Jaka przyszłość czeka AI w nieruchomościach? Przegląd prasy 13.11.2023

Ceny mieszkań doszły do ściany? „Dalsze wzrosty mogą nie być akceptowalne”. Money.pl, 12.11.2023
W branży deweloperskiej nastąpił spadek optymizmu – wynika z Indeksu Nastrojów Deweloperów. Wśród badanych firm spada m.in. odsetek tych, które spodziewają się wzrostów cen. – Dalsze wzrosty mogą nie być już akceptowalne dla nabywców.
Źródło: Ceny mieszkań doszły do ściany?
Mniejsze zyski z wynajmu mieszkań. Rzeczpospolita, 09.11.2023
Po trzech miesiącach wzrostów czynsze za wynajmowane mieszkania zaczęły spadać. W wrześniu były niższe niż w sierpniu średnio o 1,06 proc. – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Największe spadki stawek najmu, o 6,3 proc., odnotowano w Sosnowcu. W Gdyni właściciele mieszkań na wynajem obniżyli czynsze przeciętnie o 5,9 proc., w Katowicach o 3,7 proc., w Gdańsku – o 3,1 proc.
Źródło: Mniejsze zyski z wynajmu mieszkań
AI w nieruchomościach? Rosną oczekiwania wobec tej technologii. Bankier.pl, 09.11.2023
Sztuczna inteligencja jest dziś coraz częściej stosowana jako narzędzie wspomagające pracę deweloperów, inwestorów, rzeczoznawców czy architektów. Automatyzuje procesy obsługi klienta, tworzy wizualizacje obiektów, symulacje planowania urbanistycznego i wycenia nieruchomości. Bańka oczekiwań wobec tego typu rozwiązań jest coraz większa, jednak na razie – przynajmniej w niektórych zastosowaniach – jest to raczej ciekawostka niż realne wsparcie. Eksperci podkreślają, że dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości i może warto odłożyć inwestycje na późniejszy etap rozwoju technologii.
Źródło: AI w nieruchomościach?
Do podatku katastralnego dalej niż się wydaje. Powód jest inny niż finansowy. Interia.pl, 08.11.2023
Jedno z kluczowych zadań dla nowego rządu to nowa polityka mieszkaniowa, a to nie będzie łatwe nie tylko dlatego, że pomysły są diametralnie różne. Brakuje zintegrowanych baz i rejestrów z aktualnymi danymi o nieruchomościach. Około 17 mln działek wymaga przeprowadzenia procedury ustalenia granic, a na wsi co druga. System powstaje w bólach już 20 lat i nadal nie jest gotowy. Bez tego trudno prowadzić politykę mieszkaniową i nie ma mowy o wprowadzeniu podatku katastralnego, o którym się coraz częściej mówi.
Źródło: Do podatku katastralnego dalej niż się wydaje
Oczekiwania wobec sztucznej inteligencji, a dokładnie jej zastosowania w branży nieruchomości, coraz bardziej rosną. Jednak do tej pory jest to raczej ciekawostka niż realne wsparcie. Według ekspertów dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba

Praca agenta nieruchomości – 10 najczęstszych mitów
Godziny spędzone za biurkiem, bieganie z teczką po mieście, dziesiątki telefonów. Tak wygląda praca agenta nieruchomości w świetle wszystkich towarzyszących jej stereotypów. Tylko czy mają one jakiekolwiek pokrycie z prawdą?

Pewny wybór 03: Na czym tak naprawdę polega umowa na wyłączność?
Co to właściwie jest umowa na wyłączność, jakie są jej wady i zalety? Dlaczego boimy się tej ekskluzywnej współpracy, choć tak naprawdę przynosi nam same korzyści?

Rozpoczynamy wdrażanie systemu Asari Kameleon
Freedom Nieruchomości bierze udział w testach Asari Kameleon i przygotowuje się do wdrożenia systemu w całej sieci. Planowana data przejścia na nowy system CRM jest wyznaczona na październik.