W pewnym momencie życia zapala ci się lampka z pomysłem: kupię mieszkanie! Tak, to ten czas kiedy, chcesz się usamodzielnić i zacząć żyć na własny rachunek, a posiadanie własnego M przestaje być już tylko marzeniem. Jak się do tego przygotować i przejść gładko przez całą transakcję? Jakie są koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym? Nie daj się zaskoczyć.
Proces wyboru i zakupu właściwego mieszkania na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosty. Odpalasz komputer, w wyszukiwarce wpisujesz nazwę popularnego serwisu z ogłoszeniami nieruchomości lub przeglądasz strony biur pośrednictwa w twoim mieście. Robisz wstępną selekcję. Dzwonisz, umawiasz się na prezentację kilku ofert i kiedy znajdujesz to wymarzone mieszkanie, zaczynają się schody.
Nagle okazuje się, że twój budżet na zakup upragnionego mieszkania zaczyna się kurczyć. Od kolejnych osób dowiadujesz się, że w grę wchodzi nie tylko cena zakupu, ale również koszty dodatkowe, o których nie miałeś zielonego pojęcia! Tego nie przeskoczysz.
Koszty przy zakupie mieszkania u notariusza
Obowiązkowy koszt związany z zakupem nieruchomości wynika z zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Nawet jeśli wiesz, ile będzie wynosiła taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza (policzyłeś przecież w kalkulatorze na stronie kancelarii), to okazuje się, że musisz jeszcze doliczyć koszty sądowe, związane m.in.: z wpisem właściciela do księgi wieczystej (200 zł), z wpisem hipoteki (200 zł), z wnioskiem wieczystoksięgowym oraz z wypisami aktu notarialnego.
Kolejna niespodzianka, która czeka na ciebie w kancelarii notarialnej? “Drogi kliencie, czy zakup nieruchomości dotyczy rynku wtórnego?” Kiwasz nieśmiało głową i słyszysz: “Wobec tego trzeba dodatkowo zapłacić podatek.”
Koszty zakupu mieszkania na rynku wtórnym
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to opłata skarbowa, która swym zasięgiem obejmuje czynności prawne, które nie zostały obciążone podatkiem VAT. W szczególności zaliczamy do nich: umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowę darowizny czy ustanowienie hipoteki. Kluczową regulacją dla PCC jest Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Drogi kupujący, to na tobie ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Tu musisz zwrócić uwagę, że nie jest to podatek od ceny sprzedaży, ale od wartości rynkowej nieruchomości.
Urząd Skarbowy ma pięć lat na zweryfikowanie wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy uzna, że wartość nieruchomości jest wyższa od ceny sprzedaży, poprosi cię o dopłatę 2% od różnicy. Podatek ten jest obliczany i odprowadzany bezpośrednio przez notariusza, u którego będziesz zawierał umowę.
PCC od ustanowienia hipoteki nie jest już tak znaczącą wartością, każdorazowo wynosi bowiem 19 zł.
Koszty zakupu mieszkania od dewelopera
Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, bezpośrednio od dewelopera, unikniesz płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z faktu, że deweloper opodatkowuje sprzedaż nieruchomości podatkiem VAT w wysokości 8% lub 23%.
Jeżeli kupujemy mieszkanie o powierzchni do 150 metrów kwadratowych, to wynosi on 8%, natomiast w przypadku mieszkania powyżej 150 mkw podatek wynosi 23%.
Pogodziłeś już się z kosztami notarialnymi i tym nieszczęsnym podatkiem, które pochłonęły dużą część twojego budżetu, a tu kolejna informacja o kosztach – od doradcy z banku lub z pośrednictwa finansowego.
Prowizja banku od kredytu hipotecznego
Gdy twój budżet okaże się niewystarczający i będziesz chciał skorzystać z kredytu hipotecznego, którego udzieli ci bank, niestety w większości przypadków będziesz musiał jeszcze zapłacić prowizję.
Zazwyczaj prowizje banków stanowią 1-2% wartości zaciąganego przez ciebie kredytu. Zdarzają się oferty z prowizją 0%, ale wtedy bądź czujny – mogą pojawić się dodatkowe wymogi banku, np. w postaci obowiązkowego ubezpieczenia na życie.
Warto wspomnieć, że sprawdzony doradca finansowy jest na wagę złota, pomoże ci znaleźć najlepszą ofertę na rynku i zajmie się wszystkim od A do Z. Pamiętaj, nie zawsze „twój bank” ma bezkonkurencyjną ofertę dla ciebie. Często banki oferują lepsze warunki nowym klientom.
Prowizja dla biura nieruchomości
Współpracując z biurem nieruchomości i finalizując z nim zakup mieszkania, musisz liczyć się z prowizją. Dobry pośrednik zadba jednak o część formalną, sprawdzi wszystkie dokumenty, przygotuje umowę i zabezpieczy transakcję, żebyś ty mógł spać spokojnie.
Prowizja dla biura przy zakupie nieruchomości z reguły utrzymuje się na poziomie 2-3% jej wartości. Warto zauważyć, że w różnych regionach kraju wartość prowizji może nieznacznie się różnić.
Może się również zdarzyć, że to sprzedający pokryje całość kosztów związanych z obsługą biura nieruchomości i na końcu drogi, uda ci się uniknąć choć części dodatkowych kosztów.
Podsumowując, jeśli planujesz kupić nieruchomość bezpośrednio i za gotówkę, przygotuj się, że wszystkie koszty poboczne wyniosą około 3% wartości nieruchomości. Natomiast jeśli będziesz posiłkował się kredytem hipotecznym i współpracował z biurem nieruchomości, koszty te mogą wzrosnąć i wahać się od 5 do 8%.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba
Jak wynająć mieszkanie bezpiecznie i szybko?
Pytanie to może się wydać oczywiste, bo przecież każdy zna kogoś, kto wynajmuje lub najmuje mieszkanie. Jak się jednak okazuje, procent robiących to w sposób zapewniający bezpieczeństwo jest bardzo niski.
Rób Swoje 06: Tata. Mąż. Meneger. Mentor.
Czy da się inaczej? Czy można być skutecznym menadżerem i usatysfakcjonowanym przedsiębiorcą, omijając ciemną stronę biznesu? O tym porozmawiamy z naszym gościem, Bolesławem Drapellą.
Ceny mieszkań spadają! Przegląd prasy 22.07.2024
Szczecin, Poznań, Bydgoszcz - oto miasta, w których obserwujemy najmocniejszy spadek cen mieszkań. Sytuacja dotyczy cen ofertowych, a nie transakcyjnych. Dlatego jeszcze ceny transakcyjne mogą mieć większą dynamikę spadku niż ofertowe. A to dobra sytuacja dla kupujących!
Ostatnio dodane nieruchomości
Chcesz sprzedać nieruchomość?
Napisz do nas