Kredyt na mieszkanie i remont – czy można wziąć jednocześnie?

sie 30, 2021 · Time 2 min. czytania

Zakup nieruchomości może wiązać się z dużymi wydatkami. Bardzo często nieruchomości kupowane z rynku wtórnego, w niskich cenach, wymagają poniesienia dodatkowych nakładów finansowych, aby doprowadzić nieruchomość do wymarzonego standardu. 

Nie wszyscy klienci jednak wiedzą, iż banki pozwalają na połączenie dwóch celów w jednej umowie kredytowej (tj. kwoty na zakup nieruchomości oraz kwoty na prace remontowe). Wystarczy wypełnić tylko druk kosztorysu, który stanowi załącznik do wniosku kredytowego. Należy w nim określić zakres prac remontowych i szacowane koszty. Wtedy nie trzeba korzystać z kredytu gotówkowego, który jest droższym produktem kredytowym i remont mieszkania można sfinansować tanim kredytem hipotecznym.

Jaki wkład własny?

Większość banków w przypadku jednoczesnego kredytu na zakup i remont, wkład własny oblicza łącznie dla zakupu nieruchomości oraz celu remontowego (w zależności od banku jest to minimum 10% lub 20%). Oznacza to, iż przy obliczaniu maksymalnej kwoty kredytu sumuje się cenę, za którą nieruchomość jest nabywana oraz kwotę potrzebną na prace remontowe (te dwie kwoty stanowią wtedy dla banku całkowity koszt inwestycji).

Kiedy przelew środków?

Wypłata środków przeznaczonych na remont zazwyczaj odbywa się jednocześnie z kwotą na zakup i jest wypłacana bezpośrednio na konto Klientów. Przy wyższych kwotach, które mają być przeznaczone na prace remontowe, część banków praktykuje wypłatę tych środków w transzach. Dzięki temu może weryfikować postęp prac. Kolejna transza zostanie wypłacona tylko w sytuacji, gdy poprzednia część środków została przeznaczona na właściwy cel remontowy. Klient sam także wyznacza sobie okres, w jakim prace zostaną wykonane.

Czy potrzebne są faktury?

Każdy bank, niezależnie od tego czy środki były wypłacone w transzach czy jednorazowo, będzie wymagał rozliczenia się przez kredytobiorcę z wykorzystania przelanych pieniędzy. Większość banków akceptuje dokumentację fotograficzną, a w przypadkach dyskusyjnych wysyła swojego przedstawiciela, który weryfikuje wykonane prace. Tylko nieliczne banki będą wymagały dostarczenia faktur.

Może to też Ci się spodoba

Jakie nieruchomości są w cenie? Przegląd prasy 22.08.2022

Temat cen nieruchomości – wciąż gorący Jak wyglądały ceny mieszkań w lipcu? Dobry czas na szukanie okazji Nieruchomości luksusowe wciąż w cenie. Infor.pl, 16.08.2022 Nieruchomości luksusowe to segment nieruchomości, który ma się dobrze w trudnych czasach. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu […]

Dlaczego warto wybrać biuro nieruchomości?

Sprzedajesz mieszkanie lub dom i zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać biuro nieruchomości? Pozwól, że Cię przekonam.

Powody sprzedaży mieszkania. Dlaczego ludzie sprzedają mieszkania?

Dlaczego ludzie sprzedają mieszkania? Jakie są powody? Czym się kierują podejmując decyzję o sprzedaży? To są pytania, na które zawsze warto znać odpowiedź, gdy sami jesteśmy zainteresowani kupnem lokalu mieszkalnego bądź też działamy jako pośrednik i sprzedający potrzebuje naszej pomocy w procesie sprzedaży. Przyczyny sprzedaży mieszkań – z czego może wynikać chęć sprzedaży mieszkania? Możliwych […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.