
Dodatki świąteczne: podstawa tego, jak udekorować dom na święta!
W Internecie można znaleźć masę inspiracji, jak udekorować dom na święta. Nic dziwnego: od kilkunastu lat można zaobserwować mocny trend starannego przygotowania mieszkań i domów na Boże Narodzenie. Jednak nie mówimy tu o słynnym już przedświątecznym sprzątaniu, a o pełnym wyczucia stylu dekorowaniu przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nieruchomości.
Wbrew pozorom nie musi to być czasochłonne ani kosztowne. Jak zatem stworzyć magiczną atmosferę w domu? Podstawą jest oczywiście choinka, najlepiej żywa, aby jej zapach unosił się we wszystkich pomieszczeniach. Kolejnym krokiem są odpowiednio dobrane dodatki.
Ozdoby na święta Bożego Narodzenia to m.in.:
- łańcuchy świetlne, lampki – mogą się znaleźć w wielu miejscach, nie tylko na choince,
- bombki,
- grube koce, które można narzucić na kanapy i łóżka,
- poszewki na poduszki ze świątecznymi motywami,
- wieńce i stroiki,
- aromatyczne, pachnące świece,
- gałęzie świerku, zarówno wiszące w wybranych miejscach, jak i ułożone jako bukiet w wazonach.
Część z tych dodatków, na przykład wieńce i stroiki, można przygotować samodzielnie. W ten sposób zmniejszamy koszty z przygotowaniem dekoracji do minimum. Dodatkowo, jeśli wykonamy je wspólnie z rodziną, to będzie to doskonała okazja do spędzenia czasu razem oraz wcześniejszego celebrowania świąt.
Jak tanio i ładnie udekorować dom na święta?
Jeśli szukasz taniego sposobu na dekoracje świąteczne, to pomyśl o nich… już w styczniu. Właśnie wtedy odbywają się świąteczne wyprzedaże wszelkich bombek, lampek oraz innych dodatków, które potrafią kosztować nawet o ¾ mniej niż na początku grudnia. Zatem wszystko jest kwestią wcześniejszego planowania. Oprócz tego pamiętaj, że są dodatki, które kupuje się tylko raz albo bardzo rzadko. Należą do nich bombki, łańcuchy świetlne, drewniane i plastikowe ozdoby, bożonarodzeniowe świeczniki czy zastawa stołowa ze świątecznym motywem.
Część dekoracji można zrobić samemu. Często na stołach i półkach pojawiają się szyszki lekko pomalowane na biało – ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy odpowiednio wcześniej wybrać się na spacer do lasu, pozbierać najładniejsze szyszki i je wysuszyć oraz zaimpregnować. Oczywiście, można kupić je w sklepie w pełni przygotowane, jednak jest to coś, co można zrobić naprawdę dużo niższy kosztem.
W ramach zabawy z dziećmi można przygotować papierowe łańcuchy i ozdoby. Warto postawić na kreatywność, jednocześnie trzymając się ustalonej wcześniej kolorystyki. Wtedy osiągniemy spójny efekt wizualny.
Kolorystyka świąteczna na święta Bożego Narodzenia
Standardowo święta Bożego Narodzenia kojarzymy ze srebrem, złotem, czerwienią i zielenią. Jeszcze kilkanaście lat temu każda choinka była wielokolorowa, obecnie stawia się na maksymalnie dwie barwy na jednym drzewku. Natomiast we wnętrzach wybiera się jedną dominującą barwę oraz drugą, która ją uzupełnia.
Najczęściej można zauważyć połączenia czerwieni ze złotem oraz zieleni ze srebrem. Coraz częściej zamiast zieleni wybierany jest także róż. Najważniejszym elementem jest spójność. Wszystkie barwy mają do siebie pasować, aby uzyskać idealny efekt wizualny.
Posłuchaj podcastu: Kolory we wnętrzach
Jak udekorować wigilijny stół?
Wigilijny stół to najważniejszy punkt świątecznych dekoracji. To przy nim zbiera się cała rodzina, tam składane są życzenia i spędza się większość wieczoru przy wigilijnej kolacji. Dlatego powinien wyglądać wyjątkowo. Warto zainwestować w świąteczną zastawę specjalnie na takie okazje. Zgodnie z ogólnoprzyjętą kolorystką może być ona czerwona, złota lub srebrna, w zależności od tego, które barwy pasują nam do reszty wystroju.
Przy talerzach obligatoryjnie powinny pojawić się serwetki, najlepiej ze świątecznym motywem. Oprócz tego, jeśli pomiędzy potrawami znajdzie się miejsce, na środku stołu można postawić świecznik ze złotą, białą lub czerwoną świecą.
Jak ozdobić dom na zewnątrz na święta?
Jako ozdoba domu lub balkonu świetnie sprawdzą się lampki świąteczne. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać produkt o klasie szczelności co najmniej IP44 (im wyższy numer klasy szczelności IP, tym większa ochrona przed wodą). Zwiększa to bezpieczeństwo użytkowania lampek. Można nimi ozdobić zarówno balustradę balkonu, jak i całą domową elewację, okna oraz krzewy w ogródku. na drzwiach domu warto powiesić dekoracyjny stroik z gałązek drzew iglastych.
Warto też zastanowić się nad indywidualnymi możliwościami ozdobienia danej nieruchomości. Wszystko jest kwestią kreatywności oraz dostosowania rodzaju dekoracji do danych warunków. Jedno jest pewne: same ozdoby to tylko dodatek, chociaż dodają mieszkaniom wiele uroku, to nie tylko one tworzą świąteczną atmosferę – ją tworzą przede wszystkim ludzie.
Zobacz także: Dlaczego home staging działa?
Boże Narodzenie to magiczny czas i wiele osób już na początku grudnia zastanawia się, jak udekorować dom na święta, aby podkreślić ich wyjątkowość. Jakie kolory wybrać i jak dobrać ozdoby świąteczne? Jak udekorować wigilijny stół? Chociaż tradycyjnie świąteczne dekoracje kojarzą się z konkretnymi symbolami i kolorystyką, to podczas planowania prac warto wziąć pod uwagę indywidualny styl swojego mieszkania. Podpowiadamy, jak odpowiednio do własnych potrzeb udekorować dom na święta!
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba

Co to jest WIBOR i co należy o nim wiedzieć?
Jeśli kiedykolwiek przyszło Wam do głowy sprawdzić swoje możliwości kupna nieruchomości na kredyt, to z pewnością usłyszeliście w banku złowrogo brzmiące słowo WIBOR. Sprawdź, czym jest i co należy o nim wiedzieć.

Dlaczego warto wybrać biuro nieruchomości?
Sprzedajesz mieszkanie lub dom i zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać biuro nieruchomości? Pozwól, że Cię przekonam.

Szkolenie Freedom Nieruchomości w Warszawie
Pierwsze szkolenie partnerów franczyzowych Freedom Nieruchomości w 2018 roku było na swój sposób wyjątkowe. Dlaczego?