Najważniejsze pytania do zadania pośrednikowi przed rozpoczęciem współpracy
Nawiązanie współpracy z pośrednikiem powinno być świadomą decyzją. A żeby tak się stało, jeszcze przed podjęciem decyzji należy zadać agentowi kilka trafnych pytań. Takich, które mają na celu szybką weryfikację szansy na korzystną sprzedaż lub zakup nieruchomości. Poznaj najważniejsze pytania, które warto zadać pośrednikowi przed rozpoczęciem współpracy. I pamiętaj: będą się one różnić w zależności od tego, czy zamierzasz sprzedać, czy też kupić nieruchomość.
Pytania do zadania pośrednikowi przed rozpoczęciem współpracy – klient sprzedający nieruchomość
Pytania to klucz do udanej współpracy! A w przypadku sprzedaży nieruchomości liczy się to, aby uzyskać jak najwyższą cenę. Klient także ma na to wpływ – poprzez wybór odpowiedniej osoby, zajmującej się sprzedażą oferty. O co warto zapytać, aby zweryfikować takiego pośrednika?
Jakie są pana/pani doświadczenia i wyniki w sprzedaży nieruchomości podobnych do mojej? To pytanie, które pomoże oszacować, na ile wybrany pośrednik jest w stanie poradzić sobie z zadaniem. Każda nieruchomość wymaga innego podejścia. Inaczej będzie wyglądała sprzedaż domu jednorodzinnego położonego na obrzeżach miasta, inaczej sprzedaż starego siedliska czy nowoczesnego mieszkania w centrum miasta. Im większe doświadczenie pośrednika w danym temacie, tym lepiej. Co nie oznacza, że należy od razu rezygnować ze współpracy, jeśli wybrany przez nas agent nigdy wcześniej nie sprzedawał danego typu nieruchomości. Warto wtedy zwrócić uwagę na jego gotowość do podejmowania wyzwań i wiedzę merytoryczną, którą zdobył na poprzednich transakcjach, a która może się przydać podczas nowej sprzedaży.
Jakie strategie marketingowe będą stosowane do promocji mojej nieruchomości? Ważne jest, aby zrozumieć, jak pośrednik planuje dotrzeć do potencjalnych kupców i jakie narzędzia marketingowe wykorzysta (np. portale internetowe, media społecznościowe, drzwi otwarte nieruchomości). Nie chodzi o to, aby tych strategii było koniecznie jak najwięcej. Ważne, aby były one dopasowane do rodzaju nieruchomości w sposób gwarantujący skuteczność działań. Finalnie to właśnie skuteczność jest najważniejsza.
Jakie są prowizje i inne koszty związane z obsługą sprzedaży mojej nieruchomości? Kluczowe jest, aby znać wszystkie koszty związane z usługą pośrednictwa. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek czy niedomówień. Dobrze skonstruowana umowa pośrednictwa od razu wykazuje wszystkie koszty oraz zawiera w sobie ich uzasadnienie.
Pytania do zadania pośrednikowi przed rozpoczęciem współpracy – klient kupujący nieruchomość
Konkretne pytania powinien zadać także klient, który chce kupić dom, mieszkanie czy inny lokal. Oto przykłady pytań, które pomogą w weryfikacji wybranego agenta nieruchomości!
Czy macie dostęp do nieruchomości, które nie są jeszcze oficjalnie wystawione na sprzedaż? Pośrednik może mieć dostęp do ofert „off-market”, które mogą być bardziej atrakcyjne. Warto zorientować się, czy agencja, z którą współpracujemy, ma takie możliwości, co może pozwolić nam bardzo szybko znaleźć unikalną ofertę.
Jakie posiada pan/pani doświadczenie w negocjacji ceny “w dół” w przypadku interesujących mnie typów nieruchomości? Negocjacje ceny to kluczowy element procesu zakupu nieruchomości. Doświadczony pośrednik może pomóc uzyskać lepszą cenę, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych inwestycji. Pytanie o doświadczenie pośrednika w tej dziedzinie pozwoli ocenić jego skuteczność i umiejętności negocjacyjne.
Jakie są koszty związane z zakupem nieruchomości (w tym tzw. ukryte koszty, opłaty notarialne, podatki)? Pozwoli to lepiej zrozumieć całkowite koszty związane z zakupem i uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Warto dopytać o wszystkie potencjalne opłaty, takie jak prowizje dla pośrednika, koszty notarialne, podatki od czynności cywilnoprawnych oraz ewentualne dodatkowe koszty administracyjne. A na koniec warto wszystko spisać w Excelu i sprawdzić, czy wciąż mieścimy się w zamierzonym na początku budżecie. Jeśli nie – warto poprosić agenta o radę, jak obniżyć wszystkie koszty.
Bonus dla klientów inwestycyjnych: Jakie są prognozy dotyczące wartości nieruchomości w interesującym mnie rejonie? Jeśli chcemy kupić mieszkanie lub dom w celach inwestycyjnych, dobrze jest zrozumieć, jak może kształtować się wartość nieruchomości w przyszłości. Pośrednik powinien znać lokalny rynek i być w stanie przedstawić prognozy dotyczące wartości nieruchomości, uwzględniając rozwój infrastruktury, plany urbanistyczne oraz trendy rynkowe.
Po co te wszystkie pytania?
Zakup nieruchomości to poważna decyzja, która wiąże się z dużymi wydatkami. Sprzedaż nieruchomości także obarczona jest dużą odpowiedzialnością – w końcu w grę wchodzą kwoty, którymi większość osób nie operuje na co dzień. Dlatego istotne jest, aby kupujący miał pełne zaufanie do swojego pośrednika. Zadanie odpowiednich pytań pozytywnie wpłynie nie tylko na budowanie zaufania, ale także na daje lepszą orientację na rynku, wprowadza efektywną komunikację i zwiększa szansę na sukces.
Zadawanie pytań pozwala upewnić się, że pośrednik ma odpowiednie doświadczenie i kompetencje, pomaga unikać niespodzianek finansowych. Dzięki temu proces zakupu lub sprzedaży nieruchomości przebiega sprawniej i bezpieczniej.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba
6 cech, których potrzebujesz do odniesienia sukcesu w nieruchomościach
W 2010 roku w Olsztynie powstała marka, która na trwałe zmieniła branżę nieruchomości. Postawiła na jakość i świeżość, dając młodym, głodnym sukcesu ludziom szansę na zawodowe spełnienie. Wykorzystała największe atuty pokolenia Y: energię, pasję, upór i innowacyjne myślenie. Jednak aby tego dokonać, potrzebowała nietuzinkowych osób, oddających w pełni DNA Freedom.
Jak szybko sprzedać siedlisko?
O siedlisku na sprzedaż usłyszałam jesienią od pani Kasi, która przyjechała do mnie na prezentację innego domu. Ten dom bardzo jej się podobał i nawet chciała go kupić, tylko… nie miała jeszcze pieniędzy. Sprzedaż siedliska miała się sfinalizować lada dzień, a pieniądze z jego sprzedaży miały posłużyć do zakupu nowego domu. W tym czasie upatrzony […]
Co składa się na wynagrodzenie pośrednika?
Wielu klientów zarzuca agentom nieruchomości, że ich prowizja jest zbyt wysoka. „Przecież to tylko pośrednictwo” – słychać często z ich ust. Ale co tak naprawdę składa się na cenę tej usługi?
Ostatnio dodane nieruchomości
Chcesz sprzedać nieruchomość?
Napisz do nas