Jaka przyszłość czeka AI w nieruchomościach? Przegląd prasy 13.11.2023

lis 13, 2023 · Time 3 min. czytania

Oczekiwania wobec sztucznej inteligencji, a dokładnie jej zastosowania w branży nieruchomości, coraz bardziej rosną. Jednak do tej pory jest to raczej ciekawostka niż realne wsparcie. Według ekspertów dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości.

Przegląd prasy

Ceny mieszkań doszły do ściany? “Dalsze wzrosty mogą nie być akceptowalne”. Money.pl, 12.11.2023

W branży deweloperskiej nastąpił spadek optymizmu – wynika z Indeksu Nastrojów Deweloperów. Wśród badanych firm spada m.in. odsetek tych, które spodziewają się wzrostów cen. – Dalsze wzrosty mogą nie być już akceptowalne dla nabywców.

Źródło: Ceny mieszkań doszły do ściany?

Mniejsze zyski z wynajmu mieszkań. Rzeczpospolita, 09.11.2023

Po trzech miesiącach wzrostów czynsze za wynajmowane mieszkania zaczęły spadać. W wrześniu były niższe niż w sierpniu średnio o 1,06 proc. – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Największe spadki stawek najmu, o 6,3 proc., odnotowano w Sosnowcu. W Gdyni właściciele mieszkań na wynajem obniżyli czynsze przeciętnie o 5,9 proc., w Katowicach o 3,7 proc., w Gdańsku – o 3,1 proc.

Źródło: Mniejsze zyski z wynajmu mieszkań

AI w nieruchomościach? Rosną oczekiwania wobec tej technologii. Bankier.pl, 09.11.2023

Sztuczna inteligencja jest dziś coraz częściej stosowana jako narzędzie wspomagające pracę deweloperów, inwestorów, rzeczoznawców czy architektów. Automatyzuje procesy obsługi klienta, tworzy wizualizacje obiektów, symulacje planowania urbanistycznego i wycenia nieruchomości. Bańka oczekiwań wobec tego typu rozwiązań jest coraz większa, jednak na razie – przynajmniej w niektórych zastosowaniach – jest to raczej ciekawostka niż realne wsparcie. Eksperci podkreślają, że dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości i może warto odłożyć inwestycje na późniejszy etap rozwoju technologii.

Źródło: AI w nieruchomościach?

Do podatku katastralnego dalej niż się wydaje. Powód jest inny niż finansowy. Interia.pl, 08.11.2023

Jedno z kluczowych zadań dla nowego rządu to nowa polityka mieszkaniowa, a to nie będzie łatwe nie tylko dlatego, że pomysły są diametralnie różne. Brakuje zintegrowanych baz i rejestrów z aktualnymi danymi o nieruchomościach. Około 17 mln działek wymaga przeprowadzenia procedury ustalenia granic, a na wsi co druga. System powstaje w bólach już 20 lat i nadal nie jest gotowy. Bez tego trudno prowadzić politykę mieszkaniową i nie ma mowy o wprowadzeniu podatku katastralnego, o którym się coraz częściej mówi.

Źródło: Do podatku katastralnego dalej niż się wydaje

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie SEO copywritingu, webwritingu, tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Współpracowała z takimi markami jak: “Gazeta Olsztyńska” (Grupa WM), Loando, Dewelopuj, Decathlon, Unilink, Oferteo.pl. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny nie oznacza ślubu z danym bankiem? Zdecydowanie nie musisz przyrzekać, że nie opuścisz danej instytucji „aż do ostatniej raty”. Często klienci nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą przenieść kredyt do innego banku. Refinansowanie kredytu, to nic innego, jak przejęcie zobowiązania przez inny bank i dalsze jego spłacanie na […]

Nowa charakterystyka energetyczna budynków

Nowa charakterystyka energetyczna budynków – rewolucja, która niedługo wejdzie w życie

Sześć lat może się wydawać długim czasem, jednak w kontekście tak poważnych zmian można śmiało założyć, że jest to bardzo krótki okres. Zwłaszcza jeśli nowe przepisy wymuszą gruntowne remonty starych nieruchomości. Chociaż ta informacja nie jest potwierdzona, to jedno jest pewnie: już za sześć lat wejdzie w życie obowiązek budowania domów, które nie zanieczyszczają środowiska.

Ewelina Zdancewicz sty 29, 2024 · 3 min. czytania
Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości – od czego zacząć i na co zwrócić uwagę?

Zakup lokalu użytkowego na wynajem, flipowanie, podnajem… Istnieje wiele sposobów na inwestowanie w nieruchomości. W jakich sytuacjach jest to opłacalne i na czym dokładnie polega? Czy każdy może zostać inwestorem? Poznaj wady i zalety inwestowania w nieruchomościach.

Ewelina Zdancewicz lip 18, 2024 · 6 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.