kompletowania dokumentów warto się zaangażować, bowiem dobrze przygotowana dokumentacja umożliwia szybszą analizę wniosku kredytowego nabywcy, a przede wszystkim, skuteczną i pewną transakcję.

 

Może to też Ci się spodoba

Najlepszy home staging w Polsce. Przewaga konkurencyjna Freedom Nieruchomości

Home staging i konsekwentne budowanie dobrych praktyk w realizacji zdjęć oraz filmów wideo, prezentujących nieruchomości, które przykuwają uwagę, szybko stały się przewagą konkurencyjną biura Freedom Nieruchomości. Po 11 latach pracy nad standardami, które wyróżniają nas na rynku, otrzymaliśmy nagrodę specjalną za całokształt twórczości w konkursie Wizjery 2021. Kto stoi za tym sukcesem? Dlaczego home staging […]

Jak przeprowadzić prezentację nieruchomości?

Romantyczny wieczór, stolik w eleganckiej restauracji, bukiet kwiatów, starannie wyprasowana koszula i pewien mężczyzna, nerwowo oczekujący na przybycie swojej wybranki. To całe zdenerwowanie wydaje się być w pełni zrozumiałe. Pierwsza randka, pierwsze spotkanie – wszyscy chcą dobrze wypaść. Kluczową rolę jednak zaczyna odgrywać ciekawość. Jaka ona jest? Zrozumienie znaczenia pierwszego wrażenia pozwoli ci wywnioskować, jak […]

Coraz mniej nowych mieszkań, coraz droższe kredyty, a rynek czeka. Przegląd prasy 27.06.2022

Czy ceny mieszkań spadną? Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto ciągle spada. Kończy się okres dynamicznych wzrostów cen mieszkań. Od lipca wchodzi nowa ustawa deweloperska. Działalność funduszy na rynku mieszkaniowym dotyczy ok. 0,05 proc. zasobów. Forsal, 22.06.2022 Dotychczasowa działalność funduszy inwestycyjnych na rynku mieszkaniowym nie wzbudza zaniepokojenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT), ponieważ zjawisko to obejmuje […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.