Balkon, loggia czy taras - różnice i przykładowe aranżacje

maj 27, 2019 · Time 6 min. czytania

Mieszkanie od dewelopera z balkonem, nowy dom z tarasem, dwupoziomowy apartament z loggią i widokiem na morze… Kupujesz mieszkanie i nie możesz się zdecydować – balkon, loggia czy taras? Podpowiemy Ci, czym się różnią i jak możesz je zaaranżować. To miejsca, które służą do odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Mogą stać się oazą w miejskim zgiełku i sprawić, że na chwilę złapiesz kontakt z naturą. Gotów? Zaczynajmy!

Kupując mieszkanie, warto zwrócić uwagę, że oprócz podstawowego metrażu możemy otrzymać komórkę lokatorską, garaż oraz dodatkową przestrzeń. Może być nią balkon, taras czy loggia. Krótko wyjaśnimy, czym się różnią. Łączy je zaś przeznaczenie – to prywatne strefy relaksu z dobrą książką, miejsca letnich spotkań z przyjaciółmi, często enklawy zieleni w miejskiej zabudowie. Co wybrać?

Mieszkanie z balkonem

Balkon wyróżnia się tym, że znajduje się na zewnątrz głównej bryły budynku i jest otoczony z trzech stron balustradą. Jego powierzchnia użytkowa nie jest duża i ogranicza się zazwyczaj do szerokości drzwi balkonowych oraz znajdującego się obok okna. Główną różnicą między balkonem i tarasem jest ich wielkość. Balkon posiada mniejszą powierzchnię od tarasu. Balkon czy taras podnosi atrakcyjność mieszkania, ale ich metraż nie wlicza się do powierzchni użytkowej mieszkania, choć musi być wyszczególniony na jego planie.

Warto zwrócić uwagę na położenie pomieszczenia z wyjściem na balkon. Nie tylko w budynku (widok na dziedziniec lub ruchliwą ulicę), ale również pod względem stron świata. Południowa i zachodnia lokalizacja sprzyjają mocnemu nasłonecznieniu. Latem na takim balkonie warto zamontować parasol lub markizę. Taras lub balkon położony od wschodniej strony będzie nasłoneczniony tylko do południa. Nie wymaga zadaszenia, bo zapewne nie zdąży się nagrzać. Północ jest najgorszym kierunkiem, jeśli bierzemy pod uwagę umiejscowienie balkonu, szczególnie dla tych osób, które potrzebują dużo światła słonecznego. Na taras dociera od tej strony tylko światło rozproszone i przy zadaszeniu może zagościć wilgoć.

Jak urządzić balkon?

Balkon w sezonach wiosennym i letnim sprawdzi się jako kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu – warto wyposażyć go w zestaw wygodnych mebli, kupionych lub w wersji eko – zrobionych samodzielnie, np. z palet. Aby stworzyć przyjemny klimat i zapewnić sobie poczucie prywatności, wystarczy odświeżyć ściany, zasadzić kwiatki i odgrodzić się nieco bluszczem od sąsiadów. Wieczorem niesamowity nastrój stworzą zawieszone na balustradzie lampki oraz płonące w drewnianych lampionach świece. Można także pokusić się o dywanik, odrobinę drewna na podłogę i zwykły balkon stanie się przytulnym kącikiem.

Mieszkanie z tarasem

Taras jest rodzajem balkonu – poziomej powierzchni, usytuowanej na zewnątrz budynku. Cechuje się otwartą, niezadaszoną powierzchnią i stosunkowo dużym metrażem. Pozwala to na większe pole do aranżacji. Na tarasie bez problemu powinniśmy zmieścić stolik kawowy, krzesła oraz pozostałe dodatki – bujany fotel lub hamak.

Jak urządzić taras?

Taras może spełniać zarówno rolę nowoczesnego ogródka, jak i letniego salonu. Warto otoczyć go zielenią, postawić miniszklarnię, zasadzić w donicach tuje, przewiesić kwiaty przez balustradę. Podczas zabaw z dziećmi możecie wspólnie stworzyć karmnik dla ptaszków lub hotel dla owadów. Im więcej dodatków, tym przestrzeń stanie się bardziej przytulna. Dlatego warto postawić lampiony, zamontować punktowe oświetlenie, zadbać o wygodne meble, dywaniki i poduszki. Na tarasie zmieści się elektryczny grill i stolik, gdzie spokojnie przygotujesz posiłek dla zaproszonych gości.

