Korekta cen, duża podaż i presja na przejrzystość. Przegląd prasy 14.04.2025

Na rynku wtórnym coraz wyraźniej widać oznaki korekty cenowej – ceny mieszkań zaczynają spadać, a szybki zarobek na nieruchomościach przestaje być oczywisty. Jednocześnie deweloperzy wprowadzają na rynek wyjątkowo dużo nowych mieszkań, co dodatkowo zwiększa konkurencję. Coraz częściej mówi się o końcu okresu dynamicznych wzrostów i wejściu rynku w bardziej stabilną fazę. W tle rośnie presja na większą przejrzystość – upublicznienie danych o cenach transakcyjnych mogłoby realnie wpłynąć na decyzje kupujących i sprzedających. Rynek wyraźnie się zmienia.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadają. „Szybkie zyski coraz trudniejsze” Business Insider, 09.04.2025
W ostatnich miesiącach polski rynek nieruchomości doświadcza zauważalnej korekty cenowej. Polski rynek nieruchomości wchodzi w fazę korekty, która może przynieść ulgę wielu poszukującym własnego „M”. Analitycy rynku coraz odważniej mówią o zakończeniu ery galopujących cen nieruchomości i początku bardziej zrównoważonego okresu dla całej branży.
Źródło: Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadają.
Kolejne zmiany w programie dopłat do kredytów „Pierwsze klucze”. Rzeczpospolita, 09.04.2025
„Pierwsze klucze”, czyli nowy pomysł na dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych, forsowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, z fazy koncepcyjnej, zaprezentowanej w lutym, przeszedł do fazy formalnych założeń projektu ustawy i trafił do wykazu prac rządu. W lutym wolta resortu wobec zarzuconego projektu „Na start” polegała na tym, że z dopłat wyłączono deweloperów. Okazuje się, że pieniądze w ramach „Pierwszych kluczy” nie do końca miałyby popłynąć wyłącznie na rynek wtórny, ale także dotyczyć nowych inwestycji, jednak wyłącznie w ramach budownictwa społecznego (SIM-y, TBS-y, spółdzielnie), a także budowy domów tzw. systemem gospodarczym.
Źródło: Kolejne zmiany w programie dopłat do kredytów „Pierwsze klucze”.
Rynek nieruchomości „zalany” mieszkaniami od deweloperów. Gazeta.pl, 10.04.2025
Rynek pełen mieszkań: Na 7 głównych rynkach było dostępnych bardzo dużo mieszkań od deweloperów. Samych wprowadzeń w marcu było 5700, dzięki czemu wszystkich mieszkań w ofercie było aż 60 tysięcy, co Otodom kwituje stwierdzeniem, że był to „absolutny rekord”. – Oprócz tych mieszkań, które mają status wolny, mamy jeszcze pule mieszkań zarezerwowanych. Ich status może się zmienić na mieszkania wolne albo mieszkania sprzedane.
Źródło: Rynek nieruchomości „zalany” mieszkaniami od deweloperów.
Nie trzeba czekać na budowę rządowego portalu. Dane z rejestru cen można upublicznić od ręki. Interia.pl, 11.04.2025
Dane o cenach transakcyjnych nieruchomości są w rejestrze RCN, ale obecnie są odpłatne. Dochody powiatów z tego tytułu są niewielkie, a uwolnienie tych danych dałoby dostępne informacje o cenach nieruchomości i lepszą wiedzę o sytuacji na rynku. Korzyść społeczna byłaby ogromna – mówi prof. Waldemar Izdebski z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, wcześniej Główny Geodeta Kraju. Dodaje, że wymagałoby to jedynie prostej i niewielkiej modyfikacji przepisu w jednej ustawie.
Źródło: Nie trzeba czekać na budowę rządowego portalu. Dane z rejestru cen można upublicznić od ręki.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba

#szybkiwywiad: Kiedy serce wyznacza cel, nie możesz mu nie podołać
Co w branży nieruchomości elektryzuje najbardziej? Co jest jednocześnie największą motywacją i najważniejszą składową skutecznego biznesu? O problemach i sukcesach rozmawiamy z Justyną Pieńkowską, Dyrektorką oddziału Freedom Ełk.

Gdzie i jak szukać klientów sprzedających i kupujących nieruchomości?
Pośrednik nieruchomości to zawód, którego rolą jest kojarzenie stron transakcji. Dlatego odpowiedź na pytanie gdzie szukać klientów oraz skuteczność w zaspokajaniu ich potrzeb to warunek konieczny rentownego biznesu. Skąd pozyskiwać klientów kupujących i sprzedających?

Pewny wybór 07: Od czego zacząć przygotowania do zakupu nieruchomości?
Przeglądanie ofert, rozmowa z pośrednikiem, sprawdzenie zdolności kredytowej? Od czego zacząć przygotowania do zakupu nieruchomości?