Jak sprzedać mieszkanie w Krakowie?

maj 11, 2015 · Time 3 min. czytania

Pierwszy kwartał 2015 roku przyniósł zmniejszenie popytu na mieszkania w Krakowie w porównaniu do roku ubiegłego. Wynikło to głównie z nasycenia rynku po uruchomieniu programu “Mieszkanie Dla Młodych” oraz ze zwiększenia wysokości wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Z każdym kolejnym miesiącem popyt jednak wzrastał. Jak sprzedać mieszkanie w Krakowie?

Ceny mieszkań oferowanych na sprzedaż w maju uległy bardzo niewielkiej zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Średnia zmiana wyniosła tylko +0,1%. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wartości lokali spadły o 1,7%. Dlatego też, rynek nieruchomości nazywany jest obecnie rynkiem kupujących. Dowiedz się, jak sprzedać mieszkanie w Krakowie z zyskiem!

Jak pokonać statystyki?

Według aktualnego raportu NBP, średnia cena ofertowa za m kw. mieszkania w Krakowie wynosi 7031 zł, a transakcyjna 6197 zł. Odchylenie średnie przy finalizacji wynosi zatem 13,4%. Stosunek podaży do popytu wynosi przy tym obecnie aż 11:1. Oznacza to, że na jednego kupującego przypada jedenaście mieszkań. Skuteczna sprzedaż w takim wypadku jest podstawą na rynku.

Skąd ten popyt?

Popyt wspierany jest przede wszystkim korzystną dla kupujących sytuacją na rynku kredytów hipotecznych. Utrzymujący się bardzo niski poziom stóp procentowych NBP (główna stopa referencyjna 1,5%) pozwala na niskie oprocentowanie kredytów.

W kwietniu 2015 r., przy wkładzie własnym w wysokości 25%, można było uzyskać kredyt z oprocentowaniem od 2,5% do 4,35% i marżą bankową od 0,85% do 2,40%.

Biorąc pod uwagę coroczny wzrost podaży z rynku pierwotnego oraz trwający do końca 2018 roku program MDM, szacuje się niewielki spadek zainteresowania w sektorze wtórnym nieruchomości. Według danych Reas, w ciągu ostatnich czterech kwartałów w Polsce do sprzedaży wprowadzono ponad 49,4 tys. lokali. Pomimo to rozpoczynane są kolejne nowe inwestycje. Dane GUS pokazują, że w I kwartale 2015 roku rozpoczęto budowę około 16,4 tys. mieszkań, tj. o 7,8% więcej niż przed rokiem.

Jak sprzedać mieszkanie kiedy dookoła rośnie tyle inwestycji deweloperskich?

Podstawą jest dobry plan marketingowy, według którego planujemy swoją nieruchomość sprzedać. Musimy udowodnić potencjalnym klientom, że nasze mieszkanie posiada na tyle ogromny potencjał, na ile daleko sięga wyobraźnia przyszłego lokatora. Jeżeli zamierzacie zrobić to samodzielnie, to polecamy gorąco zajrzeć tutaj. Najlepszym jednak wyjściem jest zaufanie skutecznemu agentowi, który nie tylko znajdzie klienta, ale też wyręczy we wszystkich wymagających czasu i atencji czynnościach.

 

Może to też Ci się spodoba

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

Transakcja wiązana, czyli sztuka o współpracy

Funkcjonujemy teraz w nieco innych realiach. Coraz częściej przekonujemy się na własnej skórze, ile znaczy pomoc innych osób – począwszy od ważnych życiowych decyzji, po asystę w zwykłych codziennych sprawunkach. Siłą rzeczy, obecna sytuacja odbija się także na pracy agentów nieruchomości, ale często oddziałuje na nią… w nadspodziewanie pozytywny sposób! Zobacz, jak kilka oddziałów połączyło […]

Rób swoje 08: SEO w małej agencji nieruchomości

Nieruchomości sprzedaje się głównie przez internet. Największe portale z ofertami inwestują olbrzymie środki w marketing internetowy. Robią wszystko, aby być jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, pozyskiwać ruch i wartościowe leady (czyli kontakty). Innymi słowy – robią SEO. Czy samodzielne biura mają szanse wygrywać w tej bitwie?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.