Mieszkanie z loggią

Loggia jest alternatywą dla tradycyjnego balkonu. Stanowi otwartą część budynku, ale znajduje się w jego strukturze. Inaczej mówiąc, jest wydzieloną częścią mieszkania, która zawsze posiada zadaszenie i ściany boczne. Idealnie nadaje się do aranżacji ogrodów zimowych. Jej powierzchnia wliczona jest w całkowity metraż mieszkania.

Jak urządzić loggię?

Zabudowana loggia może być przedłużeniem części mieszkalnej – służyć jako jadalnia, kącik zabaw dla dzieci czy domowe biuro. Potraktować ją można również zupełnie rekreacyjnie i zaaranżować w niej przestrzeń wypoczynkową. W tej sytuacji warto zagospodarować miejsce do siedzenia i mały stolik. Miłośnicy zieleni mogą loggię zamienić w oranżerię.

Balkon, taras i loggia a piętro budynku

W przypadku starszych mieszkań, lokale położone na parterze i ostatnim piętrze należą do jednostek drugiej kategorii. Na parterze zwykle głośniej słychać innych mieszkańców oraz hałasy, dobiegające z zewnątrz budynku. Mieszkanie na parterze zwykle jest słabiej doświetlone, bardziej narażone na włamanie i trudniej je ogrzać. Chętnie wybierają je jednak osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawne lub rodziny z dziećmi. Z kolei mieszkania na ostatnich piętrach budynków zimą są znacznie wychłodzone, latem zaś uciążliwie przegrzane.

Dlatego mieszkania w starym budownictwie – parterowe i usytuowane na szczycie – są zwykle sprzedawane taniej niż lokale na pozostałych kondygnacjach.

Dla porównania – w wieżach apartamentowych ceny wzrastają w zależności od kondygnacji. Im wyżej, tym lokator ma piękniejszy widok za oknem. Wzrasta prestiż mieszkania. Taras lub balkon stają się znaczenie bardziej atrakcyjne, zapewniając poczucie prywatności i ciszę.

Podsumowując, przy wyborze mieszkania z balkonem, tarasem lub loggią:

  • zastanów się, czy zależy ci na ciszy, spokoju i odosobnieniu – wtedy wybierz wyższe piętro, a może chciałbyś z tarasu położonego na parterze wychodzić bezpośrednio na osiedlowy dziedziniec?
  • sprawdź położenie pomieszczenia z balkonem względem stron świata – weź pod uwagę stopień nasłonecznienia
  • określ pożądaną wielkość tej dodatkowej przestrzeni – czy rzeczywiście potrzebujesz w centrum zatłoczonego miasta dużego tarasu?
  • jeśli szukasz enklawy, postaw na osiedle z dala od centrum, w otoczeniu zieleni, gdzie rano słychać śpiew ptaków, a wieczorem czuć orzeźwiający chłód

 

Może to też Ci się spodoba

Sprzedaż nieruchomości z kredytem – niezbędne dokumenty

Posiadanie nieruchomości obciążonej ustanowioną na rzecz banku hipoteką nie wyklucza możliwości jej sprzedaży, a tym samym również możliwości jej zakupu. Jakie dokumenty potrzebne są, aby tego dokonać?

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości? 5 zasad, które musisz znać

Zastanawiasz się, jak napisać ogłoszenie, które w mig sprzeda Twoją nieruchomość? To proste: musisz dotrzeć do sedna, użyć prostego języka, oprzeć treść o korzyści i emocje, zbudować zalążek historii i zastosować dobre praktyki webwritingu. A teraz po kolei 🙂

Co się zmieni na rynku nieruchomości? Przegląd prasy 15.08.2022

Wahania cen mieszkań Wakacje kredytowe zapobiegły gwałtownym spadkom. Pojawił się duży problem dla wynajmujących mieszkania Notariusze z nowymi uprawnieniami. Szykuje się duża zmiana dla rynku nieruchomości. Interia.pl, 10.08.2022 Projekt poszerzający uprawnienia notariuszu o wpis do księgi wieczystej jest na ostatniej prostej i jeszcze w sierpniu może być przyjęty przez Radę Ministrów. Przy okazji modyfikacji systemu […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.